Zdravotní výhody běžeckého lyžování

V porovnání s jinými druhy sportů patří běžkování k těm nejzdravějším. Spojuje totiž spontánní aerobní pohyb s pobytem na čerstvém vzduchu. Prospívá zádům, srdci, plícím i psychice. Rovnoměrně posiluje horní aj spodní část těla a zároveň je šetrné ke kloubům. Při tzv. bruslařské technice spálíte až 800 kcal za hodinu, což je o několik stovek více než u klasického sjezdového lyžování i snowboardingu. Aby se dostavil žádaný účinek, běžkování byste se měli věnovat alespoň třikrát týdně po dobu 30 minut a více.

Běžecké techniky

Rozeznáváme dvě základní techniky běhu na lyžích: bruslařskou techniku („skate“) a techniku klasickou, do které patří i klasické turistické běžecké lyžování. Výhodou turistického běžkování je to, že nejste vázáni na upravené tratě a lyžařská střediska. Klasiku je sice těžší technicky zvládnout, ale z hlediska vykonávaného pohybu je pro tělo nejharmoničtější. Její nejjednodušší formou, se kterou by měl každý začátečník začít, je chůze na lyžích v nenáročném terénu.

Jak si vybrat běžky

Pokud jste si už někdy vybírali sjezdové lyže, víte, že záleží na mnoha faktorech. Technické parametry sjezdových i běžeckých lyží by měly odpovídat především vašim fyzickým dispozicím (hmotnosti, výšce apod.) a lyžařským schopnostem. U běžek také zohledněte to, jaké technice běžkování budete dávat přednost (zda klasické nebo bruslařské), zda budete běžkovat na upravené stopě nebo ve volném terénu, rekreačně nebo na výkon. Můžete si vybrat třeba běžky na klasiku, běžky na bruslařskou techniku, kombi běžky pro případ, že vás láká kombinace obou technik a lyžujete spíše rekreačně, nebo back country běžky na delší turistické výlety. Univerzální pravidlo na to, jaká je ideální délka, šířka a tvrdost běžeckých lyží vzhledem k vaší výšce a hmotnosti, neexistuje. Každý výrobce má vlastní tabulky pro své konkrétní modely běžek. Obvykle jsou však klasické běžky delší než běžky na bruslařskou techniku (o cca. 20 až 25 cm delší, než je výška lyžaře) a měkčí. A čím je terén náročnější, tým by měly být širší. Rozdíl mezi klasickými a skate běžkami je i ve špičce, ve stoupací komoře (skatové lyže ji nemají, pro začátečníky je vhodná stoupací komora se šupinami nebo drážkami) a ve voskování. Ať už vybíráte sjezdovky nebo běžky, vždy vsaďte na bezpečnost, a tedy na kvalitu a ověřenou značku. Doporučit můžeme například běžecké lyže Fischer. Od tohoto výrobce si můžete pořídit i další kvalitní běžkařskou výbavu, jako jsou běžecké hole a boty.

Zásada třech vrstev oblečení

Chcete, aby běžkování bylo pro vaše zdraví přínosem, a ne naopak? Na tento sport je třeba se vhodně obléci. Běžkařům se osvědčil cibulovitý systém oblékání, tvořený třemi funkčními vrstvami. Přímo na tělo si oblečete termoprádlo, které odvádí vlhkost od těla směrem ven. Vhodnou druhou vrstvou je fleecová mikina, která udržuje nashromážděné teplo. A třetí vrstva by měla sestávat z lyžařské bundy a lyžařských kalhot. Obojí by mělo být vyrobeno z nepromokavých, větruvzdorných, ale zároveň i prodyšných materiálů.

Tip: Mikiny Under Armour! Mikina této značky spolehlivě odvádí pot směrem do další vnější vrstvy a udržuje vás v teple i při těch nejnáročnějších sportovních aktivitách. Využijete ji nejen při běžkování, ale i dalších outdoorových sportech, například při jarní a podzimní turistice. Vybrat si můžete z různých designů – mikinu na zip i mikinu bez zapínání, mikinu s kapucí, s kapsami, v neutrální i výrazné barvě... A nejlepší je, že mikiny Under Armour jsou právě zlevněné! Pořídíte je až o několik stovek levněji.