SNOW tour 2020 - Špindlerův Mlýn leden from Jakub Martínek on Vimeo.
Výběr lyžařských středisek je na českých horách začátkem ledna značně omezený, takže jsme se na druhý den nového roku vydali za největší „krkonošskou jistotou“ sněhu do Špindlerova Mlýna, kde jsme si hned s prvním lanem vyjeli na Medvědín za vycházejícím sluníčkem.


Své místečko si u turniketu na první lano klasicky drží lyžaři už kolem osmé hodiny, takže přijdete-li „až“ v 8.30 h, musíte se zařadit do fronty za těmi, co vstali dřív. Druhou možností zejména v tyto exponované dny, jako jsou víkendy nebo prázdniny, je Fast Pass (2 990 Kč/den), který vám „dovolí předběhnout“ frontu, a lyžovat tak bez čekání. My jsme díky Fast Passu stihli více jízd s manšestrem, který kvůli množství lyžařů a úpornému sluníčku mizel rychle před očima.


Na Medvědíně jsou aktuálně v provozu všechny sjezdovky kromě černé tratě č. 11, jejíž otevření se předpokládá v nejbližších dnech. Na zařezávání hran do sněhu se nám nejvíc líbila medvědínská modrá, která se postupně rozšiřuje do široké pláně, takže se tu i lyžaři lépe rozptýlí a zbývá víc místa na svižný carving. Spodní část svahu, tedy spodní část červené sjezdovky se drží dlouho ve stínu a některá zledovatělá místa si říkají o ostré hrany. Při správném ranním načasování bylo i tady možné užít si pár nerušených a ryze sportovních oblouků.


Na Mísečkách je plně v provozu modrá Turistická, snowpark zatím čeká na větší sněhovou nadílku.


Kolem jedenácté jsme se přesunuli na sjezdovky na Hromovce a ve Svatém Petru. I tady samozřejmě platí „pravidlo prvního lana“, nicméně díky takřka celodennímu stínu drží sjezdovky tvrdé i v poledne. V provozu zatím není Hromovka I., Hřiště, černá World Cup a spodní část červené sjezdovky FIS je zatím zúžená, neupravuje se, takže ji lze sjíždět jen se zvýšenou opatrností. Turistická sjezdovka byla v poledne už „obsazená turisty“, takže nejlepší pojezd jsme si užili na horní části červené FISky.


Dětem jsou ve Špindlu plně k dispozici dětské lyžařské parky s pojízdnými pásy, slalomovými zvířaty a dalšími výukovými prvky, a to jak u nástupu lanovky ve Svatém Petru, tak na Medvědíně. Dětské hřiště na Medvědíně jsme míjeli v okamžiku, kdy se s nimi instruktoři zábavnou formou rozehřívali před lyžařskou lekcí. Vstup do parku je možný pouze s instruktorem a objednat si u něj můžete privátní i skupinovou výuku. Dopolední skupinová výuka pro děti od 10 do 11.50 h vyjde v hlavní sezoně na 750 Kč.


Zapomenutou výstroj můžete zapůjčit v půjčovně v centru města, dále na Hromovce, Horních Mísečkách, na Medvědíně a ve Svatém Petru. Zapůjčit si můžete kromě sjezdových lyží také běžky nebo snowboard a vybírat můžete ze značek Völkl, Head a Burton. Za celodenní zapůjčení top lyží zaplatíte 590 Kč. Součástí půjčoven jsou i sportovní obchody, kde můžete zakoupit rukavice, brýle nebo originální špindlerovské suvenýry.


Ve špindlerovských restauracích na sjezdovkách byste už těžko hledali párek v rohlíku nebo langoš. Z nabídek jídel na vás „kouká“ například vídeňský řízek (349 Kč), grilovaný losos (325 Kč) nebo borůvkový knedlík (239 Kč). S Gopassem získáváte na vše slevu 20 %. My jsme neodolali jablkovému koláči (99 Kč) a kávičce, kterou jsme si vychutnali na prosluněné terase s výhledem na Medvědín.


Letošní žhavou novinkou ve Špindlu jsou tzv. flexi ceny. Špindlerův Mlýn jako první v České republice přišel s pohyblivými cenami skipasů, které mají za cíl rovnoměrně rozptýlit (či spíše přilákat) lyžaře v rámci celé sezony. Cena je tak závislá na obsazenosti střediska, ale také na počasí a dalších externích faktorech. Obecně ale platí, že čím dříve skipas pořídíte, tím levněji lyžujete. Například zakoupíte-li on-line s Gopassem 2. 1. celodenní permanentku na 21. 1., vyjde vás na 530 Kč, na 6. 4. pak na 220 Kč. Zakoupit permanentku do Špindlu můžete i na místě na pokladně, s Gopassem on-line ale vyjde vždy nejvýhodněji.

Špindlerův Mlýn v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 hod.
Skipasy zakoupené v den návštěvy
na místě na pokladně:
 
Celodenní skipas dospělý 1 190 Kč
Senior/Junior 800 Kč
Děti 700 Kč
Děti do 6 let zdarma (v doprovodu rodiče)
Skipasy zakoupené dopředu online – flexi ceny:  
Celodenní skipas dospělý: Cena skipasu závisí
na obsazenosti střediska,
počasí a dalších externích faktorech.
Čím dříve zakoupíte,
tím levněji lyžujete
(například 6. 4.
lyžuje dospělý za 220 Kč)
Fast Pass 2 990 Kč
Webové stránky www.skiareal.cz

Partneři SNOW tour:

Ve Špindlerově Mlýně jsme reportovali na lyžích FISCHER s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení HALTI, v helmách a brýlích SMITH.