Městečko Imst se nachází v Tyrolsku v údolí řeky Inn nedaleko ústí údolí Pitztal, asi 60 km západně od Innsbrucku. Již dlouhou dobu zde funguje menší lyžařské středisko, které sice nenabízí tolik sjezdových tratí jako okolní areály, zato zde však najdeme z lanovkářského pohledu velmi unikátní odpojitelné dvousedačky. Areál disponoval až do počátku 90. let jednosedačkovou lanovkou Untermarkter Alm, kombinovaným zařízením (v zimě lyžařský vlek, v létě jednosedačka) Alpjoch a lyžařským vlekem Malbach.


Trasa lanovky Untermarkter Alm, každá třetí sedačka je vybavena bublinou

V roce 1991 byla provedena náhrada jednosedačky Untermarkter Alm za novou lanovou dráhu, vzhledem k požadavku na ponechání původní šířky průseku lesem padla volba na velmi neobvyklou odpojitelnou dvousedačkovou lanovku firmy Doppelmayr. Výstavbu se podařilo uskutečnit velmi rychle – původní lanovka dojezdila na konci srpna 1991 a již 19. prosince 1991 byla do provozu uvedena lanovka nová. Zajímavostí je jednak vybavení třetiny sedaček z celkových 175 ochrannými kryty, tzv. bublinami (na trase tak po 2 normálních sedačkách následuje vždy jedna sedačka s bublinou), ale také použití nově vyvinutého spínacího aparátu typu DO 102 s klasickou jednoduchou pružinou (standardní spínací aparáty u čtyřsedaček, které používala např. firma Agamatic, mají pružiny dvě).
V tomto provedení vyrobila firma Doppelmayr pouhé dvě lanovky, tou druhou byla dvousedačka v Tai Shan v Číně z roku 1993, avšak ta je podle dostupných informací již nahrazena a lanová dráha Untermarkter Alm je tak poslední a jedinou svého typu na světě.
Pro úplnost uveďme, že první odpojitelná dvousedačková lanovka a zároveň první odpojitelná sedačková lanovka firmy Doppelmayr vůbec byla uvedena do provozu v roce 1976 ve Wildkogelu. Dolní napínací stanice s revizní kolejnicí vedoucí do objektu pro údržbu spínacích aparátů v dolní stanici původní lanovky se nachází v Hoch-Imstu v nadmořské výšce 1 053 m n. m., pohon je pak umístěn v horní stanici na Untermarkter Alm o 447 metrů výše.

Tato lanovka byla jednou z prvních firmy Doppelmayr, kde byl využit nový staniční koncept s pneumatikami místo tradičních řetězových dopravníků. Na téměř 2 300 m dlouhé trase je rozmístěno celkem 14 nosných, 3 nosnotlačné a 1 tlačná podpěra.


Horní poháněcí stanice Untermarkter Alm leží v nadmořské výšce 1501 m n. m.

V roce 1996 pak přišel na řadu i druhý úsek na 2 000 metrů vysoký Alpjoch, kde bylo kombinované zařízení nahrazeno použitou, neméně zajímavou odpojitelnou dvousedačkou. Jedná se o prototyp odpojitelné lanovky od firmy Felix Wopfner s vlastními nově vyvinutými spínacími aparáty (ty používají dodnes firmy BMF a LST), který byl původně postaven v roce 1989 v nedalekém Scharnitz na Mühlberg jako testovací lanovka výrobce. V roce 1995 však byla provedena konverze na neodpojitelnou dvousedačku a odpojitelná technologie byla prodána do Imstu.
Trasa lanové dráhy Alpjoch měří 1 521 m a je na ní rozmístěno celkem 13 podpěr (z toho jsou 3 nosnotlačné a 1 tlačná). Netradiční je řešení dolní poháněcí a napínací stanice, kde je dopravní lano z části se staničními dopravníky a obloukem vyvedeno zcela ven mimo staniční oblouk do samotné konstrukce s pohonem a lanáčem. Jedná se o jedinou vyrobenou odpojitelnou dvousedačku firmy Felix Wopfner.


Trasa odpojitelné dvousedačky Alpjoch

Jak Untermarkter Alm, tak Alpjoch nejsou vybaveny depem a sedačky tak trvale zůstávají na trati.

Kromě unikátních lanovek najdeme v Imstu ještě jednu velkou atrakci – bobovou dráhu Alpine-Coaster od firmy Wiegand s celoročním provozem, která je se svými 3 525 metry nejdelší v Alpách a zároveň druhou nejdelší svého druhu na světě. Jedna jízda na bobové dráze, která byla uvedena do provozu na konci července 2003, trvá v průměru 10 až 12 minut. Dráha se 70 zatáčkami a 16 skoky se sklonem až 27% je místy umístěna až 6 metrů nad terénem. Dopravu bobů zajišťuje speciálně upravený lyžařský vlek, návštěvníci pak mohou využít paralelní sedačkovou lanovku Untermarkter Alm. V zimě mají lyžaři na výběr z 9 kilometrů technicky zasněžovaných sjezdových tratí.


Trasa bobové dráhy Alpine-Coaster vede podél dvousedačkové lanovky Untermarkter Alm