Vlhkost se do našeho lyžařského vybavení dostane buď směrem od těla (potíme se), nebo směrem zvenku. Rukavice promočíme docela snadno, stačí spadnout do vlhkého sněhu, nebo postavit sněhuláka. U rukavic existuje snadné „suché“ řešení, můžete si vozit jeden náhradní pár. A pokud nejezdíte s batohem a nemáte kam záložní rukavice schovat, pomohou vyhřívané rukavice.

I do lyžařských bot se sníh v některých případech dokáže dostat, protože ne vždy jsou skelety úplně vodotěsné. Známe případy, kdy se skulinkami dostane prachový sníh a uvnitř roztaje, nebo se dostane voda do bot při jarním lyžování v rozměklém sněhu. To jsou situace, které když nastanou, velmi znepříjemní lyžování. I zde vyhřívané vnitřní botičky, vložky nebo ponožky někdy pomohou od nejhoršího. Ale dá se říci, že vnější vlivy dokážeme omezit jen omezeně a je třeba se soustředit na to, co ovlivnit můžeme…

Vysoušeč Sidas Dryflow

Ráno vždy v suchém

Základní pravidlo je, že na kopec bychom měli vyrážet s perfektně vysušeným vybavení. U rukavic nedokonalé vysušení poznáme hned, ale u bot tomu tak být nemusí, protože vlhkost může být vysrážena například mezi botičkou a skeletem, i když vnitřní povrch botičky je na omak suchý. Proto pokud máte boty z předchozího dne opravdu vydatně provlhlé, je vhodné vnitřní botičky vyjmout a až poté je sušit, tak zmíněnému problému předejdete. S botičkou je dobré zacházet v rámci možností šetrně, abyste ji při manipulaci nepoškodili, nepotrhali.

Proč je dobré přezkáče a lyžařské vybavení vysoušet?

Kromě zmíněného tepelného komfortu je vysoušení dobré i jako prevence množení plísní a bakterií. Tento efekt umocňují modely vysoušečů, které kromě proudění teplého vzduchu vyzařují i UV světlo, které bakterie ničí (například kompaktní vysoušeč Therm-ic UV Warmer za cenu 550 Kč - https://www.sidas.cz/…7140570.html). Je to tedy i významný pomocník z pohledu zdraví. A samozřejmě se pravidelným vysoušením a dezinfekcí omezí i problémy s nepříjemnými zápachy.

Jak vysoušet?

V mnohých hotelích a penzionech jsou k dispozici vyhřívané stojany, některé i s proudícím vzduchem, což je z pohledu vysoušení přezkáčů ideální. Ale pokud nemáte jistotu, že takový stojan má hotel k dispozici, nebo pokud jste zvyklí si sušit boty či rukavice na pokoji, je dobré mít vlastní vysoušení. Nejefektivněj­ší/nejrychlej­ší jsou vysoušeče, které ventilátorem ženou vzduch dovnitř, díky tomuto proudění se vlhkost rychleji transportuje ven z bot či rukavic. Takový typ vysoušeče je například Therm-ic Dryer a Sidas Dryflow UV. Nevýhodou těchto modelů je větší velikost a hmotnost a také to, že ventilátor vydává menší hluk (je proto dobré vysoušet na chodbě nebo v kuchyni).

Vysoušeč Thermic Dryer

Mezistupněm jsou kompaktní vysoušeče s integrovaným ventilátorem, které díky němu taky dokáží vzduch rozpohybovat. Jsou to například modely Sidas Dryflow Mini a Therm-ic UV Pods Dryer.

Vysoušeč Therm-ic UV Pods Dryer

Základní modely vysoušečů bez ventilátorů pracují na fyzikálním efektu, kdy teplejší vzduch stoupá vzhůru. Tento efekt je umocněn průduchy (nasávání studeného vzduchu a odvod teplého) v těle vysoušeče. Mezi tyto modely patří Sidas Drywarmer Neo USB a Therm-ic UV Warmer. Výhodou těchto modelů je naprosto tichý provoz a taky nízká cena.

Vysoušeč Sidas Drywarmer Pro USB

Pozor na vysoké teploty při vysoušení

Čím dál více skeletů moderních lyžáků bývají vyrobeny z tvarovatelných termoplastických materiálů, které je po nahřátí možno dotvarovat dle nohy. Jenže tento proces funguje i naopak. Například boty Fisher se systémem Vacuum Fit se tvarují již při teplotě 80 °C. Pokud skelet při vysoušení hodně nahřejete, urychlíte jeho návrat do původního tvaru, čímž můžete individuální vytvarování znehodnotit (a budete muset řešit tvarování skeletu znovu, naštěstí proces lze zpravidla opakovat vícekrát). Je proto vhodné mít jistotu, že vysoušeč se nezahřívá příliš a neměl by ovlivnit materiál tvarovatelného skeletu. Například jednoduchý vysoušeč Sidas Drywarmer Neo USB se zahřívá na bezpečnou teplotu 45 °C.

Vysoušíme a vyhříváme doma i v autě – praktické USB napájení
Velmi praktické jsou modely vysoušečů, které jsou napájeny přes USB konektor. Můžete je tak využít jako doma, tak s USB nabíječkou například v autě, a i když například jedete hodinu a půl ráno v zimě na hory, můžete udržovat vaše přezkáče v teple. Kromě tepelného pohodlí například majitelé sportovních úzkých a tuhých bot ocení, že se jim budou boty lépe obouvat.

Vysoušení nevyužijete jen v zimě, ale například i vysoušení bot v deštivém období, na vysoušení a desinfekci halových a jiných sportovních bot, na vysoušení pracovních rukavic atd.

Více o vysoušení od specialistů Sidas a Therm-ic naleznete na www.sidas.cz