Oberwald je švýcarská vesnička ležící v kantonu Wallis obklopená průsmyky Furka a Grimsel. V zimních měsících jde o takovou „konečnou“ v údolí Goms, protože dál už je možné pokračovat jen vlakem tunelem Furka do Realpu a následně do známého Andermattu, neboť slavný Furka Pass je přes zimu pro auta uzavřený. Možná i charakter této „konečné stanice“ dodává vesničce Oberwald nádech lehce zapomenutého kraje s vysokými závějemi sněhu a s mohutnou vrstvou bílé peřiny i na střechách obřích dřevěných chalup.


Běžkařské trasy na klasiku i skate tu vedou skrz celým údolím Goms od Oberwaldu po Niederwald a je jich více než 100 km. Stopy jsou perfektně upravované každý den, takže je ve Švýcarsku obvyklé jejich zpoplatnění, nicméně v rámci „běžkařských permic“ máte i železniční dopravu Matterhorn Gotthard Bahn, která rovněž jako běžkařské trasy vede skrz celé údolí. Kdykoli a kdekoli vám tu dojdou síly, můžete naskočit na typicky červený švýcarský vláček a když se vám poštěstí, svezete se i ikonickými Ledovcovým expressem.


Běžkařské stopy jsou tu upravované od 20. 11. 2021 do 3. 4. 2022 a můžete si na ně zakoupit lístek jednodenní (16 CHF), dvoudenní (30 CHF), třídenní (42 CHF), čtyřdenní (52 CHF) nebo týdenní (70 CHF). V cenách jsou zmíněné jízdenky na vlak a využívat můžete také zázemí k běžkařským stopám jako jsou převlíkárny a toalety.


Pokud nemáte svoje běžky, najdete tu v okolí hned několik půjčoven. My si zapůjčili běžky přímo v Oberwaldu v půjčovně Pische Sport, kde nám milý pán ze širokého výběru běžek doporučil něco pro nás-začátečníky. I když se v tomto osobně moc nevyznám, běžky byly zřejmě velmi dobře připravené, protože krásně jely (když to tedy srovnám s běžkami, které jsem si skoro před 20 lety půjčovala na školní lyžák :-) ).


Kromě běžek si tu můžete zapůjčit i sáňky nebo sněžnice a také si objednat lekci běžeckého lyžování. Ceník půjčovného najdete zde.


My jsme si běžkařské výlety samozřejmě prokládali sjezdovým lyžováním, za kterým jsme dojížděli z Oberwaldu do Andermattu autovlakem, který vyjde na 33 CHF. Jakmile ale zaplatíte za auto, už neplatíte za osoby, takže je jedno, kolik vás v autě jede. Autem se tedy cesta autovlakem vyplatila víc, než kdybychom platili vlak pro dvě osoby.
Více o našem sjezdovém lyžováním v Andermattu.


Pokud se chcete ubytovat přímo u běžkařských tras v údolí s poklidnou horskou atmosférou, doporučujeme Sporthotel Oberwald, který patří mezi cenově dostupné a majitelka i většina personálu mluví česky/slovensky, takže se nemusíte bát jazykové bariéry. Hotel nabízí jednoduše zařízené pokoje pro sportovce, ale i větší moderní pokoje pro rodiny s dětmi. Využívat tu můžete saunu i fitko a v hotelu si potrpí také na gastronomii, kdy vám načančané talíře plné dobrot nosí do prosklené místnosti s výhledem do údolí.


SNOW tour TIP - Sport Hotel - Swiss from SNOW.cz on Vimeo.


Oberwald v kostce:

Vzdálenost z Prahy 9 hod
Denní lístek na běžkařské trasy 16 CHF
Půjčovna běžek www.pischesport.ch
Ubytování www.sporthoteloberwald.ch


V Oberwaldu jsme běžkovali s výbavou zapůjčenou v půjčovně Pische Sport.