Délka skialpových hůlek

Oproti běžným lyžařským holím je délka problematická - jinou délku potřebujeme pro sjezd a výstup. Čím rychleji stoupáme a čím hlubší je sníh, tím delší hole potřebujeme - ideální délka pro výstup se blíží délce holí běžeckých, zatímco pro sjezd odpovídá délka hůlkám sjezdovým. Pokud se věnujeme oběma disciplínám (závodníci zaměření pouze na výstup například používají běžecké hole), jsou jediným řešením hole teleskopické.

Dvoudílné, trojdílné...

Výhodu teleskopických holí mnozí vidí v jejich skladnosti. To však není požadavek, který na ně kladou skialpinisté - hůlky totiž dáváme z ruky jen výjimečně, a to je dáváme na batoh i s lyžemi. Důležitý je tedy rozsah nastavení, a většině z nás stačí k nastavení jeden posuvný díl, který znamená většinou rozsah aspoň třiceti centimetrů. Skialpinista o výšce 175 cm bude ke sjezdu potřebovat hole přibližně 120 cm dlouhé, k výstupu asi 140 cm - tento rozsah jeden posuvný díl bohatě pokrývá. Více posuvných dílů = více kloubů = více možností poruchy. Většina výrobců tak přistupuje k holím dvoudílným, ovšem použít se dají i hole vícedílné, například při kombinaci jejich použití v létě a v zimě, tady ale pozor na...


Dvoudílné hole Hagan


Trojdílné hole Kohla

Mráz, který vše rozbije

Úskalí použití jiných než pro skialp určených holí je v křehkosti použitých materiálů, pokud jsou dlouhodobě vystaveny mrazu. Obyčejné plastové přezky, kterými bývají osazeny turistické teleskopické hole, nejsou na mráz připraveny a mohou snadno prasknout, i když v létě vydrží mnoho. Běžně se také nedostávají do situací, kdy jsou od sněhu mokré a vnitřní mechanismus může zamrznout. A proto je dobré myslet na...

Aretační mechanismus

Způsobů, jakým hůlku zamknout v dané poloze, je mnoho. Obecně platí, že čím jednodušší a bytelnější, tím lepší. Když je mechanismus ukryt uvnitř hole, po jejím zamrznutí se k němu nedostanete a je nutné hůlku zahřát. Stoupat s hůlkou, zamrzlou na 115 cm není moc pohodlné... Pokud je mechanismus umístěn na povrchu hůlky (typicky páčka se šroubem nebo ocelovým lankem), spíš se k němu dostanete a můžete jej rozhýbat nebo zahřát i venku.

Tip profesionálů: pod madlo hůlky namotejte kus lepicí pásky, nepřekáží a je kdykoliv po ruce!


Dámské skialpové hole Leki

Ergonomie

Na skialpových holích často pod madlem najdete pěnovou výztuž, kterou lze běžně použít jako pomocné madlo například při traverzu prudkého svahu, kdy není čas zkracovat hůlku. Prostě ji chytnete níž a i tam ji máte za co držet.

V hlubokém sněhu je klíčový talířek - čím větší, tím lepší. Poskytne dobrou oporu i v prašanu, na rozdíl od drobných talířků sjezdových hůlek, které se propadnou hluboko, leckdy až na podklad - hůlka není lavinová sonda, takže jde o nežádoucí jev. Není od věci mít v batohu náhradní talířek a šroub nebo jinou sadu pro opravu kloubu teleskopické hole. Naopak poutka jsou v lavinovém terénu zbytečností, zpravidla se ale na hůlkách nechávají pro případy, kdy stoupání vede bezpečným terénem a je potřeba "zabrat".

_____________­_____________________

Jak vybrat skialpinistické vázání

Jak vybrat skialpinistické lyže

Jak vybrat skialpinistické boty

Jak vybrat skialpinistickou helmu

Jak vybrat stoupací pásy

Jak vybrat lavinovou výbavu

Jak vybrat lavinový batoh