Tento článek vyšel 1. 9. 2019 a může obsahovat již zastaralé informace.

Aktuální informace najdete v článku Kalendář školních prázdnin!

Které národy jezdí kam lyžovat

V domácích střediscích hojně lyžují kromě českých dětí i polské, německé a holandské. Na Slovensko, zvláště do Tater, míří čeští, slovenští a polští lyžaři. V Rakousku tvoří jednu třetinu návštěvníků domácí, druhou třetinu pak němečtí, o zbytek se dělí Holanďané, Švýcaři, Britové nebo Češi. Severoitalská střediska mají v oblibě Němci, Češi a Poláci, přibývá i Švýcarů, naopak italských hostů je méně než dříve a soustředí se hlavně do svých prázdninových termínů. Ve Švýcarsku se nejčastěji potkáte se Švýcary, ze zahraničních návštěvníků jsou nejpočetnější lyžaři z Německa. Do Švýcarska směřují ve velké míře i asijští turisté, nikoliv však za lyžováním, ale za jinými atrakcemi horských středisek. Typickým návštěvníkem francouzských středisek jsou kromě domácích obyvatel Angličané či Belgičané.


Severoitalské Dolomity mají ve velké oblibě kromě Italů i Němci

Podzimní špička kolem dušičkových prázdnin

Od konce října do konce listopadu se lyžuje prakticky jen na ledovcích, přičemž lyžařů natěšených na první sníh je zvláště o víkendech s pěkným počasím dost a dost a do toho svahy ještě zabírají trénující závodníci. Na přelomu října a listopadu lyžaře k cestě do hor lákají i podzimní „dušičkové“ prázdniny. Výhodnější než 28. říjen je proto k návštěvě ledovců některý z pozdějších listopadových víkendů, kdy už mají Evropané po prázdninách. Sváteční 17. listopad bohužel letos připadne na neděli. V Bavorsku mají školáci volnou středu 22. listopadu, kterou si mnozí „přemostí“ do předchozího či následujícího víkendu.


Jedním z nejvíce navštěvovaných rakouských ledovců je i díky své sněhové jistotě Hintertux

Klidný vánoční týden, zato rušný silvestrovský

O vánočních svátcích a na přelomu roku na hory zaútočí nejpočetnější a zároveň velmi různorodý proud návštěvníků s velkým podílem „svátečních“ lyžařů. Zatímco Vánoce tráví rodiny tradičně ještě doma, a celý vánoční týden tak bude volněji, v silvestrovském týdnu už hory zaplaví hosté. Ve většině zemí prázdniny končí až v prvním lednovém týdnu, teprve poté návštěvníků výrazně ubývá.

Masopust koncem února

V hlavní sezóně bývá vrcholem návštěvnosti masopustní týden, který v zimní sezóně 2019/20 připadne na poslední únorový týden, v němž má tradičně školní prázdniny velká část západní Evropy (Belgie s 11 mil. obyvatel, půlka Nizozemí se 17 mil., část Francie nebo Velké Británie), ve střední Evropě část Česka (např. Praha 6 až 10), Slovenska a z Německa pak především Bavorsko, s 12 mil. obyvatel nejlidnatější lyžařská základna Alp, zčásti Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa s 10 mil. obyvatel a Sársko s 1 mil.
V alpských zemích se masopust slaví školním volnem na severu Itálie a ve Švýcarsku, naopak v Rakousku už budou mít po prázdninách. Na alpských svazích se tak v týdnu od 24. února setkají prakticky všechny lyžařské národy Evropy.
Na českých svazích kromě domácích lyžařů budou dovolenkáři z Holandska, zato ubyde Poláků, kterým prázdniny končí o týden dříve.
Dosti rušno ale bude už ve dvou předchozích únorových týdnech, naopak začátkem března nápor opadne. Od 10. února do 1. března budou v Alpách nejvíce zalidněná zejména velká, rodinně zaměřená, dopravně dobře dostupná střediska s velkou ubytovací kapacitou – typickým příkladem v Rakousku je údolí Zillertal, v Itálii pak Kronplatz nebo oblast Sella Rondy. Větší klid najdete v malých, méně atraktivních nebo naopak dražších centrech a hlavně s omezenou ubytovací kapacitou – příkladem může být tyrolský Hochgurgl. Kupodivu ale o masopustu v posledních letech nepraskal ve švech jinak celosezónně „nabitý“ Ischgl – možná i proto, že nejde o typické „rodinné“ středisko.


Ve špičce hlavní sezóny trpí hlavně páteřní sjezdovky, jimž se nelze vyhnout (a na nich pak trpí i lyžaři)

Požehnaný lyžařský březen

Prázdninovou „šňůru“ uzavřou v první polovině března zbývající oblasti Česka, Švédska, Slovenska a Švýcarska, z německých spolkových zemí pak pouze dvoumilionový Hamburk. Kdo si může lyžování naplánovat libovolně a hledá co „nejprázdnější“ termíny, nechť vyrazí kdykoliv během března 2020. Zvláště v jeho druhé polovině se lanovky a vleky budou na mnoha alpských svazích točit prakticky naprázdno a klidno už bude i na českých sjezdovkách.


Druhá polovina března je pro lyžaře, kteří mají rádi na svazích volno, sázkou na jistotu

Velikonce v polovině dubna ukončí sezónu

Velikonoce připadají na polovinu dubna, po nichž se většina alpských středisek uzavře, v provozu zůstanou jen ta nejvýznamnější a sněhově nejspolehlivější včetně ledovců. Mnohá níže položená nebo méně atraktivní střediska ale ukončí sezónu už koncem března – nejvíce to platí o těch českých a slovenských, v Alpách se nejčasněji uzavírají italské sjezdovky.
Velikonoce jsou návštěvnicky poněkud nevyzpytatelné, protože se nejedná o hlavní „lyžařské“ prázdniny a na hory se vyráží spontánněji podle sněhových podmínek a počasí. Když se obojí vydaří, bude ještě rušno, v opačném případě si „hrstka“ jarních lyžařů užije luxusu mnoha ještě stále otevřených sjezdovek.

Nápory lyžařů v jednotlivých zemích

Česko: rušné Vánoce, únor a víkendy

Na českých horách je silvestrovský „zlatý“ týden nejrušnějším obdobím sezóny, zvláště pokud napadne sníh. Čeští lyžaři svátky tráví spíš na domácích horách než v zahraničí, na rozdíl od jarních prázdnin, kdy naopak zhusta odjíždějí do Alp.
Poláci, kteří navštěvují naše severní hory od Jizerských až po Beskydy, mají prázdniny od půlky ledna do konce února. První únorový týden zaplní v Jizerských horách a Krkonoších lyžaři z Berlína a okolního Braniborska. Následovat budou lyžaři z německého Saska, odkud se jezdí do Krušných, Jizerských hor a Krkonoš – ti mají prázdniny od 10. do 22. února, které se zčásti překrývají s holandskými prázdninami v druhé půli února. Celý únor tedy „zpestří“ zahraniční návštěvníci.
Zdaleka nejnavštěvovanější jsou ale české hory o víkendech, především o sobotách počet návštěvníků „vystřelí“ běžně na dvoj- až trojnásobek všednodenního počtu. O něco klidnější bývá neděle a nejklidnější den v týdnu pak připadá na pondělí.
Obecně návštěvnost strmě padá s koncem jarních prázdnin.


Na českých horách je nejvolněji na jaře po skončení jarních prázdnin

Slovensko: jarní prázdniny opravdu až na jaře

Slovenští školáci budou mít volno od poloviny února po dobu tří týdnů, tedy do začátku března. Kromě českých lyžařů si slovenské sjezdovky oblíbili i Poláci. Většinu (zahraničních) návštěvníků „spolknou“ Nízké a Vysoké Tatry, kde bývá rušno po celou prázdninovou sezónu, naopak v menších (a méně vybavených) střediscích přeplněno nebývá.

Rakousko: kapacitní a pilně navštěvované celou sezónu

Rakušané lyžují nesmírně rádi, mnozí si pořizují sezónku a navíc tam míří návštěvníci z blízkého i vzdálenějšího zahraničí – v největších a nejvyhledávanějších střediscích je tedy plno prakticky po celou sezónu, tomu ale odpovídá i ohromná kapacita lyžařských areálů. Za lákavého zimního počasí vyrážejí na kratší spontánní pobyty i lyžaři z blízkého Bavorska, odkud je to na rakouské sjezdovky jen pár hodin jízdy.
V Rakousku připadají školní prázdniny na tři týdny od 3. února. V tom prvním budou mít volno děti z Vídně a přilehlého Dolního Rakouska, obě hlavní „lyžařské“ spolkové země – Salcbursko a Tyrolsko (spolu s Korutany) – se „sejdou“ v týdnu od 10. února. Horní Rakousko, Štýrsko a Vorarlbersko zaplní třetí únorový týden.
V prvním únorovém týdnu má prázdniny 6 mil. Němců (jen v pondělí a úterý celkem 15 mil.), v druhém a třetím únorovém týdnu pak 10 mil. Třetina z 80 milionů Němců, kteří žijí ve dvou spolkových zemích Vestfálsku a Bádensku, přitom zimní prázdniny nemá pevně stanovené, je pouze zvykem, že většina škol je vyhlašuje na období masopustu, ale mnozí vyjedou na lyže „mimo kalendář“.
Nejrušnějšími středisky Rakouska jsou ta největší, nejlépe vybavená nebo dobře dostupná (Arlberg, Ischgl, Ötztal, Zillertal, Kitzbühel, Saalbach, Zell am See, Ski amadé, …), a to prakticky po celou sezónu. Klidněji bude – stejně jako v jiných zemích – od začátku března a zvláště v jeho druhé polovině. Klidnější jsou i všední dny v polovině ledna.
V Rakousku se zahraniční návštěvníci podílejí na celkovém počtu lyžařů dvěma třetinami při 50 mil. noclehů (oproti tomu domácí hosté méně než 15 mil.) – zdaleka nejvíce Němci (25 mil. noclehů), pak Holanďané (5 mil.) a Britové (2 mil.). Češi jsou s necelým 1,5 mil. noclehů na šesté příčce za Švýcary a Belgičany.


Typickou rakouskou lanovkou je kapacitní 6- nebo 8sedačka

Itálie: plno hlavně v top centrech Dolomit

Sezóna ve většině italských středisek začíná před svátkem Neposkvrněného početí Panny Marie (8. prosince), k němuž se v některých regionech „přilepí“ i jednodenní školní volno. Poté následuje volnější období, ve kterém už ale většina středisek bývá v provozu, zaplní se až v silvestrovském týdnu. Předvánoční lyžování je tak v Itálii jedním z nejatraktivnějších termínů – nižší ceny, málo lyžařů a dostatek otevřených sjezdovek, zvláště v centrální části Dolomit okolo Sella Rondy, kde je v hlavní sezóně místy až příliš živo.
V masopustním týdnu od 22. února mají volno severoitalští školáci – v Jižním Tyrolsku celý týden, v jiných regionech dva až tři dny převážně začátkem týdne. Prázdniny má ve stejném termínu i zhruba 20 mil. Němců a Nizozemců, a bude to tedy jako tradičně jeden z návštěvnicky nejsilnějších týdnů sezóny.
Na severovýchod Itálie míří dost lyžařů i ze Slovinska, Chorvatska nebo Maďarska, posledně dvě jmenované země ovšem zimní prázdniny pevně stanovené nemají.
Nejklidněji tedy bude na italských sjezdovkách před Vánoci, v období od Tří králů do konce ledna a pak v březnu. V nejrušnějším masopustním týdnu se lze „schovat“ do středisek mimo Jižní Tyrolsko a Trentino, tedy např. do benátské části Dolomit (Cortina, Civetta, Passo San Pellegrino) nebo Lombardie, kde děti nemají prázdniny po celý týden a navíc tamní střediska nejsou tak vyhledávaná Němci.


V hlavní sezóně se připravte i na čekání u pokladen, zvláště v neděli, kdy začíná nový „turnus“

Francie: vždy nabitý únor

Ve francouzských školách mají prázdniny rozvržené od 9. února do 8. března. Ve stejném období mají školní volno nejčastěji také Britové, kteří jsou ve francouzských Alpách nejsilnějšími zahraničními návštěvníky, stejně tak Belgičané a Holanďané. Únor je tedy ve francouzských resortech nejrušnějším a zároveň nejdražším obdobím, počítat je nutné i s dopravními komplikacemi při příjezdu a odjezdu, neboť hlavním „střídacím“ dnem týdne je stále sobota.
Tradičně klidnějším obdobím je leden a začátek února a pak od poloviny března do Velikonoc. Třetina návštěvníků přijíždí ze zahraničí – čtvrtina jsou Britové, následují Italové, Belgičani, Němci a Rusové, ti se však soustředí hlavně do „svého“ Nového roku.

Švýcarsko: živo ve světově proslavených destinacích

Lyžařská mapa Švýcarka je tak rozmanitá jako jeho krajina – vedle top středisek jako Zermatt či Laax najdete i malá, zapadlá střediska s několika letitými vleky. Švýcarská střediska přitom nejsou tak kapacitně „vyšponovaná“ jako třeba v Rakousku, kde se po svazích prohánějí 6- a 8sedačky, takže ani v rušných termínech nepůsobí tak „masově“. Každopádně návštěvnost je silně nerovnoměrná nejen časově, ale i místně. Švýcaři milují lyžování, tak že o víkendech s krásným počasím bývá na sjezdovkách nabito, naopak ve všedních dnech mimo prázdniny a nejvyhledávanější místa může být až neskutečně liduprázdno.
Švýcaři mají prázdniny rozdělené podle kantonů od konce ledna do poloviny března s tím, že většina termínů zasahuje do „masopustního“ týdne koncem února. To mají prázdniny i Němci, nejpočetnější zahraniční návštěvníci švýcarských středisek.


Švýcarské sjezdovky jsou jen zřídkakdy přeplněné

Kdo chce klid, jede jinam než ostatní

Školní prázdniny jsou nejnabitějším obdobím lyžařské sezóny zvláště v „rodinných“ střediscích, takže kdo se v tomto termínu chce vyhnout davům, zamíří do těch, která nejsou pro rodiny s dětmi tak lákavá.
Čím dál více se na lyže vyráží i spontánně podle sněhových podmínek a počasí, bez předchozího plánování, takže ani mimoprázdninové termíny nejsou zárukou poloprázdných svahů.
Volno ale spolehlivě bývá tam, kde to není „atraktivní“ pro běžné, dnes už i poměrně zhýčkané lyžaře – tedy v areálech s vleky, zastaralejší infrastrukturou nebo horší dopravní přístupností a delším dojížděním na sjezdovky.


Osvědčeným tipem pro lyžaře hledající klid jsou malé, méně atraktivní areály a samozřejmě mimosezónní termíny


Kalendář náporů 2019/20

  • podzimní špička – od konce října do konce listopadu, zvláště o víkendech a svátcích
  • Vánoce a silvestr – nejvyšší sezóna, začínající vlastně až po Vánocích v silvestrovském týdnu, táhne se ještě prvním lednovým týdnem
  • konec února – masopust, tradiční souběh školních prázdnin mnoha zemí (Belgie, Francie, Německo, sever Itálie, Švýcarsko, Velká Británie)
  • Velikonoce – prázdniny v celé Evropě, ale už v silně jarním termínu, kdy se lyžaři budou soustředit hlavně do výše položených center a na ledovce)

Přehled školních prázdnin 2019/20 v kalendářovém zobrazeníČesko

Počet obyvatel: 10 mil.
Počet lyžařů (odhad): 2 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 35 %

Podzimní prázdniny

29. - 30. 10. 2019

Vánoční prázdniny

23. 12. 2019 - 3. 1. 2020

Pololetní prázdniny:

31. 1. 2020

Jarní prázdniny:

3. 2. - 9. 2. 2020

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

10. 2. - 16. 2. 2020

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město

17. 2. - 23. 2. 2020

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná

24. 2. - 1. 3. 2020

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

2. 3. - 8. 3. 2020

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

9. 3. - 15. 3. 2020

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

Velikonoční prázdniny:

9. - 10. 4. 2020


Belgie

Počet obyvatel: 11 mil.
Počet lyžařů (odhad): n/a

Podzimní prázdniny

28. 10. - 3. 11. 2019

Vánoční prázdniny

23. 12. 2019 - 5. 1. 2020

Zimní prázdniny

24. 2. - 1. 3. 2020

Velikonoční prázdniny

6. 4. - 19. 4. 2020


Dánsko

Počet obyvatel: 5,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): n/a

Vánoční prázdniny

(jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

20. 12. 2019 - 5. 1. 2020

Zimní prázdniny

(jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

8. 2. - 23. 2. 2020

Velikonoční prázdniny

(jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

4. 4. - 13. 4. 2020


Francie

Počet obyvatel: 65 mil.
Počet lyžařů (odhad): 8,5 mil.

Vánoční prázdniny

22. 12. 2019 - 5. 1. 2020

Zimní prázdniny:

9. 2. - 8. 3. 2020

9. 2. - 23. 2. 2020 - Créteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles
16. 2. - 1. 3. 2020 - Aix-Marseille, Amiens, Caen, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Orléans-Tours, Rennes, Reims, Rouen, Straßburg
23. 2. - 8. 3. 2020 - Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers

Velikonoční prázdniny:

5. 4. - 3. 5. 2020

5. 4. - 19. 4. 2020 - Créteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles
12. 4. - 26. 4. 2020 - Aix-Marseille, Amiens, Caen, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Orléans-Tours, Rennes, Reims, Rouen, Straßburg
19. 4. - 3. 5. 2020 - Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers


Chorvatsko

Počet obyvatel: 4 mil.
Počet lyžařů (odhad): 100 tis.

Vánoční prázdniny

23. 12. 2019 - 10. 1. 2020

Jarní velikonoční prázdniny

10. 4. - 17. 4. 2020


Itálie

Počet obyvatel: 61 mil.
Počet lyžařů (odhad): 5 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 25 %

Neposkvrněné početí Panny Marie (Maria Empfängnis)

8. 12. 2019

Vánoční prázdniny

21. 12. 2019 - 6. 1. 2020

Masopustní prázdniny (Fasching)

22. 2. - 1. 3. 2020

22. 2. - 1. 3. 2020 - Südtirol (Jižní Tyrolsko), Trentino
22. 2. - 26. 2. 2020 - Piemont
24. 2. - 26. 2. 2020 - Friuli Venezia Giulia (Furlánsko), Valle d' Aosta, Veneto (Benátsko)
24. 2. - 25. 2. 2020 - Lombardie

Velikonoční prázdniny:

9. 4. - 14. 4. 2020
Maďarsko

Počet obyvatel: 10 mil.
Počet lyžařů (odhad): 0,5 mil.

Vánoční prázdniny

21. 12. 2019 - 12. 1. 2020

Jarní velikonoční prázdniny

4. 4. - 21. 4. 2020


Německo

Počet obyvatel: 82 mil.
Počet lyžařů (odhad): 15 mil.

Podzimní prázdniny

(podle regionu)

30. 9. - 1. 11. 2019 a 20. 11. 2019

Vánoční prázdniny

(podle regionu)

20. 12. 2019 - 6. 1. 2020

Zimní prázdniny

(některé školy si určují termíny prázdnin individuálně)

31. 1. - 13. 3. 2020

31. 1. 2020 - Hamburk
3. 2. - 4. 2. 2020 - Brémy, Dolní Sasko
3. 2. - 8. 2. 2020 - Berlín, Braniborsko
10. 2. - 14. 2. 2020 - Durynsko, Sasko-Anhaltsko
10. 2. - 21. 2. 2020 - Meklenbursko-Přední Pomořany
10. 2. - 22. 2. 2020 - Sasko
17. 2. - 21. 2. 2020 - Porýní-Falc
17. 2. - 25. 2. 2020 - Sársko
24. 2. - 28. 2. 2020 - Bádensko-Württembersko, Bavorsko
2. 3. - 13. 3. 2020 - Hamburk

Velikonoční prázdniny

(podle regionu)

28. 3. - 18. 4. 2020


Nizozemí (Holandsko)

Počet obyvatel: 17 mil.
Počet lyžařů (odhad): 2 mil.

Podzimní prázdniny

(podle regionu)

12. 10. - 27. 10. 2019

Vánoční prázdniny

21. 12. 2019 - 5. 1. 2020

Jarní prázdniny

(podle regionu)

15. 2. - 1. 3. 2020


Polsko

Počet obyvatel: 38,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 5 mil.

Vánoční prázdniny

23. 12. 2019 - 31. 12. 2020

Zimní prázdniny:

13. 1. - 23. 2. 2020

13. 1. - 26. 1. 2020 - Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie
20. 1. - 2. 2. 2020 - Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie
27. 1. - 9. 2. 2020 - Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie
10. 2. - 23. 2. 2020 - Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie

Velikonoční prázdniny:

9. 4. - 14. 4. 2020


Rakousko

Počet obyvatel: 8,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 3 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 66 %

Podzimní prázdniny

28. 10. - 31. 10. a dále 11. a 15. 11. 2019

28. 10. - 31. 10. 2019 - Vorarlberg (Vorarlbersko)
11. 11. 2019 - Burgenland, Wien (Vídeň)
15. 11. 2019 - Niederösterreich (Dolní Rakousko)

Vánoční prázdniny

23. 12. 2019 - 6. 1. 2020

Zimní prázdniny:

3. 2. - 22. 2. 2020

3. 2. - 8. 2. 2020 - Niederösterreich (Dolní Rakousko), Wien (Vídeň)
10. 2. - 15. 2. 2020 - Burgenland, Kärnten (Korutany), Salzburg (Salcbursko), Tirol (Tyrolsko), Vorarlberg (Vorarlbersko)
17. 2. - 22. 2. 2020 - Oberösterreich (Horní Rakousko), Steiermark (Štýrsko)

Velikonoční prázdniny:

19. 3. 2020 a 4. 4. - 14. 4. 2020


Slovensko

Počet obyvatel: 5,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 1 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 25 %

Podzimní prázdniny:

30. 10. - 31. 10. 2019

Vánoční prázdniny:

23. 12. 2019 - 7. 1. 2020

Pololetní prázdniny:

3. 2. 2020

Jarní prázdniny:

17. 2. - 6. 3. 2020

17. 2. - 21. 2. 2020 - Bratislavský, Nitrianský a Trnavský kraj
24. 2. - 28. 2. 2020 - Banskobystrický, Trenčianský a Žilinský kraj
2. 3. - 6. 3. 2020 - Prešovský a Košický kraj

Velikonoční prázdniny:

9. 4. - 14. 4. 2020


Slovinsko

Počet obyvatel: 2 mil.
Počet lyžařů (odhad): 300 tis.

Vánoční prázdniny

25. 12. 2019 - 2. 1. 2020

Zimní prázdniny

(podle regionu)

17. 2. - 28. 2. 2020


Švédsko

Počet obyvatel: 9,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 1,8 mil.

Vánoční prázdniny

21. 12. 2019 - 7. 1. 2020

Zimní prázdniny

(podle regionu)

10. 2. - 6. 3. 2020

Velikonoční prázdniny

6. 4. - 13. 4. 2020


Švýcarsko

Počet obyvatel: 8 mil.
Počet lyžařů (odhad): 3 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 47 %

Podzimní prázdniny

(podle regionu)

30. 9. - 3. 11. 2019

Vánoční prázdniny

(podle regionu)

21. 12. 2019 - 5. 1. 2020

Sportovní prázdniny

(podle regionu)

25. 1. - 8. 3. 2020

Jarní prázdniny

(podle regionu)

4. 4. - 8. 5. 2020
Velká Británie

Počet obyvatel: 63 mil.
Počet lyžařů (odhad): 6,3 mil.

Vánoční prázdniny

(podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

14. 12. 2019 - 6. 1. 2020

Zimní prázdniny

(podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

15. 2. - 23. 2. 2020

Velikonoční prázdniny

(podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

28. 3. - 20. 4. 2020