Francouzský resort Tignes patří se svou nadmořskou výškou přes 2 000 m n. m. k nejvýše položeným obydleným oblastem v Evropě a společně se sousedním Val d'Isère (obě střediska tvoří lyžařskou oblast Espace Killy) byl v roce 1992 dějištěm zimních olympijských her. Díky ledovce Grande Motte zde lze lyžovat i v létě. Právě lanovka na ledovec Grande Motte postavená firmou Von Roll v roce 1975 byla v posledních letech předmětem postupné modernizace, která byla rozdělena do třech etap. To bylo nezbytné vzhledem k celoročnímu provozu lanovky. Nejprve proběhla v září 2016 výměna dvou z celkových čtyř nosných lan, následována v roce 2017 výměnou zbývajících dvou původních nosných lan a také pohonu a řídicí elektroniky lanovky.


Kabina u dolní poháněcí stanice


Konečně v roce 2018 přišla kromě nového tažného lana na řadu především výměna obou kabin. Nové kabiny od firmy CWA pro 100 cestujících (platí pro zimní sezónu, kdy jsou „balkóny“ demontovány) jsou na léto opatřovány „balkónem“ pro 20 osob umístěným na střeše kabiny, což nabízí cestujícím perfektní výhled na nejvyšší vrcholy savojských Alp, jako jsou Cime de Bellecôte nebo Aiguille de la Grande Sassière z výšky až 152 metrů nad zemí.


Pohled z dolní stanice na přijíždějící kabinu s „balkónem“


Při letním provozu s balkónem může být z důvodu dodržení celkové nosnosti přepravováno uvnitř kabiny pouze 60 osob. Balkón je z interiéru kabiny přístupný prostřednictvím točitého schodiště. Délka trasy činí 1 696 metrů při převýšení 410 m, horní stanice je umístěna v nadmořské výšce 3 459 m n. m. Jde tak o nejvýše umístěnou kyvadlovou lanovkou s otevřeným „balkónem“. Maximální dopravní rychlost činí 10 m/s (36 km/h). Na trase lanovky se nachází jediná podpěra. Dolní stanice kyvadlové lanovky Grande Motte je s Tignes 2100 spojena prostřednictvím tunelové pozemní lanovky Perce Neige, která byla otevřena v roce 1993.


Horní stanice umístěná v nadmořské výšce 3 459 m n. m.

Celá rekonstrukce byla dokončena v září 2018. Celková hodnota investice, která v sobě zahrnovala i projekt nazvaný Altitude Expresiences, dosáhla 17 milionů eur.


Připomeňme, že další kyvadlové lanovky s „balkónem“ najdeme na Dachsteinu (pouze 1 kabina), ve Wengenu (Männlichenbahn) a řadit sem lze i speciální lanovku CabriO na Stanserhornu, jejíž horní patro tvoří otevřená plošina pro 30 cestujících.


Z „balkónu“ se cestujícím naskýtá ničím nerušený výhled na okolní horské prostředí