Kniha Naše hory, lyže, sníh je oslavou tradice a popularity lyžování, snowboardingu a zimní rekreace v České republice. Dvě stě padesát stran pestré mozaiky textů, dobových obrazových materiálů, unikátních historických snímků a současných fotografií, seznamuje čtenáře s prostředím hor a lyžováním jako národním fenoménem.

Kolektiv autorů pod vedením Herberta Slavíka, předního českého fotografa a zároveň milovníka lyžování, představují zimní sporty na horách od jejich nostalgických počátků, připomínají průkopníky lyžování, tradici velkých závodů v době první republiky, poválečné kolektivní rekreace, povinné školní výcviky i počátky snowboardingu. Závěrečná část je věnována legendám zimních sportů od Jiřího Rašky až po Evu Samkovou a Ester Ledeckou.

Součástí knihy jsou historická ohlédnutí, vzpomínky, portréty průkopníků i rozhovory s osobnostmi českého sportu. Stranou pozornosti nezůstávají ovšem ani zajímavosti z prostředí horských bud, slavných závodů a vývoj lyžařského vybavení a módy na lyže a snowboard. Kniha obsahuje desítky dosud nepublikovaných snímků známých fotografů, kteří stejně jako mnozí z nás, propadli kouzlu zimních hor.


  • autor: Herbert Slavík & kolektiv autorů
  • ISBN: 978-80-905398-4-6
  • doporučená maloobchodní cena: 599 Kč
  • žánr: sport, naučná literatura, životní styl
  • vazba: V8
  • rozměry (Š x V): 230 x 275 mm
  • počet stran: 248
  • jazyk vydání: český
  • termín vydání: listopad 2020


Soutěžte o tuto knihu v naší soutěži!
Unikátním dokumentem života na českých horách jsou snímky výjimečného českého fotografa Viléma Heckla.
foto: Vilém Heckel
Módní trendy na přelomu 50. a 60. let ovlivnilo rozšíření nových materiálů jako byl nylon a do šatníků se vrátily vzorované svetry přopomínající norské. V tehdejším Českoslovesnku šlo o nedostatkové zboží a pokud se takové produkty na sjezdovce vyskytly, šlo nejčasteji o u nás důvěrně známou značku Handmade.
*foto: Vilém Heckel
Akrobatické lyžování bylo ve svých začátcích v Čechách a na Slovensku zejména o skocích a baletu na lyžích. Jízda v boulích, která vyžaduje delší a mnohem prudší svahy, se začala rozvíjet o něco později.
*foto: soukromý archi Šárka Razýmová
Československý tělovýchovný svaz snahy místních průkopníků snowboardingu vytrvale přehlížel. Když se chtěl o sněžných prknech konečně něco dozvědět, objednal si delegaci z Rakouska. Robert Vojtech, Klínovec, 1989.
*foto: Vojtěch Písařík
Robin Kaleta a Vavřinec Hradilek
foto: Jakub Frey a Jan Kasl
Nepřeberné množství možností, tak by se dal nazvat současný stav při výběru nového vybavení na hory. Výstroj získala více potřebných bezpečnostních parametrů s ohledem na náročnost podmínek, pro které je určena. Pro většinu se stala samozřejmostí helma, pro milovníky freeridu jsou to širší lyže a batoh s airbagem, pro některé (jako je Vavřinec Hradilek) je stále nejdůležitější hromada prašanu.
Jako dvacetiletá dívka s charakteristickým namalovaným knírem ohromila Eva Samková při snowboardkrosu na olympiádě v ruském Soči 2014 svým suveréním vítězstvím a posléze připoutala pozornost i trikem s obrácenou bundou na zlatou podšívku, který se zalíbil i mnoha českým fanouškům.
foto: Herbert Slavík
Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká svěřuje design své závodní „robotiské“ kombinézy bratrovi Jonášovi. Po období zranění v roce 2014 Ester údajně připomínala bratrovi neporazitelného Robocopa.
foto: Herbert Slavík