Tradice i novinky

Tradiční cesta vlakem, tradiční destinace švýcarský Davos, kde před více než dekádou tradiční SNOWfest začal. Zároveň ale novinky v programu a výrazný nárůst účastníků a také vůdců.

Cesta vlakem má nesporné výhody lyžařské i etické. Především odpadá dlouhé řízení auta, vystoupit ráno z vlaku, dostat do ruky lyže a hned jít „prášit“, to je sen freeridera. Snížení emisí cestou vlakem by někteří účastníci navazujícího ekonomického fóra v Davosu určitě ocenili také.

Sedmdesát účastníků freeide kempu Peak Performance SNOWfestu 2020 se pod vedením profesionálních guidů UIAGM Vojty Dvořáka, Karla Kříže a Lukáše Pálky, předního českého freeridera Pavla Božáka, skialpinisty Jana Paly a lokální freeridové legendy Toma Eliase dostalo i do těch nejtajnějších koutů lyžařského areálu, aby našli poslední zbytky od Vánoc zakonzervovaného prašanu.

Za nerozježděnými svahy se muselo často dojít bez lyží nebo s tuleními pásy, které letos díky podmínkám dostaly více prostoru. Skialpinistické i freeridové lyže si účastníci půjčovali, k dispozici bylo přes padesát párů lyží značek Line, Armada a Fischer. Na sjezdovku byly připraveny modely značek Good(schi), Atomic a Salomon.


Z lyží Line přišly na řadu modely Supernatural v šířkách 86 a 92 mm, pro zkušené jezdce, kteří se nebojí rychlosti v obloucích – skvěle drží na hraně v téměř jakýchkoli podmínkách. Jezdilo se také na měkčích pohodových Sickday a dámských designových Pandora.

Novinkou na SNOWfestu i na českém trhu je německá značka lyží Good(schi), která zaujme dřevěným designem a technologicky nešizenou konstrukcí. Pro ridery byly k dispozici modely Tight (tvrdší lyže, snadno ovladatelná vyhovující spíše velmi sportovně založeným jezdcům), o trochu širší a měkčí Crux a univerzálky Belua.

Michal Šváb, dovozce lyží Line a Good(schi)


I přes poměrně stabilní sněhové podmínky je freeride nevyhnutelně spojen s rizikem pádu lavin a jedním z klíčových cílů je důsledně dbát na lavinovou prevenci, stejně jako na nácvik vyhledávání a záchrany. Freerideři byli vybaveni lavinovým vybavením značky Pieps a lavinovými batohy, s nimiž se také učili naštěstí jen „na nečisto“ zacházet (na fotce zleva Arva, ABS, Pieps).

Sněhové podmínky okomentoval účastník Adam K.: „Sice nebylo tolik sněhu, ale aspoň jsem zjistil, že prašan se dá najít skoro vždy, navíc bylo ježdění technicky náročnější než v čistém prašanu. Vyzkoušel jsem i skialpy, s Vojtou to byl legendární zážitek. Navíc jsem se i při ježdění na sjezdovce dozvěděl, že to není špatné, ale i jak se ještě zlepšit.“


Odpočinek má být aktivní – odpočinout si od prašanu lze jednoduše na sjezdovce pilováním techniky pod vedením profesionálních učitelů lyžování na sjezdových lyžích Fischer, Atomic a Salomon


K lyžování patří après-ski v baru nebo v romantických švýcarských horských chatách, případně v ledovém iglú. Regenerace a odpočinek jsou o to cennější, že na ně pro vydatný program není mnoho času

Všem partnerům, dodavatelům materiálu a podporovatelům vřele děkujeme! Team SNOW


Freeridové kempy - SNOW fest