Starším systémem je ozubnicová dráha vedoucí z centra Garmisch-Partenkirchenu až na Zugspitzplatt, přibližně 300 výškových metrů pod Zugspitze. Novějším systémem je pak visutá lanová dráha vedoucí od jezera Eibsee až na vrchol Zugspitze, která byla po 3 letech velkolepé rekonstrukce slavnostně otevřena v prosinci 2017.


Trasa původní lanovky, v pozadí jezero Eibsee


Původní zastaralou kyvadlovou lanovku od firmy PHB z roku 1963 s kabinami pro 44 osob nahradila moderní dráha firmy Doppelmayr s panoramatickými prosklenými kabinami pro 120 osob. Původní dvě podpěry nahradila podpěra jediná. Stará lanovka se mohla pyšnit jedním světovým rekordem - šlo o lanovou dráhu s největším převýšením v jednom úseku, které činilo neuvěřitelných 1 949 metrů.


Míjení protijedoucí kabiny nové lanovky, v pozadí jezero Eibsee


Tento světový rekord samozřejmě převzala i lanovka nová a navíc k němu přidala dva další – nejvyšší příhradová podpěra lanovky na světě (výška 127 metrů) a také největší volné rozpětí lana, které činí 3 213 metrů (měřeno od jediné podpěry k horní stanici). Zajímavostí původní lanovky byla také neobvyklá kombinace 2 tažných a 2 nosných lan, nová lanovka má již standardní uspořádání lan v členění 2 nosná a 1 tažné lano.


Pohled na trasu lanovky s jedinou podpěrou, vrchol Zugspitze se skrývá v mracích


Díky použití větších kabin se podařilo navýšit přepravní kapacitu na téměř trojnásobek (580 osob/hod.), což přispělo k zásadní redukci front (návštěvnost Zugspitze se totiž pohybuje kolem půl milionů návštěvníků za rok). Samozřejmostí je elektrické vyhřívání skel kabin pro zaručení parádního výhledu i při mrazivém počasí. S ohledem na naprosto neschůdný terén pod trasou lanovky je lanovka vybavena několika možnostmi evakuace cestujících – nouzový pohon, který dopraví kabiny s cestujícími sníženou rychlostí do stanic, záchranou plošinou s kapacitou 30 osob, která v horním nejstrmějším úseku trasy dopraví cestující z kabin do horní stanice a v případě potřeby se počítá také s využitím vrtulníku.


Dolní stanice nové lanovky


Vrchol Zugspitze je s plošinou Zugspitzplatt spojen kyvadlovou lanovkou Gletscherbahn se 100místnými kabinami, takže celý výlet je možno absolvovat jako okružní cestu.