Monínec - lyžování - SNOW.cz
Foto

Monínec je moderní resort České Sibiře v pomyslném středu Čech a jeho hlavním svahem je mírnější 1 200 metrů dlouhá červená trať obsloužená 4sedačkovou lanovkou. Velmi oblíben je Monínec díky cvičné louce a dětskému parku mezi začátečníky, náročnější lyžaři jej vyhledávají hlavně pro večerní lyžování.

Monínec - sjezdovky

9%91%
2 celkem sjezdovek (km)
2 zasněžování (km)
86 běžecké tratě (km)

Monínec - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka
1
4400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

478-696 m n.m.218 m

Mapa sjezdovek

Monínec - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Monínec - lyžování

Monínec, lyžařský areál na České Sibiři, leží jen sedmdesát kilometrů z okraje Prahy nebo třicet z Tábora. Přestože tedy leží mimo hlavní česká horstva, nabízí přes kilometr dlouhou sjezdovku s převýšením 200 metrů s moderní čtyřsedačkou – často tedy převyšuje svými lyžařskými parametry i domácí horskou nabídku.

Celý areál je umístěn na severní straně Javorové skály (724 m n. m.), díky studenému mikroklimatu se zde lyžuje průměrně 100 dní v roce. Příjemně proměnlivý, 1,2 kilometru dlouhý kopec disponuje – až na jednu výjimku, kdy se zúží na 17 metrů – dostatečnou šířkou. Tato část, nazvaná velbloudí hrb, kde sjezdovka vede na přemostění silnice, se v sezóně 2011/12 značně rozšířila a stejně tak i horní partie dostaly nové čtvereční metry lyžařské plochy. Sjezdovka je v celé délce zasněžována technickým sněhem a osvětlena pro večerní lyžování. V horní části sjezdovky navazuje nový dvoumístný vlek Doppelmayr s kapacitou 1 200 osob za hodinu. Monínec je jako první v České republice vybaven zasněžovacím systémem Snowfactory, který umožňuje výrobu sněhu bez ohledu na venkovní teplotu, díky čemuž může garantovat lyžování od začátku prosince až do začátku dubna.

V sezóně 2012/13 byla proměna staré ubytovací budovy, která se před nemnoho lety stala epicentrem všech tamních aktivit, v moderní hotel s wellnessem.

Na Monínci je postaráno především o děti – Relax park, hřiště vybavené všelijakými figurínami a parkúry pro nejmenší lyžaře je vybaven 90metrovým pojízdným kobercem, nejdelším v Čechách. Přilehlá restaurace M2, kam se mohou uchýlit nelyžující rodiče, leží hned vedle, potažmo přímo u spodní stanice lanovky. Uvnitř je k dispozici moderní a nedrahá samoobslužná restaurace, tak jak to známe z Alp – opět v lyžařském Česku stále poměrně ojedinělé.

Ale lyžování není jen o parametrech. Na Monínci se podařilo vybudovat místo přívětivé nejen pro sport, ale i pro ostatní cíle, které ve svém volném čase obzvlášť lidé z města hledají.

Monínec - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

2200

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhá trať na mimohorské poměry s každodenním večerním lyžováním
  • komfortní a moderní zázemí
  • cenově příznivá samoobslužná restaurace
  • blízkost k jižnímu okraji Prahy a středočeským městům

Minus:

  • mírný sklon druhé půle trati
  • malá lyžařská plocha vzhledem ke kapacitě lanovky
  • užší příjezdové silnice

Odkazy

Mikulčin vrch

Mikulčin vrch

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 0 km