Napůl Nor, napůl Brazilec

Sebevědomý, mentálně srovnaný, jako by mu bylo mnohem víc než jeho dvacet let, a ve skvělé fyzické kondici, tak se předvedl Lucas Pinheiro Braathen při úvodním obřím slalomu v Söldenu. Po prvním kole pátý, ve druhém navzdory zaváhání nejlepší ze všech před Marco Odermattem a Gino Caviezelem.

„Věděl jsem, jak náročný kopec je přede mnou. Jestli jsem očekával, že vyhraju? To skutečně ne. Věděl jsem, že budu atakovat čelní pozice, to je můj cíl pro letošní rok, ale první vítězství kariéry, to ne. První závod, první výhra – ne, to kdybyste mi řekli, tak tomu nevěřím,“ nechal se na následné tiskové konferenci slyšet vítěz, který je po mamince poloviční Brazilec – odsud jméno Pinheiro, pod nímž vystupuje i na Instagramu.

Norská naděje si neklade žádné malé cíle, když ale hovoří k novinářům, má natolik klidný a suverénní hlas, že mu to nelze nevěřit. Snad je to i tím, že plynule přechází od svých předností ke schopnostem, na nichž musí zapracovat, a přitom nehne brvou. Ví to, chce to, jde si za svým.

„Po prvním kole jsem byl pátý, já jsem sem ale nepřijel pro páté místo, chtěl jsem pódium. Jasně, že druhé kolo bylo na hraně, ale já nechtěl jen udržet výsledek. Když chci jezdit mezi nejlepšími, musím do toho dát vše a jít až do krajnosti. Pustil jsem se do toho naplno odshora, pak přišla chyba v prudké části, kdy jsem si říkal, že je asi po všem, ale dokázal jsem si přivézt dostatečnou rychlost do ploché části. Pořád tomu nemůžu uvěřit, nemám slov,“ řekl Lucas Braathen.

Jasno má i o zbytku sezóny – stabilizovat výkonnost, objevovat se na pódiu, pravidelně jezdit v top 5, top 10 a celkově být jedním z top 5 závodníků v obřím slalomu. „Chci, aby se moje průměrná rychlost začala co nejvíc blížit nejvyšší rychlosti, které jsem schopen,“ uvedl Nor, který si nemůže vynachválit vztahy s reprezentačními kolegy. „Atmosféra je letos taková divná, lidi jsou ve stresu, je to dost o emocích. Dřív když jste se blížili do cíle, bylo slyšet skandování, ten hukot, to teď samozřejmě není. Ale já vím, že tam pro mě jsou ostatní kluci z týmu. Stojí tam dole, sledují mě, fandí mi a přejí, moc to pro mě znamená. Naše týmová kultura mi pomáhá den za dnem vyrovnat se s izolací,“ popsal.

Norský tým je dlouhodobě v úplné izolaci. Lyžaři bydlí společně na apartmánu, vaří jim najatá kuchařka a další pověření se starají o nákupy – jít do obchodu mají závodníci zakázáno. Kromě svahu se ven dostanou maximálně, aby si v rámci týmu společně zahráli fotbal. Výjimkou je Henrik Kristoffersen, který se připravuje extra bez ostatních. Jak v rámci Atomic Digital Media Days v odpovědi na dotaz jednoho z novinářů glosoval Aleksander Aamodt Kilde: „It’s more team HK than team Norway.“ (pozn. „To je spíš tým HK než tým Norsko.“)

S Attacking Vikings je každopádně třeba opět počítat. Jednak kvůli Aleksanderu Aamodtu Kildemu, který se chce podle vlastních slov pokusit o obhajobu velkého Křišťálového glóbu a jednak kvůli Lucasi Braathenovi. To naznačuje i jeho odpověď na otázku: „Dnes jste skončil první, za vámi Marco Odermatt… Znamená to, že přichází nová generace?“ – „To se vsaďte!“

Silné Italky i Petra Vlhová

Sobotní závod byl o něco klidnější, suverenitu z loňské sezóny potvrdily Italky Marta Bassino a aktuální majitelka velkého Křišťálového glóbu Federica Brignone. Smůlu na Rettenbachu po letech prolomila Petra Vlhová, která se zde poprvé ocitla na stupních vítězů. Dříve jí ledovec příliš neseděl, připomeňme loňské 14. místo a výpadek ve druhém kole na podzim 2018.

O příjemné překvapení pro české fanoušky se postarala Ester Ledecká, která při svém premiérovém startu v obřím slalomu Světového poháru obsadila 20. místo. Její největší rivalka z rychlostních disciplín v minulé sezóně a držitelka malých Křišťálových glóbů za sjezd a super-G, Švýcarka Corinne Suter, skončila až na 34. místě, mimo jiné za brněnskou rodačkou v nizozemských barvách Adrianou Jelínkovou, na niž zbylo první nepostupové, 31. místo.

Otazníky nadále visí nad návratem královny uplynulých sezón Mikaely Shiffrin, kterou do úvodního obřího slalomu sezóny nepustila namožená záda. Americká hvězda v předsezónním rozhovoru navíc připustila, že nadále není v optimální psychické pohodě.