Disruption Ti2

Světle šedá, nenápadná myška – v kolekci patří k těm nejužším a spíše delším, vzhledem ke dvojitému titanalu také tužším. Tato komerční obřačka přibyla do kolekce jako TOP model, a výrobci předvedli, že dokáží vyrobit opravdu výkonnou lyži pro sportovní jízdu. O jejím určení vypovídá také osazení závodním vázáním Xcomp 16 se závodní deskou WC Piston.

Stoupnout si na lyži s takovými parametry vyžaduje i jistou odvahu a důvěru ve své zkušenosti. Mně, jako slušně zkušenému lyžaři, který ale nikdy nestál na závodní trati, naplnila očekávání, ale také překvapila svou poslušností – agresivní jízdu pod tlakem zvládla perfektně, dle očekávání. Při delších přejezdech nebo v prudších pasážích, kde už nad sportovní jízdou převládla únava nebo strach, jsem ale překvapivě dokázal lyže uřídit s celkem minimálním úsilím – bez přehnaného reboundu nebo nedotáčivosti, kterou tuhé lyže s dlouhým poloměrem při snaze oblouk zkrátit bez přílišného energetického výdaje často vykazují. Poté, co K2 Disruption Ti2 se závodní deskou dokázaly, že zvládnou podržet na tvrdém při mém maximálním zatížení, ale umožní mi i pohodovou jízdu, když zrovna není vhodný terén pro dlouhé a rychlé oblouky, z šedé myšky se rázem stal zářící model celé kolekce – vhodná volba pro ty, kteří chtějí jezdit závodním stylem (na to, jak by se lyže chovala na závodní trati v bránách nemám dostatečnou posuzovací kompetenci), ale nechtějí po pár jízdách odpadnout nebo měnit lyže – na Disruption Ti2 se dolyžujete i odpoledne s rodinou.

Šedé K2 Disruption Ti2 a černé MTi

Šedé K2 Disruption Ti2 a černé MTi

Trochu širší (74 mm proti 71 mm u předchozího modelu) a vykrojenější (radius 18,1) lyže, která je bližší běžné představě sportovních lyžařů – rekreantů, je Disruption MTi. Jeho vlastnosti naprosto odpovídají tomu, co si představíme, když Ti2 ubereme trochu titanalu a lyži rozšíříme, pravděpodobně vybereme i o něco kratší model. Získáme tak nástroj vhodný k rozvoji dovedností pro sportovní jízdu, a kdo si nevěří na Ti2, MTi jej postupně připraví. Z atmosféry při testování ale vyplynulo, že se nejvyššího modelu zkušenější lyžaři vůbec bát nemusí.

Univerzální střed: Disruption 82 Ti

Žlutá včelka, která z kolekce mírně vybočuje svou šířkou (82 mm) a přetéká tak spíše do kategorie allmountainových lyží. Širším profilem tento model získal velkou výhodu v rozbitém terénu a je skvělým společníkem pro celodenní, případně odpolední lyžování i v jarních měsících. Má představa o ideálním uživateli je následující: jeden den z dovolené stráví na obřačkách a pořádně se vyšťaví. Druhý den obuje měkké allmountainy a užije si odpočinek s rodinou. Třetí den objeví Disruption 82 Ti a zjistí, že oba dny mohl jezdit na nich – mají totiž nejen díky titanalu a šířce velký přesah z allmountainu do sportovního sjezdu – nebo naopak?

Žlutá univerzálka Disruption 82 Ti

Žlutá univerzálka Disruption 82 Ti

Pro slalomové dříče: Disruption STi

Oranžovočerná slalomka s titanalem je skvělým zakončením základu kolekce Disruption. Slalomky s malým poloměrem (13,6 m) jsou pro mnoho lidí stále lákavým prostředkem k jednoduché jízdě, při níž je do oblouku bez větší námahy navede sama lyže. STi nechybí hravost pro tento druh lyží tolik typická, nejvíce ze všech modelů je zde poznat efekt Speed Rockeru, jelikož k přehranění dochází nejčastěji a je opravdu plynulé, při správném provedení máte dojem, že patka je ještě na staré hraně, zatímco špička už se zakusuje do nového oblouku hranou novou. Díky titanalu lze i na STi jet poměrně agresivně, výrazný je také rebound, který dává lyže na konci oblouku a navádí tak do oblouku nového – když ho neprošvihnete a necháte si od lyže pomoct, můžete se s lyží dobře sžít a zakusit velmi plynulou, bezstarostnou jízdu.

Aleš Holub na lyžích K2 Disruption STi

Aleš Holub na lyžích K2 Disruption STi

Kolekce Disruption zahrnuje ještě několik modelů – obdobu dvou výše zmíněných, které jsou však místo titanalu vyztuženy karbonem, a několik dámských modelů, stejně jako jeden juniorský. Využití lyží na sjezdovce tak K2 bohatě pokrývá, a pokud se chcete občas podívat i mimo upravené tratě, zde se teprve objevují modely, které K2 dlouhodobě umí – allmountain a freeride řada Mindbender je doplněna o stejnojmenné boty, na komfortní jízdu lákají modely bot B.F.C., skialpové lyže Wayback jsou už americkými stálicemi. Po otestování výše popsaných modelů ale už nikdy nelze o K2 mluvit jako o značce, která by snad neměla stabilní místo ve sjezdovém lyžování.