Článek obsahuje dlouhodobě platné informace, byl doplněn a aktualizován 4. 11. 2022

Stoupací pásy jsou alfou a omegou skialpinismu. Dříve se používalo spojení tulení pásy, dnes se ale vyrábí z moderních materiálů - mohéru či syntetických vláken. Bez pásů by nešlo stoupat do kopců, a proto je výběr vhodných pásů, ale také jejich úprava přesně na lyži klíčová.

Vlastnosti pásů

Každý pás je jiný, jeho vlastnosti se zpravidla během používání zhoršují. Proto je potřeba se o pásy také starat a vědět, co konkrétní pásy poskytují, když je jim poskytnuta adekvátní péče.

Stoupavost a klouzavost

V první řadě má každý pás jiný poměr skluzu a stoupavosti - tedy stavů, které se s každým krokem střídají. Pás, který bude mít výbornou stoupavost, budeme těžce posunovat dopředu a překonávat veliké tření, což povede k našemu brzkému vysílení. Naopak dobře klouzavý pás nebude v prudších terénech nebo na tvrdém sněhu tak dobře držet, což budeme nejspíš kompenzovat pomocí holí a unavíme ruce.

O vlastnostech pásů se nejvíce dozvíte v testu stoupacích pásů!

Nejdůležitějším faktorem zde je materiál vláken a jejich délka a hustota. Závodní pásy jsou užší než lyže a často se umísťují pouze do středu lyže, kde lyžař působí při odrazu největší silou, proti tomu turistické pásy bývají seříznuty přesně na šířku i délku lyže, a tak zajišťují stabilnější chůzi. Poměr mohéru a syntetických vláken (nejčastěji nylonu, který je výrazně odolnější než mohér) má vliv také v extrémních teplotních situacích, například pokud po celodenní chůzi v mokrém sněhu přijde výrazné ochlazení, mohou některá vlákna namrzat a výstup je v podstatě znemožněn. U moderních pásů je však toto riziko značně eliminováno, viz test výše.

stoupací pásy Fischer
Atypické jsou některé pásy značky Fischer, které mají místo vláken zpětné šupiny

Přilnavost

Pásy se "lepí" na skluznici. Tradičně speciálním lepidlem, které je potřeba obnovovat, ale existuje také mnoho variant nových - molekulární lepidlo CT40 na dotyk rukou vůbec nelepí a pás se dá jednoduše očistit pod vodou, čím dál častěji se také setkáváme se zcela bezlepidlovými pásy - jejich výhodou je dobrá manipulace a bezúdržbovost, ale adheze nemusí být tak spolehlivá a mnoho lyžařů stále sází na klasické lepidlo.

Více o složení pásů a různých druzích adhezních vrstev se dočtete v článku Test stoupacích pásů.

Upevnění

Kromě nalepení na lyži jsou pásy uchyceny také mechanicky na špičce a patě. Způsobů je spousta, od magnetu v pásu přes gumičky, která se vloží do zářezu na špičce lyže, až po převlečnou sponu. A zde jednoznačně platí, že nejjednodušší řešení je nejuniverzálnější. Pokud jsou pásy kompatibilní jen s jedním párem lyží, nese to s sebou rizika - co až lyže zničím a pásy budou téměř nové? Navíc nové pásy atypických patentů se hůře shání...

Colltex Todi
Univerzální uchycení na jakoukoliv lyži, pás širší a delší než lyže a seříznutí přesně na míru - to je nejspolehlivější způsob, jak zajistit dobrou přilnavost pásu na konkrétní lyži

Univerzální převlečná spona přes špici a zacvaknutí na patě je osvědčená i pro případný náhradní pás, který je dobré ve skupině alespoň jeden mít - variantou je například odlehčený pás, který nezakryje celou délku lyže, ale jen podél hran a nasadit lze na jakékoliv lyže.

náhradní pás
Rezervní pás, který nezabere moc místa a přitom dokáže plnohodnotně nahradit roztržený nebo nelepící pás

Hmotnost a sbalitelnost

Významným kritériem výběru obzvlášť pro závodníky a sportovní skialpinisty bývá hmotnost. Čím lehčí pás, tím méně zatěžují svaly. Ale také je potřeba počítat s tím, že odlehčení pásu s sebou zpravidla nese určitou daň. Jednak bývají pásy menší než lyže a tak musí skialpinista víc zabírat rukama. Druhou možností je pak pásy ztenčit, což ale sníží jejich životnost.

Sbalitelnost je důležitá vždy, kromě pásů samotných je zde důležitá také tkanina, která se u lepidlových pásů vkládá při jejich balení mezi lepicí strany. Nejlehčí a nejsbalitelnější je měkká mřížka, nejhorší jsou pevné celoplastové folie, které trčí z pásu a jejich ostré rohy nejde ohnout.

Cena pásů se pohybuje od dvou do pěti tisíc korun, vzhledem k jejich důležitosti a hodnotě vztažené k ostatnímu vybavení, není na místě na pásech nějak výrazně šetřit.


Jak vybrat skialpinistické vázání

Jak vybrat skialpinistické lyže

Jak vybrat skialpinistické boty

Jak vybrat skialpinistickou helmu

Jak vybrat stoupací pásy

Jak vybrat lavinovou výbavu

Jak vybrat lavinový batoh