Článek bude průběžně aktualizován (poslední aktualizace k 15. 10. 2021).

Předpověď lyžařských možností v nadcházející sezóně 2021/22 vychází z aktuálně platných nařízení, projednávaných návrhů, poučení z minulého vývoje, zkušeností i intuice.

I před minulou sezónou jsme se snažili odhadnout „prostor“, ve kterém se lyžování 2020/21 odehraje. Ačkoliv realita lyžařských možností byla nakonec opravdu tristní, tak nezdolní, pružní a (občas) odvážní nadšenci si cestu na svah našli po celou zimu. Připomeňme si loňské vyhlídky a porovnejme je se současností.

Přehlíživost na jedné straně a strach z apokalypsy na druhé spolu s „nelogickými“ zákazy na jaře 2020 umíchaly koktejl, ze kterého budeme usrkávat ještě mnoho let. Ten nejhořčejší lok z koktejlu byl právě uplynulý rok. Nejrůznější omezení jsou pro sezónu 2021/22 jistá a ještě i pro další roky pravděpodobná, nicméně potěšující je, že vše se pomalu vrací do normálu, byť nějak nového. Kombinace plošného očkování a přirozeně získané imunity prakticky vylučují, aby covid „zrušil“ lyžařskou sezónu v takovém měřítku jako loni.

Riziko (…) spočívá i v tom, že se nemocnice v zimní sezóně „plní“ lyžařskými úrazy – pokud by je zahltil covid, nebudou moci pečovat o jiné pacienty. Přetížené nemocnice dostihly dokonce i některá švýcarská střediska, která jinak zůstala prakticky po celou loňskou sezónu otevřená. Menší část kantonů ovšem z důvodu vyčerpání zdravotnických kapacit přechodně okolo Vánoc lyžařská střediska uzavřela. Nelze vyloučit, že v některých zemích toto riziko přetrvá i v sezóně 2021/22, například Rakousko v takovém případě zpřísní požadavky na testy (jen PCR) nebo jinak omezí neočkované osoby.

(…) o osudu zimní sezóny 2020/21 v Alpách rozhodne Institut Roberta Kocha (RKI), který je v Německu hlavním epidemiologickým „úřadem“. Vydává také tzv. cestovní varování, tedy kam Němci můžou, nemůžou a případně s jakými podmínkami. Jakmile RKI označí určitou zemi či oblast za rizikovou, ta se obvykle brzy ocitne v „lockdownu“. V minulé sezóně se to plně potvrdilo. Pod německým tlakem nechali Rakušané běžet vleky naprázdno jen pro místní, protože beztak by kvůli „varování“ přijel jen zlomek běžných hostů a ještě by vídeňská vláda musela polykat slizký politický škraloup, který by si případným otevřením hranic a hotelů bývala uvařila. Itálie a Francie se podvolily, v italském případě snad i s radostí, protože právě římská „námořnická“ vláda loni sama navrhovala celoevropský zákaz lyžování. Neunijní Švýcarsko se podle očekávání vysmeklo (a nelitovalo…).

Lyžařské destinace udělají cokoliv, aby přesvědčily (…), že ze zdravotního ohledu jsou nejbezpečnějšími místy planety. Švýcarským a rakouským areálům se to vloni podařilo, těm českým bohužel nikoliv, prakticky totiž ani nedostaly šanci. Kromě zoufalé situace v nemocnicích se přidala i záminka, že by se lyžaři na horách nelegálně ubytovali a „pařili“. Nakonec však k hysterii stačily i „houfně“ sáňkující děti na uzavřených sjezdovkách. V sezóně 2021/22 se už snad nebude opakovat experiment sociálního inženýrství, který při brždění epidemie spoléhal na tzv. mobilitu – čím méně se lidi vzdalují z domu, tím méně se má šířit epidemie. Matematicky podepřený, ovšem sociálně a zdravotně nefunkční plán v Česku ztroskotal na třiceti tisících obětech. Plošné omezení mobility je od léta nahrazeno prokazováním „bezinfekčnosti“ a nejspíš tomu tak bude i v zimní sezóně.

Vysvětlivky: O-T-N = oČkovaný, oTestovaný nebo vyléčeNý (v německy mluvících zemích se používá označení 3G = geimpft, getestet, genesen)

Kdo bude moct lyžovat?

Brány lyžařských středisek budou otevřené především pro „členy klubu očkovaných“. Ti ostatní budou mít podmínky pro lyžování nevyzpytatelnější - opakované testování během pobytu ap. - a těžko v současnosti předvídat, jak se budou dále vyvíjet.

Hlavní lyžařské země Evropy v současnosti vyžadují očkování, negativní test nebo vyléčení (O-T-N) pro vstup na své území a většina z nich i pro ubytování nebo využití lanovek a vleků.

Bude-li covid řádit a plnit nemocnice i dále, nelze vyloučit, že se zpřísní podmínky pro neočkované a v nejhorším případě že se testům či jiným omezením nevyhnou ani očkování. Těžko pochopitelná je ignorance protilátek, které se bez ověření uznávají očkovaným a po určitou dobu také vyléčeným, ale těm s prokázanou hladinou nikoliv. Přitom právě „promořeným“ Čechům by případné uznávání protilátek „mobilní a kontaktní život“ usnadnilo.

Jednoduché nebude cestování do zahraničí ani pro děti starší 12 let, tedy ty v „očkovatelném“ věku. Každá země si pro ně nastavuje podmínky po svém – mnohde budou muset prokazovat bezinfekčnost buď vakcinačním certifikátem, nebo testem.

Kde a jak se bude lyžovat?

Česko

Nová vláda je prvkem nejistoty, nicméně aktuální strategií je, že lockdown nebude a plošné uzavírání provozů nehrozí. Muselo by se asi stát něco neuvěřitelného, aby nějaká nová varianta covidu přinutila státní aparát k novému lockdownovému choasu.

Slovensko

Slovenská vláda dosud razila tvrdší (a ještě nepochopitelnější) přístup než česká a největší hráč slovenského lyžování Igor Rattaj, provozující největší tatranská střediska, s lockdownem pro jistotu počítá. Přesto by k němu neměl být důvod.

Polsko

Zimní střediska byla částečně v provozu i v minulé sezóně, podrobnosti k té nadcházející zatím nejsou známé.

Rakousko: O-T-N | děti do 12 let bez testu | respirátory v uzavřených lanovkách

Světová jednička v lyžování, které turismus přináší 10 % HDP, si výpadek další sezóny nedovolí. Uplatní však jakákoliv preventivní opatření, která budou snižovat riziko nákazy.

Vláda již stanovila, že v lyžařských střediscích budou kromě potvrzení tzv. bezinfekčnosti (pravidlo "3G" neboli O-T-N) vyžadovány respirátory FFP2 v uzavřených lanovkách, naopak není stanoveno žádné kapacitní omezení. Kontroly při vstupu do horských chat jsou poměrně důsledné. Při zhoršení epidemické situace nebude neočkovaným hostům stačit antigenní test, vyžadovat se bude PCR (více informací na Austria.info).

Na děti do 12 let se pravidlo 3G nevztahuje, nepotřebují tedy žádné testy.

Itálie: O-T-N | děti do 12 let bez testu | kapacitní omezení | roušky v lanovkách

Italská střediska se zimní sezónou počítají, ale poté, co jim italská vláda v polovině února „zařízla“ slíbené otevření pouhý večer předem, jsou připravena na všechno.

Vláda zatím nařídila prokazovat tzv. bezinfekčnost při koupi skipasu (kromě dětí do 12 let), střediska proto připravují i vlastní testovací centra. Omezení přepravní kapacity (80 %) se má týkat jen uzavřených lanovek (kabinek, sedaček s bublinou), povinné budou i metrové rozestupy a ochrana obličeje v uzavřených prostorech (od 6 let). Ubytování je zatím možné i bez „covid passu“.

Způsob prokazování bezinfekčnosti zatím není znám. Covid pass bude zřejmě povinný jen pro uzavřené lanovky, takže při lyžování v areálu s výhradně otevřenými sedačkami nebo vleky by nemusel být vyžadován.

Švýcarsko: O-T-N | děti do 16 let bez testu | roušky v lanovkách od 12 let

Ve Švýcarsku se lyžovalo téměř bez přerušení, zůstaly otevřené i hotely a v některých kantonech bylo možné také posezení na terasách horských chat. Těžko si proto představit, že by v nadcházející zimě přišlo přísnější omezení, když se vše osvědčilo. Švýcarsko je proto alpským kandidátem na nejpředvídatelnější lyžařskou sezónu 2021/22.

Od září se vyžaduje při příjezdu a v mnoha vnitřních prostorách (např. restaurace včetně hotelových) potvrzení bezinfekčnosti. Netýká se to však dětí do 16 let. Z nošení roušek jsou osvobozeny děti do 12 let (více informací na Bag.admin.ch).

Francie: O-T-N | děti do 12 let bez testu | roušky v lanovkách od 12 let

Na lanovkách a ve frontách budou vyžadovány roušky, naopak bez nich je možné se pohybovat ve vnitřních prostorech, které jsou přístupné pouze s potvrzením bezinfekčnosti („pass sanitaire“), což jsou všechny volnočasové aktivity včetně např. hotelů s restaurací nebo rezidencí s bazénem. Při ubytování v apartmánech bez „volnočasových“ služeb by ale žádný certifikát neměl být vyžadován. S kapacitním omezením lanovek se nepočítá a pro jejich využití nebude potřeba ani „pass sanitaire“.

Děti do 12 let se neprokazují bezinfekčností ani nemusí nosit roušku.

Bulharsko

Lyžování je v Bulharsku okrajovější aktivitou, a snad i proto nebylo postižené žádným významným zákazem. Je téměř jisté, že lyžování i ubytování bude dovolené také v sezóně 2021/22. Rizikem je spíš nízký podíl očkovaných obyvatel, který v případě výrazného rozšíření epidemie může vést k cestovním restrikcím např. ze strany českých úřadů.