Tím „nezařídí“ myslím jakýkoliv obor: potřebujete napsat odvolání na úřad nebo soud a nemáte právníka, nebo jste dokonce v minulosti i přes jeho pomoc stejně prohráli spor? Nevadí, dnes najdete všechno na internetu! Základní principy občanského práva se učí již na základní škole a pak už stačí jenom stáhnout příslušný zákon nebo vyhlášku a začít psát... Když jste v právu a dobře se připravíte, tak není šance, abyste to „nedali“.

A mohl bych pokračovat výčtem dalších povolání, kde je nejjednodušším přístupem „do it yourself“ a nespoléhat se na nespolehlivé a nekvalitní řemeslníky a podobně. A protože obsahem seriálu je lidské tělo, tak se budu věnovat medicíně, kde je spoustu problémů možné vyřešit i v domácích podmínkách. Stačí jenom dodržet návod a hygienické podmínky!

Tenhle bonusový díl je vlastně jen takovou upoutávkou na příští sezonu, v níž se budu věnovat zejména drobné chirurgii v domácích podmínkách. Jsem toho názoru, že čekací doby v nemocnicích jsou neúnosné a třeba takové vyndávání mateřských znamínek je mnohem rychlejší, když si to poučený laik udělá sám nebo s dopomocí rodinného příslušníka. Skalpel a dezinfekci není problém koupit přes internet a návody se tam najdou také.

Možná se to někomu bude zdát příliš odvážné, ale opravdu to není nic složitého a já rád pomůžu nesmělejším čtenářům v orientaci, co a jak a na co si dát bacha. Ti, co můj seriál sledují pravidelně, jsou obecně již velmi dobře zorientováni v anatomii a fyziologii lidského těla a umí základní problémy pohybového aparátu i diagnostikovat. A co je podstatné, tak také vyřešit nějakým cvičením nebo jednoduchým fyzioterapeutickým hmatem.

Zejména jim tedy budou určeny články v příští sezoně. Těšit se můžete na napravení tzv. vyluxovaného ramene, odstranění menších útvarů z kůže skalpelem, diagnostiku protržených kolenních vazů po pádu na lyžích s následnou rehabilitací bez zdlouhavého čekání v ordinaci a podobně.


Těšit se můžete třeba na diagnostiku protržených kolenních vazů po pádu na lyžích s následnou rehabilitací bez zdlouhavého čekání v ordinaci.


Důležitý je také vliv psychosomatiky, neboť oficiální medicína zanevřela na staletími osvědčené postupy léčitelů (jako třeba těch filipínských, operujících holýma rukama i ty nejtěžší nemoci vnitřních orgánů).

Náš zdravotní systém je přetížený a pořád mu chybí peníze, navzdory opakovaným finančním injekcím. Proč by jej někdo měl zatěžovat takovými zákroky, které si po zaučení dokáže udělat každý sám doma? Kapacita lidí v systému je taky vyčerpána (a oni taky), tak proč jim ještě přidělávat práci?

Pod vhodným vedením není v dnešní internetové době problém nic. Takové maminky na některých portálech mají hodně času a jsou opravdu pilné. Studují celé dny různé důvěryhodné zdroje o dětských nemocech, očkování nebo výživě a alergiích. Vyměňují si pak mezi sebou spousty užitečných informací, které neznají v našich končinách ani ti sebelepší lékaři.


Vyměňují si pak mezi sebou spousty užitečných informací, které neznají v našich končinách ani ti sebelepší lékaři.


Je to opravdu tím, že prachy vládnou světu a lékaři radši budou chodit po výletech placených farmafirmami, aby předepisovali jejich produkty. Přitom třeba ty maminky z internetu vědí nejlíp, co potřebují jejich potomci. Není potřeba žádná škodlivá chemie, na všechny nemoci jsou dostupné různé bylinky a osvědčené recepty našich babiček. A v takové Amazonii se pořád objevují nové rostliny, které postupně tu chemii dokážou zcela nahradit a navíc jsou levnější.

Ale abychom se vrátili k tématu pohybového aparátu, tak nezapomeňte (správně) cvičit a pro ty, co se berou moc vážně, mám ještě jednu radu: Podívejte se do kalendáře!