Kvalitní, tedy přesné, pevné a zároveň pohodlné usazení nohou v lyžákách je pro lyžování zcela zásadní. Právě přes naše chodidla jsou přece k lyžím přenášeny všechny impulsy a síly potřebné k jejich ovládání. Bohužel filcové vložky, jaké najdeme v naprosté většině nových lyžařských bot, tedy to, čím lyžáky vybavují samotní výrobci, potřebně kvalitní usazení nohy neumožňují. Můžete se kvůli tomu vztekat (ano, existují i výjimky), ale mnohem lépe uděláte, když budete už při nákupu nových lyžáků počítat s tím, že si do nich hned koupíte také kvalitní stélky. Ano, do každých, tím spíše do sportovních lyžařských bot patří kvalitní, nejlépe anatomicky vytvarované stélky.

Jde o pohodlí…

Věřte, že zakoupením kvalitních stélek se významně zvýší vaše prožitky z lyžování. Správně vytvarované vložky výrazně vylepšují usazení nohy v lyžařské botě, díky čemuž si mnohdy můžeme dovolit i poněkud volnější zapnutí přezek. Extrémním utahováním přezek lyžařských bot mohou vznikat otlaky, může také dojít ke snížení přirozené cirkulace krve v dolních končetinách a to už jsou opravdu nemilé komplikace. S dobře vybranou vložkou se těmto problémům vyhnete.

… o zdraví…

S anatomickými vložkami navíc uděláte něco pro své zdraví. To potvrzuje i Michal Struhárik z českého zastoupení francouzské firmy Sidas, špičky v oboru anantomických vložek: „Vhodně zvolená vložka podepírá podélnou klenbu chodidla a udržuje nohu ve správném fyziologickém postavení. Tím předchází obtížím, které se v důsledku mohou projevovat špatným držením těla a následně třeba bolestmi kolenou a zad.”

… i o výkonnost  

Správnou podporou klenby naše chodidlo získá oporu na podstatně větší ploše. To se pozitivně projeví v kvalitě přenosu sil, a tím pádem ve schopnosti vést lyže tak, jak potřebujeme. S anatomickými vložkami ale také citlivěji vnímáme impulsy přicházející od lyží k nám. Ovládání lyží je prstě jednoznačně přesnější, citlivější.

Technicky zdatní, sportovně orientovaní lyžaři občas zajdou v tuningu lyžáků ještě dál. Možnosti jsou dnes v tomto ohledu mimořádně široké, nabízí se úpravy vnitřních botiček a dokonce i broušení či vytahování skeletu. Jakékoliv upravování lyžáků by ale mělo vždycky začít správným usazením nohy v botě. Podle Petera Purdy se dá mnoho problémů vyřešit právě dobře zhotovenou stélkou a následně třeba ještě drobnými úpravami v podobě podpatních klínků a podobně. Tvarovat skelet je vždy až ta poslední možnost.

Jde to draze i levněji

Jedničkou na trhu je již dlouhá léta právě zmiňovaná značka Sidas, založená ve Francii lyžařskými instruktory už před více než čtyřiceti lety. Produkty této firmy najdete ve většině kvalitních lyžařských obchodů a zdaleka nejde jen o vložky určené do lyžařských bot. Sidas sice nepatří v porovnání s konkurencí k nejlevnějším, za to se ale můžete spolehnout na vysokou kvalitu danou dlouhé roky budovaným a náležitě střeženým know-how.

Právě odborníci z firmy Sidas také před lety jako první přišli s možností tvarovat vložky tzv. na míru. Neustále pracují na nových technologiích a před loňskou zimou na trh uvedly sofistikovaný skener, pomocí něhož lze v obchodech provádět dokonalou anatomickou analýzu nohy. Na základě této analýzy si pak zákazník ve spolupráci s personálem prodejny může vybrat stélky a následně třeba i lyžáky, které na jeho nohu dokonale sedí.

Levnějšími variantami anatomických stélek mohou být produkty značek BootDoc, Sure Foot, Superfeet nebo Conformable. Neváhejte se tedy ve specializovaných lyžařských prodejnách na anatomicky tvarované stélky ptát. Ani levnější stélky nemusejí být špatným řešením. Věřte, že každá „dokoupená” anatomická stélka je lepší než stélka žádná. A přesně tu máte ve svých nových lyžákách.