V posledních letech už je u značky K2 zase dobře patrný zájem oslovovat lyžaře, jejichž hlavním a třeba i jediným hřištěm je upravená sjezdovka. V backcountry segmentu přitom značka nijak nepolevila, velmi silný akcent v současnosti klade na vybavení pro skitouring. Ovšem vedle toho začala, pro někoho možná překvapivě, v lyžařských testech bodovat se sportovními carvery, ba dokonce se slalomkou. Ale nechme už lyže být. Mně totiž právě v tuto chvíli leží mnohem víc na srdci boty. Jo, K2 už nějaký ten pátek vyrábí také lyžáky, to už musel zaznamenat snad každý. Na začátku bylo trochu nejistoty, nějaký ten experiment, ale to je všechno pryč a letos je tu další, řekl bych už hodně vyzrálá kolekce lyžáků, kterou jsme se jali zmapovat a něco z ní i otestovat.

B.F.C. a Recon na sjezdovku

Nová kolekce lyžáků K2 mi přijde vyzrálá třeba i proto, že je štíhlá, vlastně docela nepočetná, porovnáme-li ji s kolekcemi tradičních výrobců lyžařských bot jako jsou třeba Lange, Nordica nebo Salomon. Na sjezdovku má K2 v podstatě dvě boty – sportovní Recon a široké, čili hlavně pohodlné B.F.C. K2 B.F.C. výrobce prezentuje jako nejpohodlnější lyžáky na trhu. Co ho k tak odvážnému tvrzení opravňuje? Zaprvé, do měkkého skeletu o šířce 103 mm se prý dá noha vsunout bez nutnosti použít ruce. Díky přepínacímu módu ski/walk jsou určené především rekreačním lyžařům, kteří si rádi vychutnávají nejen jízdu, ale i následné aprés ski, chůzi navíc napomáhá i kolébkovitá špička podrážky Grip Walk. A jako třešničku na dortu si do bot B.F.C. můžete dopřát i vyhřívanou botičku od ThermIc. Umíte si tedy představit pohodlnější lyžáky? Lyžařů, kteří si na nic nehrají a od přezkáčů v první řadě chtějí, aby je netlačily, není zrovna málo. O oblíbenosti bot B.F.C. nakonec svědčí i to, že letos K2 do nabídky přidala model s flexí 120. Jo, tomu rozumím, sloní noha většinou nese sloní tělo. Tedy pardón…

Test modelu Recon 120 LV – pohodlné, přiměřeně sportovní lyžáky

Recon jsou klasické sportovní lyžáky, které od konkurence odlišuje asi hlavně technická zajímavost zvaná Energy Interlock. Její princip spočívá v tom, že pro spojení spodního skeletu s manžetou nejsou na zadní části boty použity žádné nýty ani šrouby, jako tomu bývá obvykle. Oba díly jsou do sebe „zakousnuty“ speciálně tvarovaným zámkem, v němž do sebe zapadnou proti sobě frézované plastové komponenty. Toto spojení má být jednak flexibilnější, navíc při ohýbání údajně nevyvíjí na spojené materiály tolik nežádoucího tlaku.

Na sjezdovkách ledovce Rettenbach

Na sjezdovkách ledovce Rettenbach

Testoval jsem model s flexí 120 ve verzi LV, což je šíře 98 mm. Boty perfektně usadí nohu do paty a všechno drží, jak mají. Flexe 120 mi pro pohodové carvování v delších obloucích přišla dostatečná, boty mají příjemně sportovní charakter, aniž by ubíraly na komfortu. Pro většinu lyžařů ale bude testovaný model příliš těsný, ani ve špičce není moc místa navíc. Víc se určitě bude prodávat verze MV (100 mm). Já se u většiny lyžáků rozhoduji mezi velikostí 27,5 a 28,5 a v případě Recon 120 LV bych tedy ve 27,5 určitě dlouho nevydržel. Na druhou stranu je třeba brát v úvahu, že jsem v botách lyžoval bez jakékoliv individuální úpravy, neměl jsem ani pořádně tvarovanou stélku. Rekony přitom mají vedle tepelně tvarovatelné botičky i tvarovatelný skelet, takže možnosti individuálních úprav jsou opravdu bohaté. K2 na model Recon 120 určitě hodně sází, takže kromě toho, že ho nabízí ve dvou šířích skeletu (98 a 100 mm) si můžete vybírat dokonce i ze dvou barevných provedení, chtít anebo nechtít chodící špičku GripWalk, případně sáhnout po modelu s vyhřívanou vnitřní botičkou (tam ale značně naroste cena). To je na jednu botu docela slušná variabilita.

Mindbender na všechno

Vlajkovou lodí letošní kolekce lyžáků K2 jsou ale nové boty Mindbender, které nahradily doslouživší Pinnacle. Mindbender jsou dokonalým obojživelníkem a skutečně hodně všestrannými botami, které by kromě ortodoxních skialpinistů měly uspokojit snad úplně všechny ostatní. Ale to je samozřejmě věc názoru, neb lyžáky jsou vždy posuzovány hodně subjektivně.

Fakta: Skelet je sestaven z plastů o třech různých tuhostech, kdy nejměkčí materiál je využit v místech, která obvykle brání pohodlnému nazouvání/vyzouvání boty. Manžeta se při chůzi pohybuje v rozsahu 50 stupňů a fixovaná v režimu SKI se dá nastavit na sjezdový sklon 12, nebo 17 stupňů. Přezky jsou moc pěkně zpracované, velké, takže se s nimi dobře manipuluje. A jsou na šroubech! Dobře provedená je také přezka na širokém velcro pásku. Tepelně tvarovatelná botička Ultralon Precision FitPro je dobrým kompromisem pohodlí a pevnosti, nad achylovkou má flex-zonu, ve které se bez problémů a nežádoucí deformace ohýbá, šlapeme-li kopcem nahoru.

Test modelu Mindbender 130

Můj subjektivní pocit z testování K2 Mindbender 130 bych popsal asi takto: Na holeni musím hodně utahovat přezky – mám hubené nohy? Nevím o tom. Když ale konečně dopnu, ve flexi jsou boty až překvapivě tuhé. V tomto ohledu jsou i na vysoce sportovní jízdu po sjezdovce dostatečně pevné, určitě tvrdší než staré Pinnacle. Okolo kotníku a paty je noha perfektně, tedy těsně zafixovaná, ale přestože testovaná verze je široká, respektive úzká 98 mm, hodně, opravdu hodně místa je ve špičce. Do bot jsem si dal svoje anatomické stélky a tady bych pod prsty v každém případě vkládal ještě něco dalšího, dobře fugnuje třeba papírový karton. No, to jsou ty subjektivní názory… A myslím si, že na rozdíl od jiných bot, kde v naprosté většině případů volím velikost 28,5, bych u K2 Mindbender snad snesl i o číslo menší. Mindbender jsou freeridové boty s chodícím mechanismem a kompatibilitou na pinová vázání. Páka ski/walk se dá ovládat i hůlkou, je dostatečně velká, s poutkem. A je na pružině, takže stačí odjistit, mírně s ní pohnout zamýšleným směrem a zbytek dokoná pružina, to je fajn. Funguje to stejně v obou směrech, otázka ale je, zda to bude fungovat i ve chvíli, kdy se do pružiny třeba dostanou zmrazky.

Také Mindbender mají tvarovatelný skelet, takže pokud menší nesrovnalosti nedoženete tvarováním vnitřní botičky, tavte plasty.