Po vynuceném přerušení sezóny v polovině března nebyl na jaře v Evropě - s výjimkou jesenického Pradědu nebo několika velmi vzdálených míst na severu Skandinávie - otevřen žádný lyžařský areál. V Rakousku došlo během května k uvolnění karanténních opatření a koncem měsíce pak také ke znovuotevření hotelů a volnočasových areálů všeho druhu.

Jako první z rakouských ledovců oznámil úmysl od 29. května spustit své lanovky a vleky Kitzsteinhorn (více na Kitzsteinhorn.at) ze spolkové země Salcbursko.

V provozu jsou lanovky Panorama a Gletscherjet 2 pro výjezd z údolí, pro lyžaře pak kabinka Gletscherjet 3+4 a vlek Magnetköpf. Sjíždět lze až k Alpincentru. Provoz je celotýdenní kromě středy. Otevřené jsou i restaurace na vrcholu Kitzsteinhornu a v Alpincentru.

Lyžařský provoz od 29. května obnovily i tyrolské ledovce Hintertux (více na Hintertuxerglet­scher.at) a Kaunertaler Gletscher (více na Kaunertaler-gletscher.at).

Od 6. června se začne znovu lyžovat také na Mölltalském ledovci (více na Moelltaler-gletscher.at) v Korutanech, který provozuje česko-slovenské konsorcium TMR. Skipas má podobně jako ve Špindlerově Mlýně nebo v Jasné plovoucí ceny a lze si jej s kartou Gopass v předstihu a se slevou pořídit on-line.

Z Česka do Rakouska zatím vyrazit za lyžováním není snadné - podmínkou překročení hranic je negativní PCR-test (za poplatek jej lze pořídit např. přímo na hraničním přechodu v Dolním Dvořišti). Dá se však očekávat, že s blížící se letní dovolenkovou sezónou bude zájem otevřít hranice bez velkých omezení i pro turisty sílit - předběžně se počítá s uvolněním režimu (bez požadavku na PCR-test) od 15. června.

Aktuální informace o podmínkách cest do Rakouska najdete na webu ministerstva zahraničí. nebo na webu Austria.info.

Od 6. června se bude lyžovat také pod Matterhornem ve švýcarském Zermattu (více na Matterhornpara­dise.ch). Lyžaři by měli dodržovat alespoň dvoumetrové odstupy a pokud to není možné (např. ve stanicích lanovek), je doporučeno zakrýt si nos a ústa. Doporučuje se také koupit si skipas on-line. Až do 21. června jsou tří- a vícedenní skipasy zlevněné o 20 %.