Česko: příjemné jarní podmínky na horách

Teplé počasí uplynulých dní přineslo změnu kvality sněhu, ze kterého se stal klasický jarní firn. Díky nízké vlhkosti vzduchu (a zápornému rosnému bodu) přitom na zastíněných svazích drží překvapivě dlouho pevný, výrazněji měkne jen na slunci.


O víkendu padnou teploty na horách opět hlouběji pod nulu

Po teplé a slunečné epizodě se přechodně zatáhne a sprchne, ve vyšších polohách připadne i vlhčí sníh. Na víkend se ale opět ochladí, a tak se dá očekávat velmi tvrdý až ledový povrch sjezdovek.


Aktuálně je otevřeno 90 % českých sjezdovek


Desítka největších skiareálů v ČR má plný provoz

I v Alpách má lyžování jarní příchuť, ve vyšších polohách se ale drží kvalitní sníh

Alpy jsou v posledních týdnech zalité sluncem, oblačnost se objeví vždy jen přechodně, žádné větší množství sněhu nepadá a ani v dohledné době nebude. I když na slunečných a návratových sjezdovkách sníh zfirnovatěl, takže je po ránu zmrzlý a přes den rozbředlý, ve vyšších polohách se drží pevný sníh, v těch nejvyšších pak stále i prašan. Díky příjemnému počasí to svádí i k posezení na terasách horských chat.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 96 % sjezdovek, v Itálii 93 %, ve Švýcarsku 96 % a ve Francii 97 %.


V prestižním tyrolském Söldenu se díky vyšší nadmořské výšce lyžuje převážně na pevném sněhu (reportér škubánek)


Svahy italského Bormia zasypal začátkem února asi metr sněhu, který ve zdejších výškách vydrží dlouho do jara, frekventovaná a prudší místa tratí však přesto byla vyšoupaná (reportér Nojby)


Reportér gibon09 si užil idylku v menším švýcarském areálu Scuol nedaleko rakouských hranic - perfektní sníh a minimum lidí

Tipy reportérů

Paseky nad Jizerou

V Pasekách na pomezí Jizerských hor a Krkonoš se sjezdovky rozlévají do šíře, díky níž se lyžaři příjemně rozptýlí. Nová lanovka láká mnohem více návštěvníků než dříve, fronty ale přesto nejsou nesnesitelné.


Pasecké sjezdovky jsou slunečné, pokryté dostatečnou vrstvou jarního firnu (reportér Lehla)

Herlíkovice Bubákov

Zatímco pokročilejší lyžaři vyrážejí hlavně na červenou sjezdovku Žalý, začátečníci se pohybují hlavně na mírnějších svazích Bubákova, který nabídne příjemné, třeba odpolední svezení i zdatnějším lyžařům. Na Žalý se za pěkného počasí stojí fronta, na Bubákově bývá volněji. Málo frekventovaná bývá i černá, přitom nijak zvlášť náročná sjezdovka ze Žalého.


Bubákov skýtá nenáročné poježdění prakticky bez front i o prázdninách (reportér CHLASTAVA)

Buková hora

Jarní lyžování v měkčím sněhu vás čeká na červenovodské straně Bukové hory, která láká luxusní 4sedačkou. Méně lidí, přitom pevnější sníh, ale méně pohodlné lanovky a vleky (obstarožní dvousedačka a kotva) nabízí odvrácená strana hory v Čenkovicích.


Jarní podmínky na Bukové hoře (reportér Bohouš)

Ovčárna - Praděd

Zaostalý areál pod Pradědem s několika kratšími vleky a sjezdovkami, komplikovaně přístupnými z údolí, láká svým krajinovým kouzlem a výbornou kvalitou sněhu.


Při výletu na běžkách okoukl retro areál na Pradědu jiri.krt

Velké Meziříčí - Fajtův kopec

Bez front se lyžuje na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí. Hlavní výhodou malého areálu je jeho dostupnost, sjezdovka leží kousek od dálnice a je méně než hodinu jízdy z Brna. Parkování je zdarma.


Lyžování na "Fajťáku" (reportér bobu)

Němčičky

Lyžařská sezóna běží i v nejníže položeném lyžařském areálu v Česku. Ideální je pro děti a začátečníky, ale i lyžaře, které láká poněkud exotická lyžařská atmosféra. Sjezdovky jsou totiž obklopeny vinicemi.


Kratší sjezdovka disponuje i dětským pásem v lyžařské školce (reportér Kašpi)

Tipy na levné skipasy

Klíny

Skipas do milého a moderního rodinného areálu Klíny se 40% slevou můžete zakoupit na Skipasomatu. Areál je vhodný pro pohodové lyžování s dětmi, výborná je i restaurace v přilehlé chatě Emeran.


Nejen příjemné lyžování, ale i výtečné jídlo chválí reportérka plamice


Do konce února můžete kupón na skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW využít v těchto areálech:

  • Herlíkovice Bubákov
  • Hlinsko
  • Hlubočky
  • Horní Václavov - Čerťák
  • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
  • Karlov pod Pradědem - Klobouk
  • Vysoké nad Jizerou - Šachty