Nordic walking

Rádi trávíte zimní dny na běžkách? V teplejších měsících se můžete věnovat nordic walkingu. Tato speciální technika chůze s teleskopickými holemi se běžně používá jako tréninková metoda běžců na lyžích mimo běžkařskou sezónu. Ale je to také vhodná aktivita pro lidi, kteří se sportem právě začínají. Při svižnějším tempu spálíte kolem 550 kalorií za hodinu. Podobně jako při běžkování se při nordic walkingu posilují svaly celého těla i kardiovaskulární systém. Důležité je bezchybné zvládnutí techniky, proto by vás měl alespoň ze začátku instruovat odborník.

Jogging a běh

Jogging či běh rozhodně patří k možnostem, jak shodit přebytečné kilogramy, aniž byste museli investovat do nákladné výbavy. Ale přece jen - budete potřebovat minimálně vhodnou a kvalitní obuv, např. běžecké boty SALOMON. Ve správných botách budete méně zatěžovat své klouby, zlepšíte si výdrž a třeba si i vylepšíte svůj dosavadní běžecký styl.

Jaký je rozdíl mezi joggingem a klasickým během? Jogging je vhodnější pro běžce-začátečníky. Při joggingu se pomalejší běžecké tempo (do 10 km/h) obvykle střídá s rychlou chůzí – tzv. walkingem. Za půl hodiny spálíte 250 - 350 kalorií. Avšak při klasickém běhu, pokud zvýšíte rychlost (řekněme na 14 km/h) a běžíte nepřetržitě, se počet spálených kalorií za stejnou dobu téměř zdvojnásobí.

Turistika

Ani na méně náročnou jarní turistiku nepotřebujete drahou výstroj – opět je základem dobrá obuv, dále termoprádlo, nike tepláky či mikina, a pro případ, že by se spustil déšť, v batohu tenčí nepromokavá a prodyšná bunda. Čím vyšší nadmořská výška, tím nevyzpytatelnější počasí – mít po ruce více vrstev oblečení se tedy vyplatí. Převýšení má také vliv na spotřebované kalorie. Zatímco chůzí po rovině jich za hodinu spálíte asi 50, s každým stometrovým stoupáním se tato hodnota zvýší na dvojnásobek. Za celý den strávený na horách tak můžete spálit až tisíce kalorií.

Jízda na kole

Jízda na kole je vedle chůze a běžkování nejpřirozenějším lidským pohybem a šetří velké klouby. Sice se při něm hodně namáhají dolní končetiny, v porovnaní s během se však při něm kolenní a kyčelní klouby odlehčí. Kolem 580 až 780 kalorií spálíte, pokud se vám za hodinu podaří ujet cca. 20 km. Větší vzdálenosti vám umožní najezdit elektrokola KTM. Neznamená to, že se z bodu A do bodu B dopravíte úplně bez námahy. I na elektrokole se musí šlapat do pedálů, jen vám při šlapání budou velmi pomáhat baterie a motor. Dojezd baterie se může vyšplhat až nad 100 km. A teda nic vám nebrání v naplánování cyklistického výletu v náročnějším terénu se stoupáním.

Nezapomeňte, že pokud se vytoužený výsledek má dostavit v co nejkratším čase, u každého sportu je potřeba dodržovat jistou pravidelnost. Proto si obouvejte běžecké boty či sedejte na kolo alespoň dvakrát – třikrát do týdne na 30 až 60 minut. A při sportu si udržujte tepovou frekvenci na 50-60 procentech její maximální hodnoty.