SNOW tour 2019 - Tanvaldský Špičák from SNOW.cz on Vimeo.


Obtížnost zdejších devíti sjezdovek s celkovou délkou 8,2 km je rozmanitá, a tak osloví lyžaře jakékoli výkonnostní úrovně. Všechny sjezdovky byly pokryty technickým sněhem spolu s přírodním v celé šíři. Areál není příliš rozlehlý, a tak ačkoli můžete auto nechat na jednom ze dvou parkovišť, obě čtyřsedačky vás dovezou na stejný vrchol, takže se nemusíte obávat traverzů, složitých přejezdů či dlouhého bruslení.


Osobně se mi tentokrát nejlépe jezdilo na sjezdovce Závodní, která je téměř kilometr a půl dlouhá, i přes dva terénní zlomy a jednu zatáčku velmi přehledná, široká a hlavně zábavná. V její polovině můžete zastavit a podívat se na trénink malých závodníků, kteří pilují na levé straně jízdu v boulích a akrobatické skoky. Pokud jezdíte raději na modré, zvolte odshora variantu Turistická, na jejímž konci je nutné použít přibližovací vlek zpět ke stanici lanovky.


Pokud máte v oblibě větší sklon, odpíchněte to dolů na černou, kde se trénuje i závodní slalom a její název Slalomák napovídá, že vás šetřit nebude. Po prvním neúprosném padáku se zmírní do dvou variant - buď to vezměte vlevo po červené Závodní do rukávu, která vás doveze na lanovku A1, nebo si odpočiňte a příjemnými oblouky dokružte po modré Zalomené na novou lanovku A2.


U nové lanovky A2 je také perfektní červená Kostelní, která vznikla před 3 roky: rovná, nenáročná bez terénních zlomů, přesto s ideálním sklonem pro rychlý carvingový oblouk.


Vyřádí se zde samozřejmě i ti menší, a to na zdejším Dětském hřišti, kde je k dispozici krátký vlek a připraveny jsou i zvířátkové slalomy a podjezdové brány. Pro nejmenší je přímo u lanovky areálek Sun Kid, kde se na ně těší místní instruktorský tým (jedna hodina stojí 590 korun).


Novinkou je na Špičáku nová pohodlná a rychlá čtyřsedačková lanovka, která zajišťuje ježdění téměř bez front a při nepřízni počasí je její výhodou stahovací bublina


V areálu nechybí ani perfektně vybavená půjčovna a servis lyžařského a snowboardového vybavení Ski Bižu. Servis je opravdu na úrovni, používají stroje Montana, zbrousí vám skluznice, udělají úhlování hran, tuning spodní hrany a voskování, a to za 390 korun. Půjčovna je hezky po ruce přímo na parkovišti pod lanovkou.


Možností stravování je tu více, například v bufetu na Závodní nebo na Slalomáku, my jsme však zaparkovali lyže před restaurací Rozhledna, která dýchá historií. Bát se ale nemusíte, interiér restaurace nevypadá jako ve středověku a najíte se zde kvalitně za příjemnou cenu.


Tanvaldský Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 hod 30 min
Celodenní skipas dospělý     640 Kč
Celodenní skipas děti 6-14 let     450 Kč
Děti od 0-5 let     290 Kč
Celodenní skipas Junioři (15-17 let)     550 Kč
Celodenní skipas senioři (od 63 let)     550 Kč
Provozní doba lanovky     8:30-16:00
Večerní lyžování ÚT, SO     17:00-20:00
Webová stránka     www.skijizerky.cz
Parkování     zdarma na obou parkovištích

Partneři SNOW tour:


Na Tanvaldském Špičáku se odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH nebo sportovní kamery LAMAX nebo sněžné brusle SLED DOGS. Zdarma jste mohli ochutnat tyčinky CHIMPANZEE a po lyžovačce i dominikánský elixír Bucanero. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, nákrčáky a čepice RITUALL a čepky DOKE, a vyhřívané produkty značky LENZ. Reportovali jsme v oblečení HELLY HANSEN, používali hůlky KOMPERDELL a videotechniku LAMAX.