Livigno jsme navštívili o víkendu (3.-5. 12.) a takto z kraje sezóny bylo zatím v provozu jen cca 30 % sjezdovek. Zatímco v pátek byla koncentrace lyžařů na svahu poměrně vysoká, v sobotu se díky zahájení provozu na protějším areálu Mottolino lyžaři víc rozprostřeli a na prvních ranních jízdách člověk našel i dost volného prostoru. V tuto chvíli by už mělo být v provozu 100 % sjezdovek a 75 % lanovek a vleků.


Sněhové podmínky jsou aktuálně velmi dobré, v Livignu jsme vyjma jednoho místa nenarazili na žádné kamínky na sjezdovkách a za poslední dny tu intenzivně sněžilo, takže v Livignu už bude poctivě zimní atmosféra, a to nejen na sjezdovkách, ale i ve městě.


V současně době se dá lyžovat v Livignu na základě QR kódu o očkování, prodělané nemoci nebo negativního PCR testu (platnost 72 hodin) nebo negativního antigenním testu (platnost 48 hod). Na rozdíl od Dolomiti Superski není v Livignu potřeba stahovat žádnou speciální aplikaci, kde byste si museli každý den aktivovat skipas, nicméně si na každé ráno u nástupu na páteřní kabinkové lanovky připravte své certifikáty, neboť je tu lanovkáři kontrolují. Podmínky O-T-N (očkování, prodělání, testování) se vztahují i na ubytování, nikoli na restaurace či bazény (tam je potřeba očkování nebo prodělání nemoci). Venkovní terásky jsou ale k dispozici všem.


Lyžování jsme zahájili na Carosellu, které v době naší páteční návštěvy praskalo ve švech, protože v provozu byly dohromady jen tři sjezdovky. Pěkně se ale dalo zajezdit na odvrácené červené sjezdovce v části Fedeira, která se mi líbí příjemnou šířkou i sklonem, což je zároveň profil většiny sjezdovek na Carosellu.


Jakmile se v sobotu otevřelo protější Mottolino, neváhali jsme vyrazit na tamní svahy. Tady už byla většina sjezdovek v provozu a aktuálně se pracovalo na výstavbě slavného mottolinského snowparku. Od půl deváté do desíti jsme byli na sjezdovkách prakticky sami, takže pravidlo prvního lana se i o víkendu osvědčilo.


Sjezdovky na Mottolinu se převážně červenají a na rozdíl od protějšího Carosella se občas také začernají. Ve všech případech jde ale o poměrně široké a přehledné tratě, na kterých vidíte daleko dopředu. Na druhou stranu mi tu chybí sem tam nějaký „zpomalovák“ v podobě mírnější pasáže nebo rovinatějšího dojezdu, kde by se rychlost na chvíli dala pohodlně snížit a trochu se srovnat.


Novinkou na Mottolinu je nové zázemí u hlavní kabinkové lanovky, které se převléklo do luxusního kabátku po vzoru moderních rakouských středisek. Kromě pokladen a půjčoven tu najdete i moderně zařízený sportovní obchod a k samotné kabinkové lanovce se dostanete pohodlně eskalátorem.


V době naší návštěvy byla v provozu i třetí část areálu v centru Livigna. Tyhle tratě mají podobně jako na Carosellu dálnicový charakter a sportovní carvingový sklon. Sjezdovky měly nekompromisně tvrdý povrch, který se občas vyjížděl až do ledových ploten, takže nabroušené hrany byly nutností. Pak ale v Livignu připadlo minimálně 40 cm nového sněhu, takže to možná bude i na široké lyže do freeridu.


Areál v centru Livigna je ze všech nejvhodnější pro děti, protože tu najdou pojízdný pás i dětskou pomu a k nim krátké cvičné svahy. Později v sezóně tu pak bývá i vystavěná zábavná fun line. Příjemné taky je, že na své ratolesti skotačící na lyžích tady dohlédnete v klidu z pohodlí venkovní terásky některé z restaurací přímo pod sjezdovkami.


Livigno je známé a populární díky své bezcelní zóně, kdy tu nakoupíte levně benzín (v průměru 24,60 Kč), naftu (v průměru 24,30 Kč), alkohol nebo parfémy. Po hlavní promenádě s bary, butiky a parfumeriemi tu i přes den bývá podobně rušno, jako na sjezdovkách. Nejpopulárnějším barem je tu bezesporu Bivio přímo v centru Livigna, které bývá tradičně nejobsazenější. Ale není se čemu divit – dobře tu chutná Aperol, Bombardino i prkýnka s bresaolou a výběrem lokálních sýrů!


Na doporučení známých nás tentokrát v Livignu uchvátila restaurace „Why not?“ kousek od nástupu kabinkové lanovky Costaccia. Nabídce dominují hlavně hamburgery, ale i zbytek jídelníčku jako nachos, kuřecí křidýlka nebo cibulové kroužky stojí za hřích. Porcemi se tu rozhodně nešetří, ale zase tu s tím „plným pupkem“ máte na útulných lavicích s polštářky docela příjemné pohodlí. :-)


V předvánočním čase můžete v Livignu navštívit i malé vánoční trhy, které najdete pod vlekem Valandrea, tedy na konci pěší zóny směrem k přehradě. Pozor, trhy nebývají otevřené večer, takže na svařák a cukroví musíte ještě za světla.Tip na ubytování:

Hotel Larice leží jen pár kroků od nástupní stanice kabinkové lanovky Costaccia a minutu od Coopu v centru městečka. Kromě klasických dvoulůžkových pokojů si tu můžete objednat i luxusní suity, z nichž jeden má dokonce vlastní saunu a k tomu výhled přímo na sjezdovky. Ráno se podává bufetová snídaně, večer sem můžete zajít na výborné sushi.

SNOW tour TIP 2022 - Hotel Larice from SNOW.cz on Vimeo.

Livigno v kostce:

Vzdálenost z Prahy 7 h 52 min
Celodenní skipas dospělý 52 eur
Celodenní skipas junior (roč. 2006 a později) 26 eur
Celodenní skipas senior (roč. 1957 a starší) 47 eur
Celodenní skipas dítě (roč. 2014 a později) 26 eur
Provozní doba střediska 8:30 – 16:40/17:00
Webové stránky střediska www.livigno.eu
Ubytování www.biviolifelivigno.it/…rice-livigno
Parkování zdarma u nástupů hlavních lanovek


V Livignu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.