Rietburgbahn, Edenkoben

Ke zřícenině hradu Rietburg u obce Edenkoben byla v roce 1954 postavena jedna z prvních sedačkových lanovek v Německu. Technologii dvousedačkové lanovky dodala firma Pohlig z Kolína nad Rýnem, na trase dlouhé 560 metrů s převýšením 217 m je rozmístěno celkem 11 podpěr. Rietburgbahn byla v nedávné době vzorně renovována s důrazem na svou historickou hodnotu a je dodnes vyhledávaným výletním cílem.


Trasa Rietburgbahn v Edenkobenu, technologie lanovky si i po téměř 70 letech zachovává svůj historický charakter


Dolní stanice Rietburgbahn v Edenkobenu

Vierseenblick, Boppard

Vyhlídková dvousedačková lanovka Vierseenblick v Boppardu nedaleko města Koblenz byla postavena v roce 1954 málo známou firmou Hasenclever a je dodnes spolehlivě v provozu téměř v původním stavu. Trasa lanovky byla tehdy vybrána opravdu atraktivně, při jízdě dolů se cestujícím otevírá překrásný výhled na údolí řeky Rýn. Díky dopravní rychlosti 0,7 m/s trvá cesta jedním směrem 20 minut a každý si tak může jízdu touto vyhlídkovou lanovkou dostatečně vychutnat. V současnosti jsou v provozu již jen poslední dvě sedačkové lanovky od firmy Hasenclever.


Trasa dvousedačkové lanovky Boppard poskytuje pěkné výhledy na řeku Rýn


Tlačná portálová podpěra lanovky Boppard

Warsberg, Saarburg

Zcela na západě Německa najdeme vyhlídkovou dvousedačkovou lanovku v Saarburgu. Vybudována byla firmou Doppelmayr v roce 1976 a návštěvníky přepravuje na vrch Warsberg. Zajímavostí je, že již od počátku byla dráha vybavena sedačkami s bublinami Doppelmayr 1. generace, což bylo u tehdejších lanovek zcela ojedinělé. Před pár lety byly sedačky vyměněny za moderní od firmy LST, opět s bublinami. Délka trasy s osmi podpěrami činí 700 metrů při převýšení 100 m. U horní stanice se nachází letní bobová dráha.


Horní část trasy dvousedačkové lanovky Warsberg v Saarburgu, sedačky s bublinami byly nedávno vyměněny


Trasa dvousedačkové lanovky Warsberg v Saarburgu

Niederwald-Seilbahn, Assmannshausen

Historicky velmi cenná dvousedačková lanovka z roku 1953 se nachází v Assmannshausenu, jde totiž o jednu z posledních dvou lanovek výrobce Weigmann. Její trasa s deseti příhradovými podpěrami o délce 100 m a převýšení 220 m je vedena šikmo ve stráni a nabízí pěkné výhledy na řeku Rýn. Při dopravní rychlosti pouhých 1,15 m/s trvá vyhlídková jízda 15 minut.


Dolní část trasy dvousedačkové lanovky v Assmansnhausenu


Podpěra č. 8 dvousedačkové lanovky v Assmansnhausenu