V Davosu je největším areálem Parsenn, který je propojen s vedlejším městečkem Klosters. Přístup do areálu zprostředkovává červený vláček přímo z centra města, prakticky od autobusové zastávky na hlavní silnici. Autobusy, stejně jako vlaky v okolí máte zahrnuté v ceně skipasu, a tak není problém přesouvat se z jednoho areálu do druhého.


Sjezdovky na Parsennu jsou povětšinou velkoryse široké, rozbíhají se prakticky do všech stran, zároveň se několika žleby i sbíhají, takže zpočátku chvíli trvá, než se zorientujete. Díky tomu tu má lyžování tak trochu výletní nádech, protože vlídnými modrými i červenými sjezdovkami se tu můžete podívat hned na několik vrcholů.


Na safari lyžování se díky propojení s Klosters nabízí hned několik okruhů, tím nejslavnějším je tu dvanáctikilometrový sjezd z vrcholu Weisfluhgipfel do Küblis, odkud vás zpátky do Davosu odveze zdarma vlak. Sjezd patří k nejdelším v Evropě a na své délce odhalí několik svých tváří. Ač se sjezd hned z úvodu rozběhne po prudké černé sjezdovce, po několika užších zatáčkách se sjezdovka umírní a změní se v proměnlivou červenou, kterou musíte chápat jako výletnickou trať, jež vám zprostředkovává především panoramata, nikoli výkon.


Ať už se na tuto lyžařskou pouť vydáte nebo ne, rozhodně byste neměli vynechat vyhlídku z vrcholu Weissfluhgipfel, kam vás vyveze kapacitní kabina. Výhled na moře zasněžených vrcholů nenechá vaše ruce v rukavicích a donutí cvakat spoušť telefonů či foťáků.


Samozřejmě Parsenn není jen výletní areál, ale nabídne i sportovnější sjezdovky, které hledejte v areálu různě „pozastrkávané“ mimo hlavní safari tepny. Oblouky se na hrany pěkně pokládají například na sjezdovkách č. 19, 43 nebo 45, kde bývá i nejméně lidí.


Ačkoli sjezdy do údolí povětšinou představují jen užší zasněžené cesty, které nejsou příliš lyžařsky zajímavé, sjezd z po černé sjezdovce č. 7 do Davosu nás nadchnul – sjezdovka je hravě členitá, rychlá, prázdná, rovná i odpoledne a ještě po většinu sjezdu nabízí výhled na město Davos.


Soutěživé povahy uvítají paralelní měřený slalom, ze kterého lze pomocí čísla skipasu získat i videozáznam. Paralelní slalom najdete pod sedačkovou lanovkou Rapid.


Na Parsennu stojí za zastávku i tzv. Igludorf, tedy iglú vesnička z ledu s barem, posezením a dokonce i možností přespat ve sněhovo-ledových světničkách ve spacácích.


Davos Klosters je rájem i pro freeridery, což mezi českými lyžaři ještě pořád není příliš známo. Prašanové svahy jsou tu snadno dostupné a areál Pischa je dokonce určen jen pro freeridery, protože tamní svahy se neupravují vůbec.


Na protější Jakobshorn lyžaře vyváží rovněž takřka z centra města od nádraží Davos Platz kapacitní kabina. Jakobshorn na rozdíl od Parsennu působí kompaktněji a sjezdovky jsou celkově sportovnější. Pocitově mi tu přišlo i o něco méně lyžařů, než na populárním Parsennu.


Mojí nejoblíbenější sjezdovkou na Jakobshornu se stala trať č. 1, která se spouští z vrcholu Brämabüel v samé levé části střediska. Sjezdovka je díky své odstrčenosti prázdná skoro celý den – my tu za celou jízdu odshora dolů nepotkali ani živáčka, a mohli si užívat rychlou jízdu v ostře řezaných obloucích, aniž bychom na někoho museli brát ohled.


Neutajenou perlou Jakobshornu je snowpark Jatzpark, který zahrnuje několik velmi pěkně postavených skoků s bezpečnými dopady a jeho třešinkou na dortu je závěrečný big air určený hlavně profíkům. Snowparku samozřejmě nechybí ani další překážky jako jsou různé druhy beden a zábradlí.


Jakobshorn u mě nasbíral spoustu bodů i za jedinečnou atmosféru restaurace Jatzhütte nad snowparkem. Drinky si tu můžete vychutnávat v širokých pohodlných lehátkách s kožešinou a dekou za zvuku pohodové hudby a s výhledem na vrcholky zasněžených hor. Pod palmami a se slunečními paprsky, které se do vás opírají, si budete připadat jako na dovolené u moře.


Co vytváří z Jatzhütte osobité místo, je vířivka s výhledem na hory orientovaná na zapadající slunce. Za poplatek dostanete ručník a k převléknutí do plavek můžete využít boudičku pár metrů od vířivky. V rytmu chytlavé hudby a s drinkem v ruce jde o opravdu výjimečný zážitek.Kdo si jede dovolenou do Davosu hlavně užít a uvažuje spíš o příjemném hotelu než jednoduchém penzionu nebo ubytovně, pro toho může být zajímavým tipem hotel Hilton Garden Inn. Hotel se nachází v centru města, je čtyřhvězdičkový, nabídne luxusní prostorné pokojíčky, fitko, wellness a snídaně i večeře jsou tu gastronomickým zážitkem. Pokoj na noc pro 2 osoby se snídaní a balkonem s výhledem na hory vyjde na 5 240 Kč, což je na čtyřhvězdu ve Švýcarsku poměrně solidní cena.Davos Klosters v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 hod 50 min
Celodenní skipas Jakobshorn&Parsenn dospělí     74 CHF
Celodenní skipas Jakobshorn&Parsenn děti     30 CHF
Dvoudenní skipas na celou oblast dospělí     147 CHF
Doprava skibusy a vlaky v okolí     zdarma v rámci skipasu
Webové stránky     www.davos.ch
Ubytování     www.hiltongardeninn3.hilton.com

Přes noc se lze do švýcarského Davosu pohodlně dostat také lůžkovým spojem Českých drah – přípojný vlak zastaví na nádraží Davos Dorf, nedaleko lanovky na Parsenn, v 8.50 h. Lyžařské středisko nabízí českým lyžařům, kteří přijedou vlakem ČD, 20% slevu na dvoudenní nebo třídenní skipas. Jedna cesta z Prahy (odjezd v 18:01) do švýcarské stanice Sargans (7:23), kde je přestup na přípoj do Landquartu a Davosu, stojí v třímístném lůžkovém kupé okolo 2 300 Kč (cena vč. švýcarského přípoje do Davosu). Více na www.cd.cz/eshop.

Partneři SNOW tour:


V Davosu jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.