Tisková zpráva Tatry Mountain Resorts

Novou lanovku spojující Bielu Púť a Priehybu chce TMR postavit do příští zimy. Půjde o 15místnou kabinkovou lanovku známou například z jižní strany Chopku.

"Potřebujeme odstranit největší problém v dopravě lyžařů a turistů na průhyb z Biele Púti. Na přestupu z existující čtyřsedačky na výtah Twinliner se pravidelně tvoří zácpy, někdy se musí čekat i více než hodinu. Proto jsme hledali nejefektivnější řešení s co nejmenším dopadem na životní prostředí," vysvětluje záměr předseda představenstva TMR, a.s. Igor Rattaj. "Původní projekt pro lanovku jsme začali připravovat ještě v roce 2009. Byl mnohem komplikovanější, finančně náročnější a především by vyžadoval větší zásah do krajiny kvůli potřebě nové sjezdovky pro příjezd k údolní stanici. Od roku 2015 jsme se proto soustředili už pouze na přípravu minimalistické verze - lanovky z Biele Púti, což znamená sedminásobně menší zásah do krajiny," doplnil Čeněk Jílek, COO společnosti TMR.

Nová kabinková lanovka začínající na ploše parkoviště vytvoří přímé spojení na Priehybu. Ocení to nejen lyžaři, ale v létě to zjednoduší i dopravu imobilní návštěvníky a rodin s dětskými kočárky. Lanovka bude zároveň hlavní přepravní linií pro zásobování restaurací, díky čemuž se výrazně omezí pohyb roleb a sníží uhlíková stopa.

"Dávám zároveň veřejný příslib, že v rámci kompenzací vysadíme v Demänovské dolině dvojnásobný počet nových stromů oproti těm, které z trasy lanovky odstraníme. A bude to výsadba nad rámec toho, co sázíme v rámci tradiční akce Zelený Chopok," informoval Rattaj.

Lyžařské středisko Jasná zároveň slavnostně představilo nové jméno nejpopulárnější sjezdové tratě ve středisku. Sjezdovka známá jako č. 1 nebo Pretekárska ponese od nejbližší zimní sezóny jméno nejúspěšnější slovenské alpské lyžařky a vítězky Světového poháru Petry Vlhové. Ta na ní začátkem března vyhrála závody Světového poháru v obřím slalomu.

"Pojmenování sjezdovky po výjimečných osobnostech lyžování je v zahraničí běžné, skvělý úspěch Petry Vlhové v uplynulé sezoně nám to celé jen usnadnil. Symbolická jednička ve středisku tak nově patří slovenské i světové jedničce - naší Petře," říká s úsměvem ředitel střediska Jasná Jiří Trumpeš. "Na této sjezdovce se mi vždy jezdilo super, jsem tu jako doma, vyhrála jsem tu několik závodů. V uplynulé sezoně jsem právě tady v Jasné a na této sjezdovce nabrala novou energii a dovedla celou sezónu do toho nejkrásnějšího konce. Doufám, že i s mým jménem bude tato sjezdovka nejen mně, ale i ostatním slovenským lyžařům přát a zažijeme na ní ještě mnoho úspěchů," uzavřela Petra Vlhová.