Posun závodů v jihotyrolské Val Gardeně na termín o týden pozdější oproti tradici se neukázal být ideální. Mrazivé počasí a jasno, které Dolomitům v prosinci vládlo, vystřídala ve středu 18. prosince, kdy se měl jet první trénink na 52. ročník legendárního sjezdu, obleva. V partii známých velbloudích hrbů se po odjetí předjezdců usadila mlha a závodníky na trať nepustila. Předpokládaný start se opakovaně odkládal, až se ve 14:30 rozhodla jury trénink zrušit, jelikož viditelnost stále nebyla ideální a na cílovém skoku v rozměklém sněhu poznamenaném dešťovou přeháňkou navíc utrpěl zranění kolene jeden z předjezdců.

O den později se organizační výbor rozhodl kvůli počasí posunout start druhého tréninku z původně plánovaných 11:45 na 10:00, díky čemuž si mohli sjezdaři alespoň jednou kurz na Saslongu vyzkoušet. Sobotní závod, stejně jako páteční super-G, byl ovšem opět naplánován na 11:45.

V pátek se stačili na trať vydat čtyři závodníci, než došlo kvůli mlze k přerušení. Až po další hodině čekání podmínky umožnily odstartovat do super-G domácímu Dominiku Parisovi. „Moje jízda nebyla špatná, ale vždy je těžké vydat se na trať bezprostředně po přerušení. Podmínky pro lyžaře v takové situaci zpravidla nejsou optimální, jelikož v důsledku zvýšené teploty je sníh mokřejší a pomalejší. Tento stav mě tedy rozhodně nepotěšil, přesto nemohu na 100 % říct, že to byly povětrnostní podmínky, které můj výkon ovlivnily. Dal jsem do toho všechno, ale občas to prostě nevyjde,“ zhodnotil posléze rodák z jihotyrolského Merana své páté místo.


Zmařená česká účast

Po dojezdu Mattia Casseho s číslem 20 čekalo závodníky další dlouhé přerušení, až ve 14:45 se na trať mohl vydat Christoph Krenn z Rakouska. Rozmary počasí si ovšem se závodníky pohrály znovu a krátce po půl čtvrté se pořadatelé po odjetí 48 sjezdařů rozhodli zbytek klání zrušit. Stejný osud kvůli nočním přívalům sněhu následně potkal i klasický sjezd, který si na své 52. vydání bude muset rok počkat.

Z nejvyšší příčky v super-G se radoval ve skvělé formě jezdící Vincent Kriechmayr následovaný Kjetilem Jansrudem (norským závodníkům prostě Saslong sedí!) a Thomasem Dressenem. Pro Němce je letošní druhé pódium obzvlášť cenné poté, co po pádu na sklonku listopadu 2018 v Beaver Creeku musel vynechat celou loňskou sezónu.

Předčasné ukončení super-G znamenalo velkou smůlu pro jedenadvacetiletého Čecha Tomáše Klinského závodícího za TJ Sokol Deštné v Orlických horách. Talent specializující se na rychlostní disciplíny se svým startovním číslem 62 vůbec nedostal možnost do dění v super-G zasáhnout. Zkraje prosince se přitom závodníkovi, který se na sezónu připravoval mimo jiné v Chile s Ester Ledeckou a Janem Zabystřanem, ve Val Gardeně dařilo – ve FIS závodech bral 13. místo v super-G a 18. ve sjezdu.

Tomáš Klinský nedostal možnost do dění v super-G zasáhnout
Tomáš Klinský nedostal možnost do dění v super-G zasáhnout

Ester stále v čele

Podmínky nepřály ani ženám ve francouzském Val d’Isère, kde se ze dvou plánovaných tréninků odjel pouze ten první a následně byl zrušen i samotný sjezd. Ve skvělém světle se opět předvedla Ester Ledecká, která v tréninkovém sjezdu obsadila vynikající čtvrté místo se ztrátou pouhých 32 setin na metu nejvyšší.

V čele se usadilo trio Rakušanek: Ramona Siebenhofer, Nina Ortlieb a Tamara Tippler, až za naší sjezdařkou pak skončila loňská vítězka celkového bodování sjezdu Nicole Schmidhofer. Jelikož je další dámský sjezd na programu až 11. ledna v rakouském středisku Altenmarkt Zauchensee, bude mít Česká republika do té doby nadále vedoucí závodnici v této královské disciplíně alpského lyžování. A jak na Nový rok, tak po celý rok, takže kdo ví…

Napínavá Alta Badia

Sníh a mlha se dotkly i nedělního obřího slalomu mužů v jihotyrolské Alta Badii. S kritikou přišel pozdější vítěz Henrik Kristoffersen, jemuž nepřipadala trať na závody Světového poháru adekvátně připravená. Jakkoliv pořadatelé dělali, co bylo v jejich silách, sjezdovka Gran Risa, která tradičně předvánoční „obřák“ hostí, pamatuje mnohem lepší dny.

O zpestření se ve druhém kole závodu postarali dva výrazní skokani. Devatenáctiletý talent Lukas Braathen z Norska se dovedl posunout z 30. příčky po prvním kole až na 8. místo, Francouz Cyprien Sarazzin se z 22. dostal dokonce až na 2. místo a tím dosáhl na své druhé pódiové umístění kariéry. V Alta Badii se před třemi lety radoval dokonce z prvenství, když nečekaně s jednou hůlkou zdolal nejrychleji paralelní slalom.

Dobré vzpomínky na zastávku v Jižním Tyrolsku si naopak neodnese Marco Odermatt. Švýcarského jezdce v cílovém hanku nepříjemně zasáhla branka do pravého kolene a cílový prostor opustil na nosítkách. Bezprostředně poté odcestoval zpět domů, aby se podrobil lékařskému vyšetření.

Nebezpečné chyby

Kritický okamžik na cílové čáře čekal devátého po prvním kole, Chorvata Filipa Zubčiće. Závodníka blížícího se vysokou rychlostí do cíle, si nevšiml pořadatel, který místem procházel zkontrolovat časomíru. Šestadvacetiletý lyžař minul organizátora se štěstím jen o pár centimetrů.

Nebezpečná situace dala vzpomenout na případ francouzské mistryně světa v super-G Regine Cavagnoud, která jen několik měsíců po svém velkém triumfu utrpěla v roce 2001 smrtelné zranění, když se při tréninku srazila s německým trenérem.

Případy, kdy závodníka ohrozí kolize s jinou osobou na trati, jsou naštěstí záležitostí, k níž rozhodně nedochází nijak často. Tím spíš překvapí, že srážka v Alta Badii ve stejný den jako Zubčiće málem potkala i někdejšího rakouského závodníka Hanse Knauße. Ten kurz obřího slalomu absolvoval jako kamerový předjezdec a rovněž jej málem na trati postihla kolize, když mu vjel do cesty jeden z pořadatelů. Pro organizátory by to rozhodně měl být velký důvod k zamyšlení.