V návaznosti na článek Lyžování před kamerou v časopise SNOW 128 (prosinec-leden 2020/21), který se důkladně věnuje historii lyžařské kinematografie, jsme zapátrali po významných filmových počinech, které jsou k dispozici ke zhlédnutí v celé délce.

Der Weisse Rausch (1931)

Film z dílny Arnolda Fancka, ve kterém účinkuje i herečka Leni Riefenstahlová, která později začala natáčet německé propagandistické filmy. Na Youtube najdete také méně lyžařský snímek ze stejné produkce S.O.S. Iceberg nebo filmy expedičního ražení, The White Hell of Pitz Palu nebo Fanckův ranější Das Wunder des Schneeschuhs (1920). Film je v německém znění, ale mluví se v něm málo a kontextu lze rozumět i bez hlubší znalosti němčiny.

Sun Valley Serenade (1941)

Americký muzikál s olympijskou vítězkou v krasobruslení Sonjou Henie, budoucím zlatým olympionikem ve slalomu Gretchenem Fraserem a živou hudbou pod taktovkou Glenna Millera. Film, jehož lyžařské záběry byly točeny na střediskových svazích Sun Valley, získal v neslavném roce útoku na Pearl Harbor tři oskarové nominace. Pro tento film napsal Mack Gordon známou jazzová klasiku Chattangooga Choo Choo. Film, ve kterém je podobnou měrou zastoupeno lyžování, bruslení a step, je dostupný ve srozumitelném anglickém originálu.

Ski The Outer Limits (1968)

Film, který měl být v roce 1968 globálním instruktážním průvodcem rekreační lyžařské techniky a srozumitelně popisovat základy jako skluz, hranění, zatáčení. Když pak producenti záběry viděli, změnili sestříhanou práci v okázalou filmovou demonstraci tehdy nově vznikajícího freestylového lyžování. K tomuto "bezdějovému" formátu se až po desítkách let začaly vracet moderní frestylové a freeridové snímky. Komentářům v angličtině není pro pochopení filmu potřeba rozumnět.

The Last of the Ski Bums (1969)

Jeden z mnoha zábavných filmů Dicka Barrymora, jehož pozoruhodná profesní kariéra zahrnovala filmování mistrovství světa, zisk ceny Emmy Award, spolupráci s Robertem Redfordem, ale taky neslavné soudní tahanice. Film je v anglickém znění, ale komentář se objevuje výjimečně, většinou jsou záběry doplněny hudbou.

The Blizzard of Aahhh's (1988)

Glen Plake natočil film, jehož název je důvtipnou fonetickou parodií na název známé americké pohádky The Wizard of Oz (Čaroděj ze země Oz), a stal se okamžitým hitem mezi lyžujícími teenagery na celém světě a patří dodnes mezi elitní tematické snímky. Pro rozšíření jazykových dovedností je však v plné délce k dispozici jen ve španělštině.

Black Diamond Rush (1993)

Pozdní tvorba studia Warrena Millera, v té době již vedené jeho synem Kurtem. K dispozici jsou i celé filmy ranější tvorby - Warren Miller za svůj život vyprodukoval desítky filmů s lyžařskou tématikou a provázel lyžařský filmový průmysl od začátků po druhé světové válce až do nového tisíciletí. Kariéra Warrena Millera je zosobněním zlatých let lyžařské filmové tvorby. Začínal na parkovišti v Sun Valley, aby následující víc než půl století strávil výrobou bezmála 800 filmů, psaním knih a fejetonů.