Lyžařské areály zůstanou pravděpodobně otevřené

Evropa se vydala cestou vakcinace a testování. Obecně lze tedy říct, že kdo je očkovaný, na svahy se pravděpodobně dostane.

Situace ale není jednoduchá. Mění se v čase dle aktuální epidemiologické situace, pravidla jsou navíc jiná v každé zemi. Opatření tedy důkladně musíte nastudovat ve chvíli, kdy si rezervujete ubytování a řešíte dopravu. Druhá kontrola by pak měla proběhnout těsně před odjezdem.

I při splnění všech podmínek se připravte na to, že ve vnitřních prostorách (což platí například i pro kabinovou lanovku) musíte mít respirátor. Prokázat se očkováním či negativním testem budete muset opakovaně ve spoustě případů.

Za hory si letos výrazně připlatíte

Ke COVIDu se přidal po celém světě růst cenové hladiny. Cena elektřiny se v roce 2021 zněkolikanásobila. K tomu jsme byli zejména v České republice v posledních letech svědky rychlého růstu mezd.

Rostou ale i ceny plynu, pohonných hmot. A kvůli nim následně rostou i ceny dalšího zboží a služeb. Z toho důvodu se připravte na to, že lyžování letos bude výrazně dražší.

Náklady rostou provozovatelům skiareálů, hoteliérům i restauratérům. Nezřídka se tedy může stát, že vás potká zdražení o 20 % a více oproti stavu před dvěma lety. Pokud již dříve platilo, že lyžování v Alpách či Krkonoších je pouze pro movitější klientelu, letos ceny skutečně spoustu lyžařů vytlačí na menší kopce.

Kolik bude na svazích lidí?

Pokud ale předpokládáte, že kvůli opatřením a zdražování bude na svahu mnohem méně lyžařů, jste na omylu. Lidé jsou po roční pauze po lyžování doslova hladoví, a jakmile jsou vhodné podmínky, české svahy lidmi překypují. Platí to i pro zahraniční areály. Situace se ale může rychle měnit v případě, že dojde ke zpřísnění opatření. Tam, kde počet lidí na svahu limitován není, bude ale pravděpodobně kapacita v případě příhodných podmínek zcela naplněna.