Říkáte si: „Od čeho mám evropský průkaz zdravotního pojištění, když mi je v Evropě k ničemu?“ Úplně k ničemu vám kartička pojištěnce není, ale rozhodně nesupluje v dostatečné míře komerční cestovní pojištění. Průkaz umožňuje občanům EU využít zdravotní péči v zahraničí v průběhu přechodného pobytu.

Nutno však podotknout, že máte nárok pouze na veřejné zdravotní služby na stejné úrovni a za stejných podmínek, které platí i pro občany daného státu. A v celé řadě zemí není zdravotní systém k občanům tak štědrý jako u nás, spoluúčast je v zahraničí zcela běžná.

Co všechno má cestovní pojištění navíc oproti EHIC?

S evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC) se tak dočkáte proplacení jen nezbytné péče, veškeré poplatky a doplatky budete hradit ze svého. V případě potřeby transportu do České republiky nebo repatriace ostatků se možná ani nedoplatíte.

Každé komerční cestovní pojištění nabízí jiné podmínky, proto se vyplatí srovnat cestovní pojištění, a vybrat si takové, které bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

Základem každého pojistného produktu by vždy mělo být:

  • pojištění léčebných výloh,
  • repatriace ostatků v případě smrti,
  • asistenční služba.


Dále pak si můžete sjednat další užitečná připojištění, jako je:

  • úrazové pojištění,
  • pojištění zavazadel,
  • pojištění odpovědnosti za škodu.Především pojištění odpovědnosti není radno podceňovat, stačí, abyste zrazili lyžaře na svahu nebo rozbili starožitnou vázu na recepci, a ihned se můžete potýkat s velkým problémem. Máte-li zájem o zmiňovaná připojištění, pak nespoléhejte ani na cestovko ke kreditní kartě, které je obvykle sjednáváno jen v základní verzi.

Cestovní pojištění vám pomůže s tlumočením v nemocnici

Výhod spojených s cestovním pojištěním je nespočet, avšak stále nekončíme. Mezi další užitečné doplňkové služby patří například:

  • technická asistence při poruše automobilu,
  • připojištění veterinární péče.


Kvalitní produkt vám pomůže nejen s tlumočením v nemocnici, ale i s opravou vozidla nebo s péčí o nemocného domácího mazlíčka.

Navíc sjednání cestovka není žádná alchymie, ať už si vyhlídnete třeba Allianz nebo AXA cestovní pojištění, vždy ho hravě vyřídíte do několika minut přes internet. Online si tak pojištění koupíte i v den odjezdu na dovolenou. Uzavřít cestovní pojištění na poslední chvíli nevadí, zapomenout na něj úplně ale může mít fatální následky.