Kdo ví, proč tematiku skládacích lyží adoptovala pouze značka Elan. Možná přišel vizionář, poté zdařilé technické řešení a na závěr třeba potřeba z oddělení marketingu zásobit svět novinkami. Každopádně Elan se věnuje skládacím lyžím už několik let, na veletrhu ISPO pravidelně vystavuje lyže Ibex Tactix, které, osazené stoupacím vázáním, primárně adresoval ozbrojeným složkám, ale zároveň i lyžařům a skialpinistům z řad veřejnosti. Ale až letos přišly skládací lyže se vším všudy: určené pro běžné sjezdaře (tedy s obvyklým sjezdovým vázáním), zařazené do kategorie univerzálek (allmountain), ve třech délkových a barevných variantách. A navrch s vymazlenými doplňky. Takový Voyager Travel Bag, jak se nazývá apartní kufřík na kolečkách, do něhož vedle lyží uskladníte celou svou výbavu včetně oblečení a jehož součástí jsou i elegantní teleskopické hole, hadřík a hlavně značkový kartáč pro očištění sněhu, to je tak roztomilá věcička, že se hned hlásí o zakoupení. Mírně levnější variantou pro stejně obsažný set je pak ruční brašna, kam se vejdou jen lyže, hole a drobné doplňky.


Neznalí by řekli, že se jdou na golf...


Zdá se vám to praštěné? Není. Elan už s lyžemi Voyager sesbíral celou řadu ocenění: nejvyšší cenu Gold Winner v rámci ISPO Award, ceny za design, funkcionalitu, ergonomii, přívětivost použití, inovace a kvalitu od Plus X award nebo cenu Best of the Best v rámci designerské soutěže Red Dot. Ještě před samotným zahájením prodeje se Elan opět připomenul coby možná nejodvážnější inovátor oboru. A už to se počítá. Byť s tvrzením Filipa Flisara, slavného slovinského skikrosisty (a ambasadora značky Elan), že „Elan touto inovací právě otevřel novou kapitolu lyžařského průmyslu, největší od objevení carvingu“, bychom si zatím dovolili se neztotožnit. Ale třeba se budeme ještě divit…


Jak je rozložit a složit?

Pro čtenáře technického řešení neznalé jen ve stručnosti popíšeme, jak lyže rozložit a zase složit. Je to snadné: uprostřed lyže je jakýsi pant, který dovolí lyži přehnout napůl – nikoli přesně, ale to není podstatné. Poté, co lyži narovnáte, otočíte desku s vázáním, která je uchycená čepem na přední části lyže. Deska se poté zaklesne do zámku v zadní části a zajistí. Hotovo. Při testování se nám nestalo, že by někde vadil sníh nebo že by manipulace vyžadovala tolik síly, aby to nezvládla dáma. Snad jen doporučíme skládat a rozkládat lyže v rukavicích, aby se náhodou hrana nezařízla tam, kam nemá.


Spoj lyže je dostatečně robustní


Jak jezdí?

Už loni jsme měli příležitost řádně otestovat skládací Ibex Tactix a rozhodně se nedá říci, že bychom byli nespokojeni (celý článek dnes najdete na webu SNOW.cz). O to více jsme se po testu okrajové speciálky těšili na novou lyži určenou pro nejširší publikum. Upřímně jsem byl zvědav i na reakci kolegů, kteří mi příliš nevěřili, že můj zážitek s Ibex Tactix byl zcela bezproblémový. Inu, když si profík (tím míním mé kolegy), který je zvyklý brousit hrany na půlstupně, prohlíží skluznici s příčným přerušením uprostřed, asi se nelze divit jeho skepsi. Už v tomto momentu se dělí cílová skupina zájemců – kdo vyžadujete hladkou skluznici a dokonalý skluz, předpokládám, že přepůlenou lyži asi neskousnete. Ale vážně. Když pak pozorujete lyžaře, jak si skládací lyži zkouší, jak na ní lyžuje, samozřejmě vůbec nepoznáte, že pod sebou mají lyži skládací. A dál. Když jsem se ptal řekněme dalších testérů, jak se jim líbila, jestli fungovala, byli pozitivně překvapeni: „Na to, že je skládací, jela fakt dobře,“ byla jakási univerzální odpověď. Já, zbaven svých předsudků na modelu Ibex Tactix, jsem už byl připraven na „normální“ lyžování.

Záleží, co je to za lyži, ne na tom, jestli je skládací

Nové skládací elany jsou koncipovány jako univerzálky se středem 78 – tedy pro všemožné sněhové podmínky – s výrazným rádiusem bezmála 15 metrů v nejdelší 172cm verzi. A právě tyto parametry, samozřejmě společně s konstrukcí lyže, dávají modelu jeho vlastnosti. Skládací neskládací, můžete počítat s tím, že si zalyžujete na lyži určené pro maximální spektrum zájemců: umí hlavně oblouky okolo těch středních, jezdí slušně sportovně, ale tak, aby se daly ovládat i v nižších rychlostech. Osloví tedy zejména lyžaře, kteří nevyžadují žádné specialitky a lyžují v běžném, lehce sportovním tempu. Logicky, jediná skládací lyže, když už je skládací, musí svými jízdními vlastnostmi zasáhnout všechny, kdo chtějí skládací lyži. Což se podařilo, byť trochu na úkor osobnosti lyže, která je trochu potlačena. A že je skládací? Na to po prvním odpíchnutí zapomenete. Pokud někdo v některých momentech jakoby cítil určitý odpor z pod středu skluznice, kde je lyže rozdělena, byla to spíš sugesce. Co se objektivních jízdních vlastností týče, vsadím se, že při slepém testu by skutečnost, že je lyže skládací, nepoznal nikdo.


Poté, co lyži uzamknete a nastoupíte do ní, dokonale zapomenete na to, že je skládací


Voyager vs. Ibex Tactix

A ještě rychlé porovnání dvou skládacích modelů Elan, nový Voyager a starší Ibex Tactix. Voyager je pro širší publikum, má uživatelsky přívětivější běžné vázání s měkčí systémovou deskou i univerzálnější jízdní charakter. Nemá moc potenciálu někoho urazit, ale zase nedisponuje výrazným charismatem. Osobně mě proto víc bavil Tactix, který má pod pinovým vázáním velmi tuhou karbonovou desku (ve které je dost možná zakopán pes) a i díky významnějšímu rockeru byl velice zábavný (pěkně povozil například i v prašanu), přitom zcela dostatečně sportovní. Pokud tedy chcete vsadit na skládací lyži, Voyager je pro spíše konzervativní publikum, zatímco pro sportovnější a terénní lyžování je vhodnější Ibex Tactix.


Elan tvrdí, že se skládacími lyžemi nám budou hory blíže…