SNOW tour 2020 - Dolní Morava from SNOW.cz on Vimeo.
Na naši lyžovačku nám přes noc připadlo 5 cm čerstvého sněhu, takže na nás tentokrát nečekal ranní manšestr, ale poctivá prašanová jízda, jaká letos zas tak obvyklá nebyla. Lehký sníh se nechal na tvrdém podkladu snadno rozhrnovat, takže se dalo na svah vyrazit klidně i s lyžemi s užším středem.


Díky nové nadílce leží aktuálně na Dolní Moravě 40 až 75 cm sněhu a v provozu jsou všechny sjezdovky, kromě černého úseku na trati Sněžník A a objížďky Malý Slon. Jde však jen o oficiální údaje na stránkách střediska a někteří odvážlivci se to na černém padáku do prašanu nebáli pustit.


My jsme se tradičně vydali na nejvyšší bod areálu na sjezdovku Slamník, která sice patří k těm kratším na Dolní Moravě, svým příjemně prudkým sklonem je ale mezi lyžaři jednou z nejoblíbenějších sjezdovek. Na sjezdovce nejsou žádné zatáčky, žádné terénní zlomy, zkrátka jen carvovací nakloněná plošina s panoramatickým pohledem do údolí. Díky čerstvě napadanému sněhu jsme si tady ale tentokrát užili spíš prašanové kristiánky než agresivní řezané oblouky.


Celkově jsou tratě spouštějící se ze Sněžníku spíše sportovního charakeru a červená trať Sněžník B je toho nejlepším příkladem. Sjezdovka je poměrně dlouhá a příjemně členitá s mírnějšími i prudšími pasážemi, takže až budete mít dost konstantně prudkého sklonu na Slamníku, zamiřte sem.


Mírnější sjezdovky najdete je ve spodní části U Slona, kde zejména děti a začátečníci mohou využívat pomalejší vlek a k němu přilehlou mírnou modrou sjezdovku. I U Slona se dá ale sportovně zajezdit, a to na červené sjezdovce Velký Slon, která disponuje regulerním širokým slalomákem, který se postupně promění v mírnou modrou pláň. Do carvingových oblouků se dá velmi dobře pokládat i na červené sjezdovce Kamila, na kterou se můžete nechat vyvézt rovněž kotvovým vlekem, který i ve dnech vysoké návštěvnosti bývá bez front.


Nejmenším dětem se bude líbit v dětském lyžařském parku Amálka, který najdou na dojezdu červené sjezdovky Sněžník B. Park je nadprůměrně prostorný a zahrnuje několik kratších cvičných svahů odstupňovaných podle lyžařské úrovně dětí. Na každém svahu však najdou slalom ať už ze slalomových zvířat nebo tyčí a zatímco úplní začátečníci uvítají k přepravě „na kopec“ pojízdný pás, pokročilejší děti mohou využívat dětskou pomu.


Pro děti můžete přímo v parku Amálka objednat lyžařského instruktora, a to jak na skupinovou, tak na privátní výuku. Dvě hodiny privátní výuky stojí 1 860 Kč, podstatně výhodněji vyjde hodina lekce v rámci skupinové výuky, a sice na 2 290 Kč na 3 dny (každý den 2 hodiny, 1 hod = 382 Kč). Lyžařská škola tu využívá pestrou škálu metodických pomůcek a výuka probíhá zábavnou formou her.


Možností občerstvení je ve středisku dostatek. Vybírat můžete mezi samooblužnými restauracemi U Slona, Marcelka nebo nejvýše položenou Slaměnkou, která svou dřevostavbou a terasou s výhledem na hory působí nejvíc horsky. V samooslužných restauracích jsou k mání hotovky jako jsou buchtičky s vanilkovým krémem (105 Kč), raská omáčka s hovězím masem (145 Kč) nebo hovězí gluáš (135 Kčú). Mladičkým zařízením je panormatická restaueace Skalka pod Stezkou v oblacích, která se odlišuje od výše zmíněných nejen nadčasovým interirérem, ale také nabídkou jídel i jejich cenami. V jídelníšku se tak například skví hovězí líčka na víně (289 Kč) nebo hovězí svíčková s karlovarským knedlíkem (279 Kč). Nás v restauraci zaujala pestrá nabídka nápojů, ve které nechyběl aperol spritz nebo bombradino a také různé druhy zákusků od brownies po jahodový cheesecake. Ve Skalce se sice trochu plácnete přes kapsu, díky prosklenému interiéru s výhledem na Stezku i do okolí tu ale nasajete skoro až alpskou atmosféru.


Stejný důraz, jaký Dolní Morava klade na lyžařský program, dává i tomu nelyžařskému. Až omrzí sjezdovky, můžete vyrazit například na Stezku v oblacích, jejíž chodník vás nejen protáhne „k nebi“, ale také vás naučnými tabulemi vzdělá informacemi o Stezce i okolní přírodě. Stezka je otevřená celoročně každý den od 10 do 15:30 hod a dostanete se k ní sedačkovou lanovkou od hotelu Vista.


Kdo by chtěl ještě více adrenalinu, může vyzkoušet bobovou dráhu U Slona anebo letošní horkou novinku – Mamutí horskou dráhu, která se spouští ze Sněžníku dolů k hotelu Vista. Horská dráha je se svými 3 kilometry nejdelší horskou dráhou v České republice a dosáhnete na ní rychlosti až 50 km/h. Dráha má 25 zatáček a sklon až 30 %, takže jde o opravdový adrenalin. V pátek, sobotu a neděli je navíc v provozu až do 20 hod, takže si jízdu můžete vyzkoušet i se světlem na bobu a zážitek tak získá opět jiný rozměr.
Dolní Morava v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 hod 53 hod.
Celodenní skipas dospělý 790 Kč
Celodenní skipas junior, student, senior ( 63+) 680 Kč
Celodenní skipas děti (6-14,9 let) 540 Kč
Provozní doba střediska 8:30 – 16:00
Webové stránky střediska www.dolnimorava.cz
Parkování U Slona – Zdarma na velkém parkovišti,
U Visty pod sjezdovkami Slamník A+B – zdarma 50 m od pokladen

Partneři SNOW tour:

Na Dolní Moravě se ve spolupráci s Óčko TV odehrála akce SNOW tour, v rámci které jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH, sněžné brusle SLED DOGS a zdarma jste mohli také ochutnávat I LOVE HUMMUS. Zdarma jste si mohli vyzkoušet slalom Mobil.cz a soutěžit o mobily a SIM karty a také jste mohli okouknout SUV vozy ŠKODA AUTO a novou Škodu Octavia. K dispozici vám tu byli promotéři oblečení v HALTI.