Není to zázrak, který by přišel z nebe, je to technický zázrak. Monínecká sjezdovka položena mezi 600 a 700 m n. m. překoná veškerou horskou konkurenci díky zařízení Snowfactory, které je schopno vyrábět technický sníh i za plusových teplot. Přesně řečeno, vyrábí šupinky ledu podchlazené na cca -5°C. Toto zařízení je schopno zasněžit sjezdovku na Monínci zhruba za měsíc.

Od října se sníh vyrábí a skladuje na hromadách, kde si lépe udržuje svou nízkou teplotu. Jen několik dní před spuštěním sjezdovky se pak začne s jeho distribucí do plochy tratě. Při tom fréza rolby rozemele ledové šupinky do miniaturních krystalků odpovídajícím struktuře tradičního technického sněhu.

Podívejte se, jak se postupně měnil podzimní Monínec na zimní. Není bez zajímavosti, že tak výkonnou instalaci systému Snowfactory v evropském prostoru jinde nenajdete – Monínec je v tomto ohledu prakticky světovým pionýrem. A čeští lyžaři mají díky němu možnost lyžovat už od listopadu.

V pátek 19. listopadu přes den proběhne soutěž mladých snowboardistů Burton Young Punks, lyžování pro veřejnost začne ve stejný den od 18.00 hodin.

Tak zpátky na lyže!