Doložitelná historie tohoto městečka, nyní se zhruba 5 000 obyvateli, kterých ovšem v posledních desetiletích trvale ubývá, sahá až do roku 1137. A ta, která zajímá nás, tudíž ta moderní, sportovní a zímní dovolenková, zde započala v roce 1864. Tehdy místní hoteliér Badrutt motivoval k zimnímu pobytu první skupinku britských turistů a položil tak základní kámen zimního turismu nejen zde nebo ve Švýcarsku, ale v celých Alpách. V témže roce zde vznikla i první turistická kancelář.

Jméno této rodiny nese i dominanta Svatého Mořice, nejfotografovanější místní hotel – Badrutt´s Palace Hotel, který je známý svou věží a který je dnes s tržbami výrazně přesahujícími 1 mld. Kč a se zhruba 520 zaměstnanci největším místním zaměstnavatelem. Stejná rodina stála i za vznikem dalšího místního a velmi rozsáhlého hotelu Kulm, který se do dějin zapsal hlavně tím, že se zde v roce rozsvítila 1878 první žárovka ve Švýcarsku. O tom, jak hektický byl rozvoj městečka koncem 19. století, svědčí i to, že zde v roce 1896 byla spuštěna linka obsluhovaná elektrickými tramvajemi.

Zrod zimní sportovní Mekky

A také se zimními sporty to tady šlo koncem 19. století ráz na ráz. První curlingový turnaj (1880), první evropský šampionát v krasobruslení (1882), první bobová dráha a závody (1890). Historie místních a celosvětově známých dostihů na zamrzlém jezeře se táhne od roku 1907 a v roce 1929 zde byla založena první lyžařská škola ve Švýcarsku. V letech 1928 a 1948 byl Mořic dějištěm Zimních olympijských her a již cekem čtyřikrát se také stal pořadatelem Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování, a to v letech 1934, 1974, 2003 a naposledy nedávno, v roce 2017. I tyto skutečnosti nasvědčují tomu, že je Svatý Mořic z pohledu sjezdového lyžování zajímavou a atraktivní destinací.

Ale nyní konečně k lyžování sjezdovému. Co tedy může Svatý Mořic zimnímu návštěvníkovi nabídnout? Není toho rozhodně málo, protože přímo nad městem se nachází jeden středně velký lyžařský areál Corviglia-Marguns. A druhý, Corvatsch-Furtschellas, o něco menší, leží o vesnici dál, v Silvaplana-Surlej, na protilehlé straně údolí.


Pohled z Corvatsch na Silvaplanu a Julier Pass

Doprava do Svatého Mořice

Svatý Mořic patří mezi špičkovými alpskými resorty k těm, kam se lze dostat jak po silnici, tak po železnici, nebo dokonce letadlem. Poslední možnost ovšem znamená, že disponujete soukromým letadlem nebo alespoň dostatečným finančním obnosem na jeho pronájem. Pak máte možnost dopravit se na místní malé letiště, které se nachází zhruba pět kilometrů od Mořice.

Ani doprava vlakem z ČR asi nebude z těch nejpopulárnějších, mj. kvůli nutnosti dvou přestupů (první z přímého lůžkového vozu v Sargansu, druhý v Churu) a své zdlouhavosti. Ačkoliv na konci cesty pak zase takového cestovatele přivítá pěkné moderní nádraží kousek od centra Svatého Mořice, před kterým klienty těch nejdražších hotelů očekávají nablýskané Rolls-Royce, Bentleye a jiné luxusní limuzíny s hotelovými řidiči.

Nejběžnější tak při cestách z Česka bude auto. Cesta z Prahy znamená zhruba 660 km a 7 hodin jízdy po dálnicích přes Mnichov do Landecku, z Brna pak 800 kilometrů. Výhodnější trasou je v tomto případě zřejmě ta jižní, přes Rakousko (Břeclav – Linz – Innsbruck – Landeck – Scuol), kdy její první polovina vcelku pěkně odsýpá. Bohužel ta druhá polovina, od Salcburku přes jižní cíp Německa, Innsbruck a Landeck a dále pak po okreskách, je již výrazně pomalejší. Nejen kvůli téměř neustále přecpané německé dálnici A8, ale také kvůli ekologickým omezením rychlosti IG-L na dálnici rakouské. S nutnými přestávkami je potřeba počítat se zhruba 9 hodinami cesty.

Navigace sice ze západní části republiky mohou upřednostňovat i trasu přes Bregenz a Chur, ale tu nelze příliš doporučit – jednak je o něco další a hlavně vede přes vysokohorský průsmyk Julier Pass, jehož průjezdnost může být v případě sněžení komplikovaná.


Hotelové taxi před nádražím

Na místě funguje velmi hustá síť místních skibusů i pravidelných autobusových linek, která je velmi širokém okolí Mořice zdarma, v ceně skipasu. Totéž platí pro místní červené vláčky v příslušném rozsahu. U nich si lze mj. projet zhruba polovinu trasy ze Svatého Mořice směr italské Tirano - do stanice Alp Grum. Ta je první vysokohorskou zastávkou po překonání nejvyššího bodu trati – Bernina Passu ve výšce 2 256 m n. m., a mimo restaurace s vyhlídkovou terasou v malém horském nádražíčku nabízí nádherné výhledy na Piz Palü s ledovcem a směrem na jih, do Itálie. Vláčky zde jezdí v pravidelném hodinovém taktu a pozor, v ceně skipasu je jen jízda v běžné druhé třídě. Za vyhlídkový vůz s panoramatickými okny je příplatek 5 CHF za osobu a směr.

Skipas lze mimo lyžarských lanovek využít i pro jízdu technicky zajímavou, přes sto let starou pozemní lanovkou na Muottas Muragl. Její spodní stanice i dostatečně velké parkoviště se nachází hned vedle páteřní údolní komunikace směrem na Pontresinu. Tato lanovka kvůli hotelu, kde je umístěna její horní stanice, funguje až do pozdních večerních hodin, konkrétně do 23:00. Takže výlet sem si lze udělat i po lyžovačce a zažít tak západ slunce vysoko nad údolím Engadinu s pohledem na čtyřtisícovou Berninu, v pozdějších hodinách na zářící světla Svatého Mořice a okolních vísek. Z vrcholové stanice pak dolů vede i dlouhá bobová dráha, tam už je nutno si ke skipasu připlatit.


Na vrcholu Bernina Passu

Ubytování ve Svatém Mořici nemusí být darda

Svatý Mořic nabízí ubytování všech cenových relací, od pětihvězdičkových hotelů s jejich prezidentskými apartmány v cenách několika desítek tisíc franků za noc až po standardní a cenově dostupné apartmány. Celková lůžková kapacita je téměř 9 000 hostů a v posledních letech dochází k tomu, že další výstavba ubytovacích kapacit a zvyšování počtu „studených postelí“, které jsou využívány po zlomek roku, je stále více regulována.

Mimo Svatého Mořice se lze ubytovat ve více či méně rozumné dojezdové vzdálenosti i v celém údolí Engadinu, a to ve vesnicích a městečkách počínaje na severu Zernezem a na jihu konče Malojou. Samozřejmě, čím dále od Mořice, tím je o něco větší pravděpodobnost nalézt ubytování cenově výhodnější. Jako cenově dostupné a přitom od Mořice ne až tak vzdálené ubytování lze sehnat v Silvaplana – Surlej přímo pod areálem Corvatsch, kde jsou v nabídce desítky apartmánů v cenách dle sezony zhruba od 6 000 Kč/os./týden při obsazenosti 2, resp. od nějakých 3 500 Kč/os./týden při plně obsazeném čtyřlůžkovém apartmánu.

Další cenově výhodnou možností, jak si zalyžovat v Mořici bez výrazného průvanu v peněžence, je využití na Švýcarsko skutečně extrémně výhodného ubytování v Savogninu, kde mj. i jedna ze známých cestovních kanceláří nabízí již spoustu let ubytování v prostorných a moderních apartmánech. Nevýdou pak je ale nutnost cca. 45minutového dojíždění do Mořice a každodenní překonávání Julier Passu, což znamená nastoupat více než 1 000 výškových metrů.


Hotel Palace

Co od lyžování v Mořici očekávat? Kvalitní sníh a klidný provoz

Místním pozitivem číslo jedna je vysoká nadmořská výška, která spolu se zasněžováním dává předpoklad dostatku sněhu po celou běžnou sezonu. Výrazným kladem obou místních lyžařských reálů je i jejich malá zalidněnost, resp. poměr kapacity lanovek vůči délce (zde spíše ploše) obsluhovaných sjezdovek. Z tohoto pohledu je areál Corvatsch mnohem méně zalidněn než Corviglia. To zde dělá lyžování mj. pocitově velmi bezpečným, protože kolikrát máte stovky metrů délky sjezdovky nebo rovnou její hektary jen sami pro sebe, obzváště po poledni, o pozdním odpoledni ani nemluvě. Stejně tak křížení sjezdovek jsou obvykle velmi přehledná a v celém areálu je snad jediné místo, kde hrozí nadměrnější koncentrace lyžařů a riziko srážky – u horní stanice kabinky na Marguns.

Na druhou stranu, i když jsou oba areály osázeny dostatečným množstvím informačních tabulí s otevřenými lanovkami a sjezdovkami, samotné sjezdovky už tak dobře značené nejsou. Je zde výrazně méně rozcestníků, než je jinde běžné, takže se musíte mnohem více spoléhat na svůj orientační smysl a skimapu. Není to nic tragického, protože oba areály nejsou až tak velké a orientace je v nich velmi snadná. Ale v případě lyžařských skupin to v některých pasážích může působit problémy při domluvě kudy jet a kde se potkat. Samotné sjezdovky jsou značeny pouze barevnými tyčemi, s odlišením strany sjezdovek, ale nenajdete tu jako jinde velké terče s číslem sjezdovky. Takže občas se vám taky může podařit i záměna modrých tyčí za černé a naopak.


Corvatsch - čtyřsedačka Furtschellas a modrá č. 19

A co za to? Skipas lze v předstihu pořídit téměř za půlku

Švýcarsko je země s vysokou životní úrovní a bohužel tomu odpovídající cenovou úrovní. Ještě v době nedávné bylo zaměřeno především na bohatší turisty a lyžaře. Tomu všemu odpovídaly mj. také místní ceny skipasů, kdy ten jednodenní konkrétně ve Svatém Mořici atakoval 80 CHF, šestidenní 380 CHF, a to navíc bez rozlišení hlavní nebo vedlejší sezony. To, obzvláště po uvolnění kurzu CHF švýcarskou centrální bankou a po okamžitém posílení franku o zhruba 15 % vůči ostatním měnám na počátku roku 2015, učinilo i lyžařské pobyty nejen zde, ale ve Švýcarsku obecně, ve srovnání s ostatními alpskými zeměmi, o to více dražšími.

Dnes se zdá, že postupný úbytek návštěvníků Švýcarska byl už tak výrazný, že i zde začínají vymýšlet marketingové akce na přilákání zpět těch lyžařů, kteří postupně dávali přednost sousedním levnějším zemím. Mořic byl i dříve známý např. svými akcemi Skipas za 25, 30 nebo 35 CHF (v letech nedávno minulých), resp. nyní za 38 CHF, při ubytování ve vybraných hotelech, samozřejmě těch patřičně drahých, aby se pak vůbec vyplatilo dát „slevu“ na skipas. Další již dlouhé roky inzerovanou akcí je cenově vcelku výhodný balíček Ferienwohnung mit Skipass, kdy cena ubytování obsahuje i celoplošný skipas na celou dobu pobytu pro příslušný počet osob, kde se lze vhodnou volbou termínu i ubytování dostat na ceny vcelku rozumné a ne až tak odlišné od jiných takto věhlasných lyžařských resortů.


Regenerační pauza v mezistanici kabinky na Corvatsch

A s další, dle mého názoru zcela přelomovou akcí, nazvanou Snow Deal, přišel Svatý Mořic v poslední lyžarské sezoně (2018/19). Zavedl totiž tzv. dynamické ceny skipasů tak, jak je to zcela běžné třeba letenek. A dle již nyní aktivního kalendáře je hodlá nabízet minimálně i v příští sezoně. O co jde? Dynamické ceny na rozdíl od dřívějších pevných a jednotných cen po celou sezonu na jedné straně výrazně zvýhodňují ty lyžaře, kteří jsou schopni si svůj pobyt v Mořici naplánovat a i skipasy zakoupit minimálně 15 dní dopředu. A zvýhodňují je o to více, jak se jedná o pobyt vícedenní nebo navíc dokonce v mimosezonu. Tito návštěvníci mohou proti dřívějším pevným cenám ušetřit při běžně dlouhých vícedenních pobytech na skipasech okolo 30 až 40 %.

A na straně druhé výrazně znevýhodňuje jednodenní a krátkodobé návštěvníky, obzvláště v hlavní sezoně, kteří se rozhodují pro návštěvu operativně, například dle aktuálního počasí, a skipas kupují až na místě. Ti si na rozdíl od minulosti a již tak na Alpy drahých skipasů připlatí ještě více, a to až o zhruba 20 %. V extrému tak pak jednodenní návštěvník v hlavní sezoně zaplatí za skipas na místě téměř 100 CHF, zatímco člověka s dopředu naplánovanou vícedenní dovolenou a skipasem koupeným dostatečně předem vyjde jeden den lyžování zde lehce nad 40 CHF, což je částka v rámci top alpských středisek dle mne zcela bezkonkurenční.


Corviglia - relax u sjezdovky č. 1

A jak Snow Deal prakticky funguje?

Dynamické ceny skipasů v podání Svatého Mořice znamenají následující:

  • v ceníku je pro jednotlivé dny v lyžařské sezoně stanovena cena dle předpokládaného zájmu a návštěvnosti, konkrétně pro následující sezonu 2019/20 jde o rozpětí cen mezi 45 až 72 CHF za jeden konkrétní den lyžování
  • výchozí ceníkové ceny jsou platné pouze při koupi skipasu na daný den nejméně 15 dní předem. Poté ceny postupně rostou. Takže třeba v letošní vrcholné sezoně v době vánoc a Nového roku tak cena jednodenního skipasu vzrostla z původních 72 CHF postupně až na peakových 96 CHF, u mimosezonních dnů byl nárůst dokonce procentuálně mnohem větší – z 52 CHF až na 87 CHF
  • při koupi vícedenních skipasů je pak uplatňována sleva ze součtu denních cen, která může u 14denního skipasu dosáhnout až 45 %, u běžného 6D skipasu jde o 21 %.

Pro srovnání, co nová cenová politika znamená ve výsledku. Jak jsem zmínil, již pár let nazpět se cena standardního 6D skipasu blížila 380 CHF, tzn. při pravidelném zvyšování cen o nějaké ty běžné 2 až 3 % ročně by byla současná cena okolo 400 CHF. Proti tomu, při aplikaci dynamických cen, tak letos stál na jedné straně 6D skipas koupený předem na březnovou mimosezonu 243 CHF, na straně druhé tak tentýž skipas, koupený na stejný termín až na místě, stál 429 CHF.


Kabinkou na Marguns - pohled na Celerinu a Pontresinu

A co třeba rodiny?

Myslím si, že současná cenová politika u skipasů může zaujmout i rodiny s dětmi, protože i zde je více než konkurenceschopná. Mládež (13-17 let) má slevu z 1/3 z ceny „dospělého“ skipasu. U dětí (6-12 let) jde už o velmi výraznou slevu ve výši dokonce 2/3 z ceny běžného skipasu. K tomu od třídenního skipasu dále nastupují k těmto už tak nadstandardním slevám ještě dvě další zajímavé slevy. Druhé dítě nebo mládežník obdrží z běžné zlevněné ceny pro svoji věkovou kategorii slevu dalších 30 %. A k tomu třetí dítě/mládežník v pořadí (nebo každý další) již lyžuje zcela zadarmo.


Corviglia - Marguns

A co po lyžování aneb co už ve skipasu není...

Za procházku určitě stojí malé centrum Svatého Mořice, kde se okolo luxusních hotelů nacházejí prodejny světoznámých značek, jako jsou namátkou Prada, Cartier, Bogner nebo Maserati. A i jen letmým pohledem do výkladů některého z hodinářství zde lehce najdete hodinky, jejichž cena v našich korunách odpovídá sedmimístné částce.

Místní kulturní zajímavostí je šikmá věž kostela Svatého Mořice, nedaleko hotelu Kulm. A ještě o kousek dál, směrem k Celerině, je zajímavost sportovní – Cresta Run. Jediná přírodní bobová dráha, která vzniká každý rok v listopadu ze sněhu a ledu a kde si v době jejího provozu (obvykle v rozsahu vánoce – začátek března) můžete rezervovat začátečnický kurz v rozsahu 5 jízd za 600 CHF.

Pro milovníky vody je k dispozici lázeňské centrum v Samedanu. Hosté některých hotelů mají vstup de něj zahrnutý v ceně pobytu, u některých dalších hotelů a rezidencí je možné získat na vstup slevu.


Když malý dárek nestačí, je možné i něco většího

Plnohodnotná zimní dovolená za cenu srovnatelnou s jinými top středisky v Alpách

Svatý Mořic je místem, kde můžete strávit velmi pestrou zimní dovolenou po všech stránkách. Předně jde o lyžování ve dvou vysoce položených, středně velkých areálech. K tomu je možné využít zhruba 150 kilometrů běžeckých stop v údolí. Jde o středisko s pestrou nabídkou ubytování, s velmi dobrou infrastrukturou, kdy ta dopravní je zahrnuta v ceně skipasu, se zázemím luxusního městečka v nádherném vysokohorském údolí. A to vše za ceny ve velmi širokém rozsahu. Od těch extrémně vysokých, a pro běžného lyžaře nepředstavitelných, až po ceny, které nikterak nevybočují z cen za lyžování v jiných solidních alpských střediscích.


V dalších dvou dílech se podíváme podrobně na oba hlavní areály Svatého Mořice - Corviglia a Corvatsch.


Corviglia - Marguns