Běh na lyžích je mezi zimními sporty spalovačem tuků číslo jedna

Při klasické technice spálíte přibližně 800 a při bruslařské až 1000 kcal za hodinu. Tyto hodnoty samozřejmě mírně kolísají v závislosti na individuálních faktorech, jako je například vaše hmotnost, intenzita tréninku, druh terénu, venkovní teplota či vlastnosti vašeho běžkařského vybavení. Běžky by vás v žádném případě neměly omezovat v pohybu. Spíše naopak, měly by podporovat plynulou a bezpečnou jízdu. K ověřeným značkám patří běžecké lyže Sporten a Fischer.

Při běhu na lyžích namáháte celé tělo – tedy nohy, ruce i svaly trupu – a na rozdíl od skialpinismu či sjezdového lyžování běžkujete bez přestávek a prostojů, tuk tedy mizí opravdu rychle. Kromě toho je běžkování šetrné ke kloubům a není při něm vysoké riziko zranění. To jsou další důvody, proč je pro vás optimálním zimním sportem, pokud jste se rozhodli trochu zhubnout.

Aerobní aktivity střídejte s anaerobními

Běh na lyžích řadíme k aerobním aktivitám, které podporují spalování tuků. Anaerobní cvičení jsou zaměřená na rozvoj síly a růst svalové hmoty. Hezčí, dobře tvarovanou postavu získáte střídáním obou těchto typů aktivit.

K efektivnímu posilování svalů slouží činky, případně i jiné typy závaží, se kterými si kdykoli můžete zacvičit i doma. Tip: Podívejte se na kšiltovky Nike v nabídce topski.cz. Ať už budete posilovat kdekoli, kšiltovka nebo čelenka účinně zabrání stékání potu do obličeje. Po tréninku v posilovně, konkrétně při sprchování ve společných sprchách, zase z hygienických důvodů doporučujeme používat protiskluzovou a voděodolnou obuv – nike pantofle.

A kolik kalorií spálíte při ostatních zimních sportech?

Hned po běhu na lyžích následuje skialpinismus se 700 kcal / hod. Této spotřeby dosáhnete už při méně náročných túrách, především ve fázi výstupu. Ležérní hodinová procházka zasněženou krajinou převážně po rovině představuje cca. 240 kcal.

Během jedné hodiny bruslení spálíte 600 kcal, protože musíte vyvíjet hodně energie na udržení rovnováhy a na to, abyste dostali tělo do pohybu a v pohybu ho udrželi. Na rozdíl od sjezdového lyžování, které odbourá cca. 400 až 560 kcal za hodinu, se při bruslení nespouštíte z kopce, ani nečekáte na vlek či lanovku.

Teď asi překvapíme snowboardisty. Ti při této činnosti totiž spálí „jen“ 300 kcal/hod. I zde však hraje roli to, zda se někdo pravidelně věnuje trikům ve Fun parku, nebo je jen příležitostným snowboardistou, který většinu času tráví na zadku.

No a na závěr se zmíníme o outdoorových aktivitách, které jsou spíš zábavné než sportovní a také neodmyslitelně patří k zimě: o sáňkování, bobování a koulování. Sáňkování a bobování namáhá hlavně zádové a břišní svaly. Při správné technice – a když si sáňky či boby sami taháte na kopec - se spotřeba energie dá přirovnat k snowboardingu – spálíte asi 300 kcal/hod. Při intenzivní půlhodinové koulovačce se silným soupeřem počítejte s hodnotou 175 spálených kalorií – déle než půl hodiny se nejspíš koulovat nezvládnete ;-)