Tento článek vyšel v časopise SNOW 121 (prosinec-leden 2019/20)

Poláci jsou nadšení lyžaři, ač u nich tento sport nemá takovou tradici jako v Česku. O to překotnější pak je v Polsku v posledních letech rozvoj lyžování. Přibývají hlavně „začátečnické“ areály, ale ani o „pokročilejší“ terény není nouze. Navíc na úpatí svahů vyrůstají moderní hotely s wellness centry a navzdory vžitým předsudkům se tu dá i velmi rozmanitě a kvalitně jíst.
Nejvíce lyžařských možností se soustředí do okolí měst Wisla a Szczyrk. Zatímco Szczyrk je horská obec s privátními penziony a několika velkými moderními hotely bez genia loci, roztaženými podél hlavní silnice nedaleko velkoměsta Bielska-Bialé, Wisla je výstavnější lázeňské letovisko s promenádou. I tady dominují velké hotely. V nejbližším okolí Wisly je rozeseto mnoho rodinných lyžařských areálů se společným vícedenním skipasem, naopak nad Szczyrkem se rozpřahá především jeden velký, „alpsky“ prostorný a moderní lyžařský areál, jednoznačně nejvýraznější v celé oblasti českých i polských Beskyd.



Szczyrk – Szczyrkowski: beskydské „Alpy“

Dnešní podoba celistvého lyžařského areálu Szczyrkowski, situovaného na severních svazích protáhlého hřebene s vrcholy Wierch Posredni, Male Skryczne a Skryczne, vznikla „velkým třeskem“ – do nadprůměrně rozsáhlých beskydských terénů s až 700m převýšením, ovšem rozdrobenými sjezdovkami a zastaralými vleky byla vsazena moderní lyžařská infrastruktura a jednotlivé lokality propojeny přejezdovými cestami. Zatímco městečko Szczyrk je poněkud nesourodé, byť s pestrými možnostmi ubytování i příjemným výběrem restaurací všeho druhu, tak areál se opravdu leskne novotou.
Sjezdovky se rozpínají od 500 m na úrovni města až do cca 1 200 m n. m., kde jsou již lesy prořídlé a z vrcholových partií se tedy naskýtají daleké výhledy. Kromě Skryczneho jsou sjezdovky až překvapivě prostorné, přičemž převažují ty s mírnějším sklonem. Dohromady tvoří na středoevropské poměry velice slušnou houpačku s monotónnějším, zato vděčným lyžařským profilem tratí s charakterem nenáročných dálnic.
V centrální části areálu vyjíždí z údolí kabinková lanovka, jinak všechny sjezdovky obstarávají expresní a kryté sedačkové lanovky, vleky jsou až na jednu výjimku jen doplňkem. Problémovější je parkování. Omezenou kapacitu bezplatných parkovišť u nástupních stanic lanovek tak suplují další roztříštěné a placené odstavné plochy na pozemcích a zahradách místních obyvatel.




Szczyrk – Beskid Sport Arena: kompaktní lyžování na 6sedačce

Ve Szczyrku se kromě houpačky Szczyrkowski lyžuje také kousek za městem v postranním údolí, kde se nachází moderní a zcela kompaktní lyžařský areál s novou rychlou 6sedačkou s bublinou, již obkružují tři varianty sjezdovek – přímá, černě značená, dále příjemná červená a nakonec okružní modrá, která v závěru podjíždí přímou trať tunelem. Na vrcholu se rozkládá cvičná louka s vlastním vlekem. Lyžařské vyžití pak doplňuje kolejová bobová dráha.
Malé asfaltové parkoviště je k dispozici přímo pod stanicí lanovky, další pak v docházkovém okolí. Veškeré zázemí se soustředí do budovy nástupní stanice lanovky. Areál zaujme i zasněžovací technologií Supersnow, nezávislé na teplotě, která umožňuje vysněžit cvičnou louku i v nepříznivé zimě.




Pozor si dejte na jazykové záludnosti polštiny: ;-)

czerstwy starý, tvrdý, oschlý
droga cesta
jagoda borůvka
kwiecien duben
oszukac podvést
ser sýr
szukac hledat
truskawka jahoda
zachod západ
zapach vůně



Wisla – Cienkow: rodinný areál s hravým terénem

Z lázeňského města Wisla je dostupná celá řada menších či větších areálů, využívajících převážně luční svahy. Jedním z nich je kompaktní rodinný areálek Cienkow s neodpojitelnou 4sedačkou, kterou obtékají tři „proudy“ sjezdovek. Díky terénní členitosti řídce zalesněného svahu s mýtinami nabídnou poměrně rozmanité lyžování. Přímo podél lanovky klesá lehce proměnlivá červená trať, z níž se odděluje další červená do údolíčka, odkud zajišťuje návrat na hlavní trať krátká poma. Velkým obloukem lesem pak svah objíždí ještě velmi mírná modrá trať. Přímo u parkoviště se nachází několik cvičných vleků a hřiště lyžařských škol, základní zázemí včetně bistra a baru a také tříhvězdičkový hotel. Areál má nepřetržitý denní a večerní provoz od 8 do 21 hodin, což je ostatně v Polsku velmi běžné.

Wisla – Stok: cvičný svah s hotelem na úpatí

Malý výukový areál Stok zaujme hlavně zázemím, které tvoří velký kongresový wellness hotel přímo pod sjezdovkou. Zdejší pomalou 4sedačku kopíruje přímá červená trať, ze které se v polovině odděluje velmi lehká modrá objížďka. Nad dolní stanicí lanovky se rozkládá dětský výukový park. Atmosféře resortu vzniklého na zelené louce chybí genius loci, což vynahrazuje jeho praktická dispozice a moderní infrastruktura včetně nadprůměrného zabezpečení tratí sítěmi a matracemi.



Plusy

  • mnoho areálů s přívětivými rodinnými sjezdovkami
  • převážně moderní sedačkové lanovky
  • dlouhá provozní doba areálů
  • ubytování v blízkosti sjezdovek
  • přiměřené ceny

Mínusy

  • kromě Szczyrku jen menší, nepropojené areály
  • celkově nižší nadmořská výška



V Polsku chutná

I když pojem „polské potraviny“ může mnohé Čechy odrazovat, ve skutečnosti je běžná polská gastronomie kvalitní, velmi sytá a chuťově výrazná. A nabídka bufetů a restaurací na sjezdovkách a kolem nich je jednoznačně mnohem pestřejší, než je zvykem u nás. Kulinářská úroveň polských kiosků převyšuje nejen párky a smažené „dobroty“ českých bufetů, ale dokonce i útulné rakouské „tácovky“ s jejich řízky a sekanou.
Typickými surovinami pokrmů v polském Slezsku je maso, smetana, zelenina, brambory, vejce a kopr. Z nich vzniká kyselá bílá zelňačka (žurek), bramborové placky s masovými kostičkami nebo třeba známé plněné bramborové knedlíky (pirohy). Velmi oblíbený je i špíz neboli šašlik. Na stole nemusí chybět ani pálenka, ve zdejším kraji třeba vodka Soplica, ať už čirá, nebo s příchutěmi.
Když budete chtít zajít na dobré tradiční jídlo v příjemném prostředí, zkuste vyhlášenou restauraci Chata Olimpijczyka na okraji Wisly, kde se hoduje v krásných dřevěných interiérech a s artefakty olympijských vítězů. Chata je i jednou ze zastávek na tzv. slezské kulinářské stezce.

Můstek Adama Malysze

Samotné lyžování se dá zpestřit i turistickými atrakcemi – třeba návštěvou skokanského můstku Adama Malysze, vybaveného zasněžovací technologií Snowfactory, nezávislé na teplotě, která umožňuje pořádání nejbrzčích skokanských závodů Světového poháru sezóny.

Z Těšína po dálnici

Z těšínské hranice vede kolem slezských Beskid (neplacená) dálnice až do Bielska-Bialé, odkud pokračuje už jen dvouproudá a v sezóně turisty přetížená silnice do Szczyrku, ještě dříve se z dálnice odbočuje do Wisly. Do Szczyrku je možné přijet od Istebny a Wisly také přes Salmopolské sedlo (Bialy Krzyz), nevyhnete se tím ale rušnému provozu ve Wisle.