Každý rodič se snaží přivést své potomky k lyžování sám. Nebo alespoň většina. Motivován úsporou peněz za lyžařského instruktora, nebo jen vlastním egem. Obě varianty jsou na pováženou, ale obě zcela pochopitelné.

Ti nejmenší - 3 až 6 let

Ze začátku se vám určitě dařilo. Pokud jste tedy neměli přehnané ambice a neztratili trpělivost. Předškolní děti nejsou zvyklé na autority a oceňují přítomnost rodičů. A pokud tomu dáte čas, netlačíte na pilu a netrápí vás, že tříleté dítě nebude lyžovat hned a vy se nebudete moct pochlubit videem z černé sjezdovky na sociálních sítích z první společné dovolené, jste na dobré cestě.

Lyžování těch nejmenších: Technika není až na druhém místě, ale úplně na tom posledním

Lyžování těch nejmenších: Technika není až na druhém místě, ale úplně na tom posledním.

Stačí, když ratolest nějak zatáčí, baví jí to, vydrží na kopci i déle než hodinu, není jí zima a užívá si společně strávený čas s rodiči. Má vás navíc za vzor. Táta lyžuje, proč bych nelyžoval i já? Potřeba stejně starých parťáků je nevýrazná, spíše dokonce nechtěná. Předškolní děti žijí stále více ve světě „já, já, já a nakonec máma s tátou“ a dělit se o rodiče a zážitky s bráchou nebo klukem od vedle je přece nesmysl. Tyhle nejmenší lyžaře snadno utáhnete na vařené nudli. Chleba se začíná lámat až při povinné školní docházce.

Ti větší - 7 až 11 let

Řekněme první stupeň základní školy. Táta s mámou jsou pořád jedničky, ale děti se začínají trochu rozkoukávat, hledat parťáky pro různá dobrodružství, vnímat autoritu třídního učitele i fakt, že by se dalo občas nesouhlasit. A nejen na lyžích je pro ně mnohem důležitější kámoš, se kterým lze objevovat, zkoumat, soutěžit a ochutnávat zakázané, než rodič, který začíná tlačit na pilu.

I pokud jste byli vzorným rodičem-instruktorem v předchozím období, vaše ego vás chtě nechtě začíná tlačit vpřed a říká, že je čas své děti v lyžování konečně zdokonalit. Doba je na to vhodná. Mladší školní věk (zhruba od 7 do 11 let) se považuje za „zlatý věk dětské motoriky“. Svaly jsou dostatečně vyvinuté, aby tělo fungovalo tak, jak má, růst je plynulý a děti mají nejlepší pohyblivost a stabilitu. Jenže jak na to? Děti už na vařené nudli neutáhnete a pohádka „to nedělej, tam nejezdi, upadneš a něco se ti stane“ je pro ně už jen těžko uvěřitelná. Naopak rozsvěcí zelenou pro „pojďme to vyzkoušet“. Zároveň už se děti začínají bránit nekonečnému drilování techniky na sjezdovce. Mají vlastní názor, dokážou ho beze strachu vyjádřit a trochu se vzpouzet. Výhoda je, že stále jen trochu. Pořád jste pro ně vzory a ne nepřátelé, jako v pozdějším období vývoje, a leccos jim dokážete rozumně vyargumentovat. Pokud umíte dobře namixovat zábavu a trochu drilování techniky lyžování, budete pravděpodobně úspěšní. Ale drilování techniky lze udělat zábavně, anebo nudně. Záleží na tom, jak techniku lyžování vnímáte, zda sledujete obrazy a cíle, nebo rozvíjení dovedností. A aniž bych vás chtěl, rodičové, podceňovat, přes to rozvíjení dovedností jsme tu my, instruktoři lyžování. Až budu potřebovat udělat daně, opravit auto nebo upéct narozeninový dort, obrátím se zase já na vás.

Instruktor musí být autorita. K tomu je nezbytné nejen perfektně lyžovat, ale mít i pedagogické znalosti a určité komunikační nadání

Instruktor musí být autorita. K tomu je nezbytné nejen perfektně lyžovat, ale mít i pedagogické znalosti a určité komunikační nadání

Ti největší - 12 a více let

Tady se chleba neláme. Tady už se dávno zlomil a jeho kůrka, kterou šlo ještě před časem jemně opracovávat, se změnila v opravdu tvrdou a neprostupnou. Začíná puberta a vy jste se posunuli do role „fotr je debil“. Ve výuce lyžování už je to tvrdý oříšek i pro dobrého instruktora lyžování. Frontální výuka ve stylu „stůj, dívej se na mě, řeknu ti, co máš dělat“ už rozhodně nefunguje a šeď mainstreamu společně s obrovskou nudou dávají jakékoliv autoritě najevo, že „jsi mi prostě šumák“. Společné lyžování s rodiči je hlavně „vopruz“, protože to tak dělají všichni, a nuda, protože si nemůžu dělat, co chci já, „furt“ mi do toho někdo mluví a něco zakazuje. V takovém ovzduší můžete na nějaké zdokonalování lyžování zapomenout (byť výjimky se jistě najdou a netřeba děti hodnotit stejně plošně, jako hodnotí ony nás). Jsou tedy dvě varianty. Vyslat děti s podobně starými kamarády, ať si dělají, co chtějí, a tiše doufat, že budou alespoň nějakou dobu na čerstvém vzduchu lyžovat a nezlámou si u toho nohy. Nebo jim najmout dobrého instruktora.

Vzpoura je program. Takže ani instruktor to nebude mít lehké. Ale má jednu zásadní výhodu, o které jste sice nechtěli slyšet, ale realitě bychom se vyhýbat neměli. Instruktor totiž může souhlasit, že „fotr je debil“, a tím se z pozice najatého nepřítele přesouvá do role parťáka. Není to úplně elegantní, je to trochu podraz na rodiče i na děti, ale nějak se prostě začít musí. Pokud je navázáno úvodní spiklenectví a stvrzena stejná názorová linie, záleží už jen na instruktorovi, zda to vzápětí zvoře standardním „postavte se do řady a já vám řeknu, jak se to dělá“, nebo využije přátelské atmosféry a půjde „prostě jezdit“ a u toho šikovně rozvíjet dovednosti vašich dětí.

Jak? To už byste chtěli vědět moc. Já taky nevím, jak se dělají daně, opravují auta a pečou narozeninové dorty. „Válka je vůl, my jsme free a cool.“

Autor článku Ondřej Novák v akci s dětmi na SNOW junior kempu

Autor článku Ondřej Novák v akci s dětmi na SNOW junior kempu


Nebaví už vaše děti lyžovat?

Nechtějí děti slyšet na vaše lyžařské rady a jezdí nejradši šusem? Nevíte, jak je přimět k tomu, aby se snažily vylepšit si techniku? Chcete je pro lyžování znovu zapálit? Pojeďte s námi (i s dětmi) na junior kemp do rakouského Gerlosu. O děti se tam postarají nejlepší čeští instruktoři, lektoři nebo dětští specialisté. Přijímat rady od profíka je prostě něco jiného než od rodiče (i když to nás rodiče může sebevíc zlobit). Čtyř- nebo třídenní akce pro rodiny s lyžařsky pokročilými dětmi mezi 6–14 lety proběhne v termínech: 7.–11. dubna a 11.–14. dubna 2019 a na opuštěných jarních svazích tyrolské Zillertal Areny. Může to být pěkná tečka za letošní sezonou. Více informací na SNOWkid.cz/junior-kemp!