Kdy potřebuji životní pojištění?

Než se posuneme dál, je třeba si zodpovědět pár klíčových otázek ohledně životního pojištění. Pro koho je vhodné a kdy je potřeba jej uzavřít? Pojďme se zaměřit na klíčové otázky, abyste si mohli snadno vybrat to nejlepší životní pojištění.

Hlavním účelem životního pojištění je zajistit vaše blízké, kteří jsou na vás finančně závislí. Životní pojištění chrání v případě:

  • vážné nemoci
  • úmrtí
  • dlouhodobé pracovní neschopnosti
  • invalidity
  • úrazu
  • a dalších rizik

Pomáhá pokrýt ztrátu příjmu po události. Vhodná doba je na něj vždycky – je určené pro jednotlivce i celé rodiny. Hodí se pro takové osoby, jejichž příjem je životně důležitý pro více osob, tedy pro takové osoby, které svým příjmem zabezpečují nejen sebe, ale i svou rodinu a blízké. Životní pojištění tak může být efektivní pomocí v případě výpadku hlavního příjmu. Konkrétní podobu pojištění si navíc můžete uzpůsobit sobě na míru.

Daňové výhody a pracovní benefit

Často můžete narazit i na zaměstnanecký benefit v podobě nabídky příspěvku na životní pojištění od svého zaměstnavatele. Zaměstnavatel může dobrovolně přispívat částkou až 50 000,- ročně – záleží ale samozřejmě na typu pojištění, úvazku i druhu benefitů. Zaměstnavatel může tímto způsobem snížit daně (tento příspěvek bude osvobozen od daně ze mzdy). Pro zaměstnance spočívá výhoda zase v tom, že nemusí platit z části příspěvku zaměstnavatele sociální ani zdravotní pojištění.

Jaké existují druhy životního pojištění?

V praxi se můžete setkat se třemi druhy životního pojištění. Pojďme si je představit.

  • Základním typem životního pojištění je rizikové životní pojištění. Pojištěný člověk platí pouze za pojistnou ochranu bez spořicí složky. V případě, že nedojde k naplnění pojistných podmínek, není vyplaceno žádné pojistné plnění – to je vyplaceno pouze v případě, že pojištěný zemře. Je vhodné pro zabezpečení rodiny a blízkých pro případ smrti, případně je potřeba pro zajištění hypotéky či dalších vyšších úvěrových produktů.
  • Dalším druhem je kapitálové životní pojištění. To nabízí pevnou částku v případě úmrtí či dožití, ale zároveň i zhodnocení vložených financí. Je vhodné pro klienty, kteří chtějí zabezpečit své blízké pro případ smrti, ale chtějí mít garantovanou částku pro případ dožití a zároveň chtějí dlouhodobě zhodnocovat své finanční prostředky.
  • Investiční životní pojištění kombinuje ochranu pro pojistné nebezpečí smrti spolu se spořením. Vzniklo jako alternativa ke kapitálovému životnímu pojištění. Smyslem je zajistit životní úroveň pojištěného a jeho rodiny v případě výpadku běžných příjmů, ale také vytvořit finanční rezervu. U tohoto typu pojištění získá klient peníze i v případě, že se pojistná událost neuskuteční – stačí, aby se dožil konce smlouvy. Část nákladů na pojištění lze odečítat z daní.

Na co si dát při výběru pozor?

Životní pojištění vybírejte podle vícero faktorů: klíčovým faktorem by neměla být jen cena pojistného. Zaměřte se také na rozsah služeb a zejména pojistné krytí. Nezapomeňte si pozorně pročíst smluvní podmínky a věnujte pozornost také čekacím dobám u jednotlivých rizik. Některé pojišťovny vyplácí pojistnou částku celou, jiné třeba jen polovinu a zbytek až po uplynutí určité lhůty. I na to je třeba dát pozor.

Srovnejte si nejvýhodnější nabídky životního pojištění

Různých druhů životních pojištění je mnoho a vyznat se v jednotlivých pojišťovnách může být zpočátku oříšek. Naštěstí si jednotlivé nabídky můžete srovnat on-line. Spousta společností nabízí také nezávaznou nabídku na míru, kdy vám vysvětlí podmínky a provedou vás jednoduše celým procesem tak, abyste si vybrali ten nejlepší možný produkt.