SNOW tour 2021 - Nosiče BöHM from SNOW.cz on Vimeo.


Sbírat informace jsme se vydali do prodejny Střešní nosiče BöHM na Černém Mostě, k prvním výrobcům a prodejcům nosičů v tuzemsku, zastupujícím zároveň hned několik světových značek. Osobní návštěva při koupi nosičů je víc než vhodná, protože při koupi přes internet hrozí, že nosič nebude na auto pasovat (poškodí střechu), v horším případě nebude mít ani potřebnou certifikaci či nevyhoví dostatečnou odolností, např. nesplní max. možné zatížení střechy. Zákazník tím tedy riskuje, že poškodí vozidlo nebo ztratí náklad ze střechy. V prodejně vám ručí nejen za certifikace, ale také s vámi přímo na vašem autě vyzkouší, zda nosič sedí a v případě zájmu vám vše namontují přímo při koupi.


Abyste měli nosič správně dotažený ke střeše, vybírejte takový, který je vybaven momentovým klíčem, nebo je nastavený z výroby. Takovým je například nosič Thule 7106 Wingbar Evo, nebo nosič BöHM pro BMW 3, které jsou vysoce odolné proti poškození, jednoduše se instalují a mají unikátní systém zácvaků, který zajišťuje pozici patky na profilu.


Jakmile máte vybraný vhodný nosič, můžete se zaměřit na střešní box, kde jsou rozhodujícími parametry hlavně délka a objem. Aby se vám do boxu vešly pohodlně lyže, měl by být box o 10 až 12 cm delší než lyže samotné. Co se týká objemu, záleží, kolik párů lyží vezete.


V prodejně jsme mohli porovnat značky Thule, Hapro, Northline, Neumann a Hakr a další, přičemž rozdíly jsou nejen v cenách, ale také v systému upínání. Dražší boxy (např. Thule, Hapro) se vyznačují velmi snadným systémem uchycení, kdy dvě větší „klepeta“ obejmou příčník a vy už jen ovládacím prvkem zevnitř box utáhnete. Upínací systém zajišťuje správné upnutí kontrolou momentu dotažení. Cenově příznivější boxy (např. Hakr, Neumann) uchycujete k příčníku klasickým „účkem“ se šroubovacími růžicemi.


Pozor, levnější boxy, které se na internetu prodávají za úžasně nízké ceny, nemají kovové výztuhy, upínky jsou vyrobené z plastu, a proto při jejich lehkém přetížení hrozí nenávratné poškození a box nelze dále používat. Takové výrobky v prodejně Střešní nosiče BöHM nenajdete, neboť nabízí pouze kvalitní a řádně testované výrobky, které splňují všechny požadavky bezpečnosti.


Pro čtyřčlennou rodinu pak může přijít vhod střešní box Thule Motion XT XL, jehož objem je 500 l, takže se do něj vejde 7 párů lyží o maximální délce 200 cm. Box je vybavený oboustranným otvíráním, což se hodí, hlavně když máte větší auto/SUV. Box disponuje systémem upínání Power-Click, který má rozšířený rozchod „klepet“ až 90 mm, takže box můžete uchytit i na širší profily. Díky zadnímu zkosení boxu se navíc dostanete snáz do kufru, než je tomu u běžných boxů. Cena takového střešního pomocníka vyjde na 16 499 Kč.


Pokud finance nebo jiné důvody nedovolují koupi střešního boxu, můžete zvolit levnější variantu, tedy nosič lyží. Univerzálním držákem může být Neumann Skimaster 4, který pasuje na všechny druhy profilů. Mezi jeho hlavní výhody patří nastavitelná výška nosiče pomocí příložných podložek, které zamezují i vysokému lyžařskému vázání, aby mechanicky nepoškodilo střechu auta. Cena tohoto nosiče je 1 499 Kč.


Ve vyšších polohách a ve sněhově štědré zimě jsou potřeba i sněhové řetězy. Můžete volit mezi třemi druhy řetězů – manuálními, poloautomatickými a látkovými. Manuální, tedy cenově nejdostupnější řetězy, znáte z klasických supermarketů, zatímco poloautomatické pořídíte spíše ve specializovaných prodejnách, jako je třeba BöHM, který se soustředí na výrobky Pewag, König (Thule) a AutoSock, které se zásadně odlišují pohodlím montáže a pevností. To ocení každý, kdo už má s montáží levných řetězů zkušenost a zažil hodinovou montáž v mrazu a závěji s autem u krajnice, kdy se po úspěšném namontování a rozjezdu řetěz přetrhl a namotal se na nápravu kola – další hodina sundávání...


Nás zaujaly látkové řetězy, které jsou jednoduché na nasazování, jsou tiché při jízdě, nejsou cítit žádné vibrace a nehrozí tak poškození disku, podběhů nebo blatníků. Příjemná je i jejich lehká váha, velmi snadná instalace a možnost jet i po suché silnici. Samozřejmě pokud vám hrozí jízda v hlubším sněhu, je jistota volit řetězy standardní.


Poloautomatické řetězy ocení především méně zruční jedinci či zástupkyně něžného pohlaví, protože jejich „kouzlo“ spočívá hlavně v jednoduchosti nasazování. Mezi špičkové poloautomatické řetězy se řadí značka Thule, jejichž nasazení vyžaduje běžně jen tři kroky. Díky systému tuhých vnitřních oblouků nasadíte velmi intuitivně například řetězy Thule Easy-fit CU-9050, kdy stačí jen vyklopit spodní pedál ze středové vzpěry a jeho sešlápnutím pak aktivujete samonapínací systém. Řetěz se automaticky navlékne na pneumatiku, jakmile se s autem rozjedete, takže dojde i k rovnoměrnému napětí řetězu na pneumatice. Cena páru je okolo 4 999 Kč.


Poloautomatický systém najdete také u řetězů Pewag Servo RS 76, které jsou cenově dostupnější a vyjdou na 3 599 Kč. Díky technologii Servo odpadá manuální dopnutí řetězu a s ním spojené popojíždění, protože ráčna napne řetěz automaticky. Systém pak během jízdy uzamkne vratnou pružinu napínacího systému, takže reguluje správné napnutí během jízdy.


Pro vozy typu SUV nebo auta nad 2 000 kg jsou vhodné řetězy Thule König K-Summit XXL K77, kde se žádné díly nedotýkají prostoru za pneumatikou. Řetěz nasadíte opět ve třech krocích a tažné pružiny umožňují přesné dosednutí na pneumatiku. Jde ale už o poněkud dražší záležitost, protože pár stojí okolo 12 000 Kč.