Tradice horského letoviska v městečku rozkládajícím se v údolí říčky Mumlavy ovšem sahá až do 17. století. Už tehdy se sem lidé jezdili rekreovat horským vzduchem a překrásnou přírodou.

O něco později přivezl hrabě Harrach do Krkonoš první lyže a dal tak základ lyžování v Čechách. Skokanské můstky, které se ční nad městečkem a Harrachov proslavily, jsou téměř stoleté a první závodníci se na harrachovských svazích proháněli už v roce 1923. V současné době se na Černé hoře nad Harrachovem rozkládají 4 sjezdovky, které obsluhují dvě lanové dráhy a vlek s celkovou přepravní kapacitou 5 500 osob za hodinu. Dalších deset vleků v rámci městečka slouží hlavně dětem a začátečníkům u méně prudkých svahů a cvičných louček.


Domov rychlostního lyžaře Radka Čermáka

Vhodný terén pro lyžování či snowboarding si tu najde každý. Od začínajících nadšenců zimních sportů, kteří mohou využít některou z mnoha lyžařských škol a jejich tréninkových louk přes rekreační sportovce a rodinky s dětmi, až po výborné lyžaře, kterým učarovala místní černá sjezdovka. Na té trénuje na svoje rekordy, přesahující rychlost 240 km/h, i rychlostní lyžař a harrachovský rodák Radek Čermák.

Dvě 4sedačkové lanovky

Většina lyžařů a snowboardistů ale míří na sedačkové lanovky. Lanová dráha na Čertovu horu z centra městečka nabízí 130 čtyřmístných sedaček a projížďku dlouhou 1 300 metrů, kterou urazí za necelých 9 minut. Z dolní stanice (665 m n. m.) překonává převýšení 357 metrů. Další čtyřsedačková lanovka začíná v Rýžovišti, má 900 metrů a překoná během cca 6 minut 297 metrů převýšení.


Čtyři pestré sjezdovky na výběr

Lyžaři a snowboardisté si pak pro sjezd dolů mohou vybrat ze 4 sjezdovek.
Směrem do Rýžoviště se rozkládají pláně 1 640 metrů dlouhé červené sjezdovky, pozvolná 2 200 metrů dlouhá modrá trasa, kterou bez problému zdolají i začátečníci i kratší a o to prudší černá sjezdovka, kterou si oblíbili zkušení lyžaři kde nejsou žádná odpočinková místa a sjezdovka je v celé své délce jeden prudký hank, úprava sjezdovky je nepravidelná, při větším sněžení se neupravuje a stává se tak oblíbenou pro milovníky freeridového lyžování.


Do centra města pak vede z Čertovy 1 850 metrů dlouhá červená dvojka, která je svým sklonem rozmanitá a svojí polohou na severní straně kopce poskytuje i při pěkném jarním počasí komfortní sněhové podmínky až do odpoledních hodin. Osvětlený vlek ve spodní části sjezdovky dává možnost večerního lyžování, proto se modré spodní části Červené dvojky začalo říkat Osvětlenka, lyžaře na ní vozí 400metrů dlouhý talířkový vlek až do osmi hodin do večera.


Jedna z nejdéle otevřených sjezdovek v Česku

Červená II bývá obvykle mezi posledními sjezdovkami, které se na českých horách zavírají, sníh tu vydrží zpravidla ve vysoké kvalitě až do poloviny dubna. Pomalu tající sníh v kombinaci s rychle padajícími cenami skipasů (na jaře se každý týden snižují o 6%) je pro návštěvníky atraktivní lákadlem. V březnu a dubnu mohou lyžování či snowboarding kombinovat třeba s jízdou na kole, nebo pěší turistikou, stále častěji je v období tání sněhu Harrachov vyhledávaným místem kajakářů.


Na svahu už na osmou

Harrachov je jedním z mála středisek, kde provoz startuje už od osmi hodin. Lanovky jsou v provozu do šestnácti hodin. A lyžařský vlek Doplík pak s malou přestávku na úpravu zajišťuje večerní sportovní radovánky.

Tajemná Čertova hora

Sjezdovkami protkaná Čertova hora je opředená mnoha tajemnými historkami. Co je pravdy na tom, že se tu v dávné historii odehrávaly nejrůznější rituály a vrchol hory byl klíčovým místem setkávání, už dnes asi nikdo nezjistí. Jednoznačně patří výhledy z Čerťáku, jak hoře přezdívají místní, k těm nejkrásnějším v kraji a kopec svoji nadmořskou výškou i polohou poskytuje lyžařům a snowboardistům perfektní terén pro zimní radovánky. Zatímco na jižní straně kopce je krásně vidět při ranním lyžování vycházející slunce, výhledy ze sjezdovky Červená II na západní část Jizerských hor a Ještěd zase umožní pozorovat nádherné západy, a společně s pohledem na okolní hřebeny hor to dodává sportovním aktivitám v Harrachově nádech romantiky.

Desítky kilometrů běžeckých tratí

Harrachov je oblíbeným cílem také pro příznivce klasického lyžování. Areál pravidelně upravuje běžecký stadion, který je přímo v centru městečka, ale také více než sto kilometrů běžeckých tras v okolí a na hřebenech Krkonoš. Nástup na vrcholové trasy v Harrachově běžkařům významně zjednoduší a zpříjemní cesta lanovkou nahoru. Odpadá tak počáteční zdlouhavé a namáhavé stoupání na vrchol a hřebeny se tak stávají mnohem dostupnější i lidem s nižší kondičkou. Pravidelně jsou upravovány desítky kilometrů běžeckých tras přímo v městečku, jeho okolí i ve vyšších polohách až na vrcholky hor. Základní okruh Běžecké magistrály vede z Čertovy hory na Studenov, a Ručičky přes Krakonošovu snídani až na Voseckou boudu a nebo se můžete vrátit vrátit zpět do Harrachova přes Rýžoviště a případně kolem Mumlavských vodopádů. Značené cesty vedou pak až na hřebeny hor, které nabízejí překrásné výhledy na krkonošskou krajinu, oblíbená místa jsou Harrachovy kameny, Velká Kotelní jáma, Mohyla Hanče a Vrbaty, Pramen Labe a mnoho dalších. Po cestě je hned několik zastávek a možností občerstvení v turisty tolik oblíbených horských chatách.

Dobré jídlo i posezení na slunci

Při zimním sportování je potřeba se občas ohřát a doplnit nějakou tu energii z dobrého jídla. Zázemí najdou návštěvníci střediska přímo u dolní stanice v městečku v multifunkční restauraci Stone. Teplo z plápolajícího krbu, skvělá nabídka jídel a zimních drinků je to pravé, co dělá zimní sporty ještě přitažlivějšími. Ve slunných dnech se dá posedět na terase s výhledem na Čertovu horu a skokanské můstky, ve dnech kdy prší nebo sněží usušit uvnitř v blízkosti krbu.

Sport, zábava, ale také muzea, sklárna, gurmánské zážitky a pivovar

Harrachov nabízí i mnoho možností vyžití času poté, co lyže odložíte do lyžárny a nebo ve dnech, kdy počasí lyžování příliš nepřeje. Pak přichází čas na návštěvu některého z tematických muzeí, od hornického, jenž se nachází přímo v opuštěných štolách, přes expozici lesnictví a myslivosti Šindelka, kterou vytvořil přímo Krkonošský národní park až po přehledně zmapovanou historii lyžování, kde je možné obdivovat i vybavení sportovců, s nimiž dosáhli významných světových úspěchů. K oblíbeným cílům návštěvníků patří také expozice skla a samotná sklárna, kde je možné nakouknout přímo pod ruce šikovných mistrů sklářů. Nebo můžete vyrazit do některé z restaurací, které se předhánějí v nabídce specialit či na ochutnávku piva do místního pivovaru.

Mamutí zážitky na hlavním silničním tahu

Městečko proslavil rovněž areál skokanských můstků v čele s Mamutím můstkem, kterých je pouze pět na světě. Dnes je mimo provoz, ale jeho dominanta stále ční nad Harrachovem a přitahuje pozornost z velké dálky. Lanová dráha na vrchol Čertovy hory vede v těsné blízkosti můstků a tak mohou návštěvníci z blízka obdivovat jeho majestátnost a žasnout nad výkony skokanů, kteří tu v minulosti létali. Díky poloze na hlavním silničním tahu do Polska je středisko dobře dostupné po silnici 1. třídy, jenž je velmi dobře udržována i v době, kdy intenzivně sněží. Lyžovat do Harrachova můžete vyrazit i některým ze speciálních linek skibusů, které jezdí z velkých měst. Samozřejmostí je i skibus, který zajišťuje krátké přesuny lyžařů a snowboardistů v rámci městečka.

Harrachov card a slevy pro rodiny

Zimní dovolenou Vám může zpříjemnit Harrachov card, kterou lze získat u některých ubytovatelů automaticky a nebo zakoupit na internetu či přímo ve středisku. Ta skýtá velké množství slev na lyžování i doplňkové aktivity v městečku i v širokém okolí. Více najdete na www.harrachovcard.cz. Ušetřit jako rodina můžete také při nákupu skipasů, když využijete některý z rodinných balíčků. Ty začínají už na kombinaci jednoho dospělého a jednoho dítěte. Tak neváhejte a přijeďte si užít báječnou zimní dovolenou, všechno můžete už dopředu nastudovat na www.skiareal.com. Příjemným benefitem pro návštěvníky Skiareálu je kombinovaná jízdenka na bobovou dráhu. Dlouhodobá spolupráce obou společností přináší lyžařům po celou zimní sezónu k vybraným skipasům jízdenku na bobové dráze za výhodnou cenu.