Také se říká, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. S běžkováním je tedy nejlepší začít už v útlém dětství – ve čtyřech nebo pěti letech. Zda si děti tento sport oblíbí, to závisí z velké části na tom, zda jim rodiče půjdou příkladem a zda jim pořídí vhodnou výbavu. A proto je důležité, abyste uměli běžkovat i vy a dítěti pořídili dětské běžky i běžkařské boty na míru. Běžkování prospívá zdraví dětí i dospělých.

Děti se učí rychleji, ale ani vy se nemusíte obávat, že byste běžkování nezvládli. Je známo mnoho případů, kdy se lidé naučili běžkovat i v důchodovém věku. Při tomto sportu navíc téměř nehrozí úrazy. Ale buďme upřímní: běh na lyžích také vyžaduje poměrně dobrou fyzickou kondici.

Začněte fyzickou přípravou

Na běžkování připravujte tělo postupně během celého roku nebo alespoň měsíc před plánovaným výjezdem. Výbornou přípravou je běh, ježdění na kole či cyklistickém trenažéru, bruslení... a koneckonců i cviky na posilnění svalů nohou, rukou a trupu.

U všech sportů je důležité, abyste se při nich cítili pohodlně a chránili si klouby. Výbornou schopností tlumit nárazy se vyznačují boty Nike. U tenisek Nike Air Max tlumení zajišťuje vzduchová bublina v mezipodrážce pod patou. Dobrou službu vám prokáže i tepláková souprava Nike – je vyrobená z kvalitních materiálů a napomáhá správné tělesné termoregulaci, neškrábe a nebrání v pohybu.

Klasický styl

Běh na lyžích rozlišujeme klasický a bruslařský. Klasika je pro začátečníky vhodnější, protože pro lidské tělo představuje přirozenější pohyb. Jednotlivými fázemi klasického stylu jsou skluz, pokles do těžiště, odraz z celé plochy lyže a přenos váhy těla na druhou lyži. Lyže se snažte udržovat vůči sobě navzájem v rovnoběžné poloze. Pohyb rukou závisí na tom, zda jde o běh střídavý nebo soupažný.

Využijte služeb instruktora

Doporučujeme se danou techniku běžkování hned ze začátku učit správně. Případné chybné návyky se později těžko odstraňují. Proto je lepší se běžecké lyžování učit pod odborným dohledem vyškoleného trenéra, lyžařského instruktora nebo velmi zkušeného běžkaře.

Výstroj a oblečení

Ze začátku se obejdete bez holí, ale určitě si dejte záležet na výběru běžkařské obuvi a běžek, které jsou s ní kompatibilní. Nelamte si hlavu se správným poměrem délky běžeckých lyží ke své hmotnosti a výšce, protože prodejci vám rádi poskytnou tabulky od výrobců, ve kterých jsou tyto údaje stanoveny pro konkrétní lyže a každý typ postavy. Mnohem víc se zaměřte na vhodnost výstroje s ohledem na to, jaké máte s běžkováním zkušenosti, jaké běžkařské technice se chcete věnovat a v jakém terénu chcete nejčastěji jezdit. Začátečníkům obvykle nejvíc vyhovují turistické běžky se šupinami.

S oblékáním to nepřehánějte – při běžkování vám bude teplo i v několika málo vrstvách oblečení. Důležité však je, aby každá vrstva oblečení byla funkční. A také nepodceňujte výběr rukavic.