Vydatné sněžení v Alpách zajistí bezproblémový začátek sezóny

První sníh už padal na většině území Česka, ale opravdová chumelenice se strhla v Alpách - nad 2 000 m n. m. napadly desítky centimetrů sněhu a další jsou na cestě. Sněhově neobvykle příznivý listopad je příslibem, že na konci listopadu a začátkem prosince se i přes případné oteplení otevře většina alpských středisek podle plánu.


Na ledovci Stubaier Gletscher napadlo v noci na 13.11. přes 20 cm čerstvého sněhu (foto Facebook Stubaier Gletscher)


Aktuální výška sněhu v Alpách na interaktivní mapě

V Čechách první lyžování 16. listopadu

Již tradičně jako první z českých skiareálů zahajuje sezónu středočeský Monínec. Lyžovat se bude od soboty 16. listopadu.


Na Monínci se lyžuje už v půli listopadu díky zasněžovací technologii SnowFactory, na fotce je pohled na hotel na Monínci a sjezdovku pod ním tři dny před prvním lyžováním (foto webkamera Monínec)

Rakousko: zahájení sezóny mimo ledovce


V Söldenu byla kvůli vysokému nebezpečí pádu lavin uzavřena ledovcová část areálu - na fotce freeride v čerstvém sněhu na ledovci Rettenbach. Příval sněhu ale umožnil otevřít sjezdovky v níže položeném areálu Giggijoch (foto Facebook Sölden)


Uzavřený ledovec v Söldenu kompenzují čerstvě otevřené sjezdovky na Giggijochu

Nejvíce otevřených sjezdovek je aktuálně v Tyrolsku. Sölden, Stubaier Gletscher, Pitztaler Gletscher, Hintertuxer Gletscher i Kaunertaler Gletscher jsou v provozu s omezením vyplývajícím jen z aktuální lavinové situace. Lyžuje se na přírodním sněhu a další sjezdovky se otevřou v příštích dnech.


Zasněžená stanice lanovky po vydatném sněžení na ledovci Stubaier Gletscher 13.11.2019 (foto Facebook Stubaier Gletscher)

V Salcbursku se lyžuje na 18 km sjezdovek nad úrovní Alpincentra na Kitzsteinhornu, v Korutanech na ledovci Mölltaler Gletscher je otevřeno 5 km tratí a sjet lze až k horní stanici metra. Jedna sjezdovka, připravená z deponů sněhu, je v provozu také v Kitzbühelu na Resterhöhe.

O víkendu se začne lyžovat i v dalších areálech - prvními z nich budou Obergurgl (v provozu bude 17 lanovek a vleků), v příštím týdnu pak Obertauern (v provozu bude 9 lanovek a vleků) a Turracher Höhe.


Příští týden zahájí sezónu na Turracher Höhe, v Obergurglu nebo Obertauernu

Itálie a Švýcarsko: kromě ledovců se lyžuje i v Engadinu

Kromě již několik týdnů otevřeného ledovce v údolí Val Senales zahájil sezónu s 16 km otevřených sjezdovek také jihotyrolský Sulden. Brzy budou otevírat areály v Lombardii: Madesimo a Santa Caterina Valfurva.

Ve Švýcarsku je nejvíce otevřených sjezdovek v Saas-Fee a v Zermattu, a to na švýcarské i italské straně areálu. Lyžuje se ale i na bližší Diavolezze nedaleko Svatého Mořice.