Pít se ale na horách musí! Dokonce víc, než jsme zvyklí v každodenním životě. Jenomže pěti pivy na sjezdovce svému tělu zrovna nepomůžeme. Takže se pojďme podívat, jak by na horách ideálně měl vypadat náš pitný režim.

Pokud chceme být zdraví a třeba i podpořit svoji sportovní výkonnost, musíme se naučit pít správně. Pro náš organismus je samozřejmě rozdíl, když celý den prosedíme v teplíčku u počítače, nebo den strávíme výletem na běžkách. Anebo freeridem ve třech tisících nad mořem. To už je potom nutné tělu dopřát nejen potřebné množství tekutin, ale také doplňovat minerály. Naše svaly totiž při zátěži jednak prahnou po ochlazení, také ale potřebují stálý přísun živin a na druhou stranu odvod nežádoucích látek vznikajících prací metabolismu. A aby to nebylo příliš jednoduché, hodí se k pití před, během a po sportovní aktivitě rozdílné nápoje.


Potřeba tekutin se zvyšuje při sportu a pohybu obecně, také však vzrůstá v teplém i studeném, ale zejména v suchém nebo větrném prostředí. Ve všech těchto případech tělo odpařuje vodu jako možnost ochlazení organismu a je nutné mu ji doplnit spolu s minerálními a dalšími prospěšnými látkami.


Voda jako chladič

Pokud se na sjezdovkách především kocháte okolními panoramaty a dáváte si pozor, abyste se při lyžování nezpotili, stačí vám během dne doplňovat vodu, která v tomto případě vlastně slouží jako „chladicí médium“. Když bude obsahovat menší množství minerálních látek, tím lépe. Doporučit se dá obyčejná voda, a pokud se přece jen potíte díky vyšší venkovní teplotě, přijde vhod i sklenice Mattonky, Korunní nebo Ondrášovky, to jsou lehce mineralizované vody.

Kdo maká, musí dobře pít

Pokud byste ovšem svoje lyžování spíš popsali jako velmi intenzivní, pohybujete se převážně na těžkých svazích, případně běháte na běžkách nebo šlapete na skialpech, je velmi důležité jednak doplňovat vodu, také ale tělo zásobovat minerály a nějakými zdroji energie. Na to jsou vhodné především izotonické sportovní nápoje s přidaným cukrem. Kdo nechce utrácet, anebo se snad bojí posměchu kamarádů z mokré čtvrti, nechť volí alespoň silně mineralizované vody, jako je Poděbradka, Hanácká kyselka anebo Magnesia Extra.

Nezahrávejme si

Velký výdej energie doprovázený ztrátou vody (a minerálních látek) se na organismu nejprve projeví únavou, už po dvou až třech hodinách ale může kombinace skutečně intenzivní sportovní zátěže a nedostatku tekutin ohrožovat vaše zdraví. Pozor si v tomto ohledu musí dávat především kardiaci a diabetici.

Při fyzické zátěži, jako je rychlý běh na běžkách nebo náročný výstup na skialpech, je absolutně nezbytné doplňovat tekutiny a také energii nejen v průběhu samotného výkonu, ale také po skončení zátěže. A na to se často zapomíná. Přitom v extrémních případech (spíš při provozování letních sportů) se ztráty tekutin vyvolané intenzivní fyzickou zátěží mohou pohybovat v extrémech až okolo dvou litrů za hodinu! Je tedy zdravé sednout si po takovém výšlapu na pár piv?

Pivo

Těžko si po sportu nesednout na pivo. A byla by to škoda. Dělali to naši tátové a děláme to i my, je to fajn. Nevěřte ale chytrým řečem pivařů, co pivo vychvalují jako zdraví prospěšný energetický nápoj. Sednout si na pivo je fajn, protože si hned po sportu máme co sdělovat. Ale pít pivo na zdraví ve smyslu lepší regenerace organismu po výkonu je nesmysl.

Problémem je v tomto ohledu samozřejmě hlavně alkohol. Jakkoliv máme možná někdy pocit, že po pěti pivech máme tak nějak větší sílu, měřitelný fyzický výkon se ve skutečnosti naopak zhoršuje. Navíc, naše játra likvidují alkohol coby silně nežádoucí látku v organismu přednostně, čímž se odsouvají přirozené a žádoucí biochemické pochody. Po dobu likvidace alkoholu jsou tedy v játrech zastaveny anabolické procesy, které by nám bývaly skutečně prospěly při regeneraci znaveného těla. Kromě toho je sníženo zásobení organismu kyslíkem, v těle nám zůstává vyšší obsah nevydýchaného oxidu uhličitého, takže se nám chce spát. To sice můžete po namáhavém sportu vnímat pozitivně, jenomže organismus v té době ve skutečnosti neregeneruje. No a ráno se probouzíme unavení.

Jak nám to spaluje

Organismus dospělého muže je průměrně schopen odbourat asi 7,5 g alkoholu za hodinu. To znamená, že jedno velké pivo kompletně zpracováváme déle než dvě hodiny, ženy ještě déle. Když si tedy po lyžování sednete na tři piva, máte minimálně na šest hodin zastavené anabolické procesy, a tedy regenerace svalů holt musí počkat. Když si dáte panáka, kvalitní odpočinek se znovu rovněž významně odkládá.

Aprés ski ano, ale s rozumem
Après-ski ano, ale s rozumem

Energy drinky

Vypili byste půllitr vody smíchaný s dvanácti kostkami cukru? V případě energetických nápojů to není nic neobvyklého. Kromě extrémně vysokého obsahu cukrů jako takových je však ještě potíž s jejich druhem. Doktor Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy upozorňuje: „Většinou jde o cukry s vysokým glykemickým indexem, tedy o ty, které rychle přecházejí do krve a dodají energii, ale zároveň velmi silně působí na vylučování inzulinu a způsobují díky tomu pocity hladu.“

Dvěma energetickými nápoji obsahu 0,5 l si také vyčerpáte svoji únosnou dávku kofeinu pro celý den. Vzdáte se kafe? Dvěma energy drinky do těla většinou dostanete přibližně 300 mg kofeinu, což odpovídá 4 až 6 šálkům kávy. A problémem není jenom vysoké množství kofeinu, riziko představuje i kombinace kofeinu s dalšími hojně zastoupenými látkami, jako jsou například taurin nebo arginin.

Tenhle text určitě nemá sloužit coby návod, abychom se na horách chovali jako v klášterní škole. Spíš jde o to, abychom se zamysleli nad tím, co za celý den na horách vypijeme, do kolika posedíme a v kolik ráno chceme vstávat. Potom si užijeme nejenom odpoledne a podvečer, ale i celý další plnohodnotný den na lyžích.