Scuol - aktuální report z 02. - 08.02.2019 - SNOW.cz

Scuol aktuální report z 02. - 08.02.2019

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Graubünden

Scuol - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: gibon09
 • hodnocení:
 • návštěva od: 02.02.2019 do: 08.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Hledali jsme první alpské středisko pro naši dceru. Po zvážení všech možných destinací a variant ubytování padla volba nakonec na Scuol, kde jsem dosud nebyli a roli hrála i touha vrátit se do Švýcarska na lyže/snowboard, kde jsme od uvolnění kurzu jejich centrální bankou nebyli. Středisko je menší, ale s možností dlouhých sjezdů až do údolí, obsloužené poměrně moderními lanovkami bez čekání. Rozsáhlé apres-ski od barů nahoře i na dojezdech sjezdovek, sáňkování, pěší trasy, klasický krytý bazén nebo lázně Bogn Engadina viz foto atd. Rozhodně můžeme jen doporučit.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Menší až střední, ale kompaktní lyžařské středisko s výběrem všech možných sjezdovek, při špatném počasí si člověk může vystačit s údolními sjezdovkami do Ftanu č. 9 nebo Scuolu č. 1, kde první je pěkná modrá a druhá poctivá červená dlouhá skoro 4 km, obě mají společné dlouhé široké úseky po spádnici v kombinaci s lesními traverzy.
Po výjezdu kabinkou ze Scuolu a následné jizdě krytou 6sedačkou si může člověk vybrat buďto dlouhou modrou č. 11 na Prui nad Ftanem s možným černým (č. 7) nebo červeným startem (na mapě není, ale rolbují to), nebo zpátky k 6sedačce po širokánské modré č. 15 na Motta Naluns, která je sice plochá, ale má spoustu teréních nerovností a hned vedle je snowpark. Vedle něj vede ještě jedna červená č. 6 s poměrně strmým začátkem.
Nalevo od této sedačky pak začíná červené dálniční eldorádo na Jonvrai se 3 sjezdovkami č. 13, 14, 16, kdy na č. 14 jsem potkal manžestr ješte okolo půl jedné odpoledne.
Z kotliny Jonvrai je možno se vrátit lanovkou Clunas kousek nad lanovku z Motta Naluns, takže se z ní dají sjet úplně všechny výše popsané sjezdovky.
Dále vede z Jonvrai 4sedačka na Mot da Ri, kde začíná ukázková modrá dálnice č. 25 a dvě kratší černé č. 23 a 24.
Dále je poslední lanovka na vrchol Salaniva, kde byla zavřená kvůli lavinám sjezdovka Siert č. 18, č. 19 je pak pěkná okružní modrá s U-rampou na konci a pak samozřejmě Traumpiste, u které je opravdu škoda, že tak po 2/3 sjezdu nevede zpátky lanovka.
Černou č. 17 ani sjezdovky na Champatsch jsme nevyzkoušeli.

Sněhové podmínky:

Fantastické, ve městě půl až metr sněhu, nahoře dva metry. První den nám ještě sněžilo, ale pak azurové nebe a skoro bezvetří s teplotami lehce pod nulou, prostě ideál. Švýcarská kvalita úpravy sjezdovek byla podpořená prašanem, takže sjezdovky s minimem muld až do večera, ale tohle bylo dáno i zalidněním.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Z údolí kabinka pro 8 lidí, pak 2x 6sedačka krytá, 1x čtyřsedačka krytá, 3x čtyřsedačka, vše odpojitelné a rychlé, pak vleky na Champatch nevyužité a pár pásů v dětském parku, ale hlavně všechny lanovky mají zábrany pro děti!

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Jediná fronta byla ráno na lanovku okolo půl 9, a to tak na 5 minut, pak již od 9 hod. i tato lanovka bez fronty. Ostatní lanovky naprosto bez čekání, nárazově pouze 1 až 2 minuty fronta na hlavní 6sedačku na Motta Nalluns, ale to jen kvůli tomu, že nejvíc zastavovala kvůli největšímu využívání začátečníky.

Občerstvení a aprés-ski:

V areálu vyzkoušeno osm větších či menších stravovacích zařízení. Převaha s obsluhou s trochu vyššími cenami než v Rakousku, ale najde se v hlavní budově i klasická táckárna, kde není problém koupit hamburger za 12 franků nebo jídla na váhu. Kdo má děti, ocení ochucenou vodu za frank.
Samozřejmostí je velká místnost pro konzumaci vlastního jídla či dětská školka s dětským hřištěm u hlavní budovy. Ve městě diskotéky, bary, lázně Bogn Engadina nebo sáňky, možností spousty...

Doprava do střediska a parkování:

Cesta tam více méně bez problému, zdržení jen na půl hodiny u Ga-Pa, kdy jsme neposlechli Waze a najeli do fronty na závody mužů ve sjezdu. Pak malá fronta v Martině na hranicích AT/CH, kde celníci posílali auta mířící do Livigna zpátky kvůli neprůjezdné cestě k tunelu. Zpátky to byla jiná, kvůli uzavření D5, ale to by bylo na román. :D Jinak cesta necelých 700 km na jednu nádrž, po cestě zpátky využito Samnaun, nafta za 1 euro.

+ plusy

 • Kompaktní středisko s kompletním výběrem sjezdovek
 • Perfektní sněhové podmínky
 • Apres-ski vyžití
 • Nulová zalidněnost
 • Perfektní pro děti

- mínusy

 • Lehce vyšší cenová hladina
 • Jinak mě naprosto nic nenapadá
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

15. - 19.01.2021  | Scuol

 • autor: cengo
 • hodnocení:

Menšie stredisko s pomerne dobrou dostupnosťou, iba niekoľko kilometrov za rakúskymi hranicami. Vzhľadom na prevažujúce modré a červené zjazdovky vhodné pre rodiny s malými deťmi, a tiež pre freeriderov, kvôli množstvu voľného terénu. Po snehovej búrke 14.1.2021 bola ešte časť strediska uzavretá kvô...

25.03.2017  | Scuol

 • autor: TheNecumson
 • hodnocení:

Scuol je zajímavá alternativa k profláklým střediskům východního Švýcarska. Na samém okraji kantonu Graubünden lyžaře čeká solidní možnost vyřádit se jak na svazích, tak i ve volném terénu. Nejvyšší bod střediska je ve výšce 2 783 m n. m., takže ani v tomto ohledu Scuol nezaostává za populárnějším s...

17. - 18.03.2016  | Scuol

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

Lyžařský areál Scuol jsme navštívili při návratu z týdenního lyžování v Davos Klosters, k čemuž jsme využili akci 1+1 skipas zdarma ze SNOW 91. Počasí bylo jako po téměř celý týden jasné - typický "leštěnec" a "plechové nebe". Areál nabízel v nadmořské výšce 2 146 m až 2 785 m skvělý přírodní sníh. ...

13. - 14.03.2016  | Scuol

 • autor: Jitus Pokorna
 • hodnocení:
Celkovy dojem jednoznacne skvely. Skvela prijemna atmosfera. Moc mili lide. Stredisko neni velke, ale vubec mu to neubira na kvalite a moznosti skvele se vylyzovat. Skvela moznost jezdit bezpecne freeride.Vyborne. Sjezdovky vzdy skvele upravene. Zazemi prijemne. Moznost odpocinku na lavickach i mimo restaurace. Vsude moznost toalet. Lanovky standard. Zalidnenost velice mala, coz dava moznost si skvele zalyzovat do vsech stran sjezdovky. Jidlo, coctaily, vse ke spokojenosti unaveneho lyzare. Parkovani pod lanovkou. Nutno mit s sebou hotovost na platbu parkovného - 0,50 fr za hod., vychazi to cca na 4 fr za den.

10.01.2016  | Scuol

 • autor: emilio
 • hodnocení:

Stredisko sa nachádza pri hranici s Rakúskom. Veľmi dobre značená príjazdová trasa, parkovanie pri železničnej stanici, je tam aj vstup na kabínovú lanovku, parkovanie celý deň 2,80 CHF. Zaplatíte kartou v pokladni strediska.

Stredisko je nádherné, nadmorská výška vrcholových staníc cca 2 800 m, ...

Gerlitzen

Gerlitzen

Gerlitzen

Gerlitzen

Gerlitzen

Gerlitzen

SNOW tipy

Výška sněhu 75 cm
Otevřené lanovky a vleky 15 z 20
Otevřené sjezdovky 43 z 52 km