Autor Ivan Balek - články
Jak se nezranit při lyžování: dvě věci, které pomůžou k bezpečnějšímu lyžování
Poslední dobou častěji vidím nebo slyším, že někdo ze známých utrpěl při lyžování nějakou újmu na zdraví. Vím, že osobní zkušenost není statistika, ale určitě zranění je stále poměrně častá nepříjemnost, kterou se končí některé příjemné dny na svahu. Co s tím?
Rozcvička lyžaře: adduktory a hamstringy, uvolněte se prosím!
Tentokrát se budeme zabývat uvolněním některých našich „lyžařských“ svalů - pusťme se tedy do cviků, které nám umožní uvolnit ztuhlé svaly v oblasti vnitřní (tzv. adduktory) a zadní (tzv. hamstringy) části stehen.
Rozcvička lyžaře: vylepšete své smysly, abyste na lyžích nedělali nesmysly
Jedním z nejdůležitějších prvků veškerého pohybu je koordinace a rovnováha. U lyžování je potřeba rovnováhy ještě zřetelnější než u jiných sportů, protože se jedná pro „hlavu” o docela nepřirozenou aktivitu. Jak to všechno funguje a proč jezdci ve svěťáku dokážou jezdit téměř hlavou dolů?
Rozcvička lyžaře: kotníky a chodidla (2)
Když už máme rozcvičené kotníky, tak můžeme přejít na chodidla. Ty mají význam nejenom „statický“ (držení hmotnosti celého těla), ale zajišťují i velkou část podnětů pro systém tzv. propriocepce (jeden ze základních systému pro rovnováhu). Nebudeme si nalhávat, sedavý životní styl a různé „vychytávky“ jako časté sledování mobilu (svěšená hlava a tí...
Rozcvička lyžaře: kotníky a chodidla (1)
„Lyžujte od kotníků!” Slyším to pořád, tak snad na tom něco bude. Nejsem si sice jist, jestli se někdy nezaměňuje příčina a následek, aktivní pohyb a vynucená pozice, vědomá aktivita a vnímání prostoru a pohybu neboli propriocepce. Ale v každém případě se dá říct, že chodidla a kotníky jsou opravdu důležité pro veškerý pohyb (nejenom na lyžích) a m...
Rozcvička lyžaře: flexory kyčlí (2)
Druhým z hlavních flexorů kyčlí, který budeme rozcvičovat, je sval jménem iliopsoas. Tak jako měl naposledy zmíněný rectus femoris dvě základní pohybové funkce, tak je má také iliopsoas, jenom „o patro výš“. Přiblížíme si tedy nejdřív stručně jeho funkce z pohledu anatomie nebo kineziologie, ať jsme v obraze, a pak hurá na jeho cvičení!
Rozcvička lyžaře: flexory kyčlí (1)
V předešlých dílech jsem se zaměřil na mobilitu kyčlí obecně a vysvětlil, jak velký mají význam (nejenom) pro lyžaře. Tímto kloubním spojením prochází množství svalů, z nichž se ve virtuální rozcvičce budu věnovat svalové skupině se souhrnným názvem flexory (kyčlí).
Rozcvička lyžaře: kyčle (3)
V minulém díle jsme mobilizovali kyčelní klouby v pozici žáby pomocí „pohupování“ dopředu a dozadu ve dvou různých variantách. Dnes tuto pozici využijeme taky, jen se nám změní směr pohybu. Pro ztuhlé kyčle to bude lahůdka!
Rozcvička lyžaře: kyčle (2)
Konečně bychom mohli začít něco cvičit! Najděte si nějakou měkkou podložku pod kolena, není je totiž vhodné trápit na tvrdém povrchu (zejména čéšky vám poděkují aspoň za karimatku – já k tomu využívám pěnovou dětskou skládačku s autíčky a zvířátky).
Rozcvička lyžaře: kyčle (1)
Snad nejvíc „postiženými“ klouby jsou z hlediska omezení rozsahu pohybu díky sedavému stylu života naše kyčle. Proto v rámci série cviků použitelných jak na rozcvičku, tak na „mobilitu pro zdraví“ začnu nejdřív právě s kyčlemi. Předem upozorňuji, že navzdory tomu, že se jedná o lehké cviky, tak hlavně ze začátku to část z vás takto vnímat nebude. :...
Rozcvička, anebo denní rutina?
Vítejte při čtení první části letošního seriálu o cvičení, který volně navazuje na ty předešlé. Náplní několika úvodních dílů budou cvičení, která se dají používat jako součást rozcvičky před jakýmkoli sportovním tréninkem i v rámci nenáročného každodenního cvičení „pro zdraví“.
Zdravé cvičení pro lyžaře (17): Máte těžkou hlavu?
Zná to asi každý – všední dny i výjimečné situace způsobují starosti a člověk si pak sedne, podepře si hlavu a řekne: “Ach jo, dnes mám takovou těžkou hlavu…”
Zdravé cvičení pro lyžaře (16): mosty potřetí
V uplynulé sezóně-nesezóně asi většina z nás moc nelyžovala, že? Právě proto by ale měl člověk mít jiné cíle a i v létě se věnovat pohybovým aktivitám. V předchozích dílech seriálu o zdravém cvičení pro lyžaře jsem představil některé cviky na obecnou přípravu a teď uzavřeme trilogii cvičení mostu. Dnešní verze bude určena pro pokročilejší cvičence,...
Zdravé cvičení pro lyžaře (15): mosty podruhé
V minulé části jsem nastínil význam cviku most pro aktivaci hýždí a současného zpevnění jádra. Slíbil jsem, že dnes si to ještě znesnadníme, ale nebude to samoúčelné. Má to své důvody: hamstringy totiž mají tendenci přebírat příliš velkou část práce a hýždě nemakají, jak by měly.
Zdravé cvičení pro lyžaře (14): mosty poprvé
Březnové díly seriálu zdravého cvičení pro lyžaře budou věnovány mostům. Samozřejmě ne těm betonovým. Cvičení mostů (v angličtině se můžete setkat s termínem „glute bridges“) je důležité pro obecnou pohybovou přípravu a zdravý pohyb i ostatních částí těla, protože oblast pánve a jádra je základem veškerého pohybu.
Zdravé cvičení pro lyžaře (13): posilovna v kanceláři III. - stabilizace krční páteře
Dnes si ukážeme trochu atypickou sadu cvičení, které dokáží napravit nestabilitu v oblasti krční páteře a v spojení s uvolňujícími a mobilizačními technikami ulevit od velké části běžných potíží a bolestí v této oblasti. Jsou vhodné i pro použití jako „reset“ během dlouhodobého sezení, tedy třeba při cestě autem nebo práci v kanceláři.
Zdravé cvičení pro lyžaře (12): posilovna v kanceláři II. - flexory kyčle pro náročné
V minulém díle jsme si představili docela jednoduché cvičení na aktivaci flexorů kyčlí, které je možné provádět i nenápadně v kanceláři. Samotná izolovaná aktivace jakékoli svalové skupiny je ovšem jenom začátek a cvičení z minula je třeba brát jako pravidelný "reset" zanedbaných svalů, aby byly připravené na nasazení v reálných situacích u složitě...
Zdravé cvičení pro lyžaře (11): posilovna v kanceláři I. - flexory kyčle
Příští týdny budeme trávit čas zejména v kanceláři, proto si představíme několik cvičení, která můžete dělat i tam, aniž byste museli svou práci přerušovat. Vždyť produktivita v korporacích musí být pořád a pořád vyšší, ne? Není ani nutné cvičit tajně. Ideální je, když šéfové pochopí, že protáhnout se (a vyvětrat) opravdu zlepšuje soustředění lidí....
Zdravé cvičení pro lyžaře (10): Bolí vás ramena? Zkontrolujte lopatky!
Dnešním dílem završíme téma lopatek a jejich další funkční vztahy si ozřejmíme na příkladu ramen. Jak už někteří tušíte, tak pověstné "vše souvisí se vším" (byť v jiném kontextu) má v řízení pohybu a poruchách tohoto systému takřka univerzální platnost. Ramena jsou jedním z "lídrů" problémových tělesných partií, hlavně z důvodu jejich velké pohybl...
Zdravé cvičení pro lyžaře (9): Lopatkové kliky II.
V předchozí části jsme si vyzkoušeli netradiční formu kliků a vzpomněli si přitom na dávné časy, kdy jsme ve škole pobíhali v trenkách a jarmilkách. Dnes si ukážeme další podobu kliků, které ale vycházejí z jiného postavení těla. Konkrétně se otočíme a z vodorovné polohy trupu přejdeme na svislou a svaly kolem lopatek tak procvičíme z jiného úhlu.