Tisková zpráva Kudyznudy.cz.
Trávíte zimní volné dny nejraději na svahu anebo si představujete sami sebe v županu a apartních papučích vyčkávajíc na další lázeňskou proceduru? Co oba slastné zážitky propojit? Dopoledne vyrazíte na svah nebo na běžky a odpoledne si užijete masáž lávovými kameny a lázeňskou koupel. Vybrali jsme pro vás nejlepší české lázně, ze kterých to máte do bíle stopy, co by sněhovou koulí dohodil. Takže k zavazadlu do lázní nezapomeňte přibalit běžky či sjezdovky a zdolaným svahům večer zamávejte z pohodlí perličkové koupele vámi vybraných lázní. Seznam lázeňských domů, kde můžete získat slevové vouchery najdete rovněž na Kudy z nudy.
Lázeňský trojúhelník a malá Paříž ve stínu Krušných hor

Krušné hory nabízí nejen bezpočet kilometrů běžeckých stop a lyžařských svahů milovníkům zimních sportů, ale také nejznámější české lázně. V blízkých Karlových Varech, Františkových Lázních, Jáchymově či v Teplicích si váš unavený pohybový aparát odpočine a užije příjemné okamžiky lázeňské péče. Navíc léčivé minerální vody, zřídelní plyny či rašeliny vám pomohou v prevenci proti nemocem nervového aparátu.

Nejdokonalejší spojení zimních sportů a lázeňské pohody na západě země představují Lázně Jáchymov. Není odtud daleko na svahy InterSkiregionu Klínovec – největšího lyžařsky propojeného areálu v České republice, který zahrnuje Klínovec, Neklid a Boží Dar. Na jeden skipas si můžete lyžovat na 30 kilometrech upravovaných sjezdovek. Skvělou lyžovačku si užijete i ve Skiareálu Plešivec. Jedná se o jeden z nejnovějších a nejvýše položených lyžařských areálů v České republice a využívá ty nejmodernější technologie. Lyžovat a snowboardovat můžete na 10 širokých sjezdovkách různých obtížností, jejich celková délka činí 12 kilometrů. Daleko to sem nemají ani lázeňští hosté z Karlových Varů.

A teď něco pro milovníky běhu na lyžích – krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede Krušnohorská lyžařská magistrála, jejíž páteřní trasa protíná Karlovarský kraj po hřebeni Krušných hor v délce 41 kilometrů a propojuje zimní krušnohorská střediska a osady od Bublavy přes Rolavu, Jelení, Pernink a Hřebečnou až po Boží Dar. Okolí Božího Daru je doslova rájem běžkařů a nabízí 120 kilometrů různě náročných upravovaných běžeckých tratí. Kilometry kvalitních běžeckých stop najdete také v okolí Abertam, Perninku a Horní Blatné nebo v oblíbeném skiareálu Eduard mezi Jáchymovem a Božím Darem. Zde si můžete vyzkoušet také skijöring, tedy disciplínu, při níž má běžkař bederní pás a tažným lanem je spojen s postrojem jednoho či dvou psů. Na západní část magistrály se snadno dostanete z Karlových Varů, Jáchymova a Františkových Lázní.

Nejstarší lázně ve střední Evropě – Teplice – využívají síly svých pramenů již dva tisíce let a nově mají otevřené nádherné Thermárium. A v Jáchymově, ve Varech i Františkových Lázních nedávno oslavili získání statutu UNESCO památky, takže nudit se tu určitě nebudete. Na sjezdovkách můžete vyzkoušet skiareály Klíny, Sport centrum Bouřňák nebo SkiAreál Telnice. S běžkami pak vrazte na projížďku okolo vodní nádrže Fláje, z Komáří Hůrky na Cínovec, na trasy okolo Bublavy, Dlouhé Louky, Moldavy anebo až na trasy v německé části hor.

Do Českého a Slavkovského lesa z Mariánek

Mariánské LázněProslulé Mariánské Lázně nejsou jen centrem kulturního života, na své si zde přijdou i sportovně založení lázeňští hosté. A vzít s sebou můžete běžky i sjezdovky – ve zdejším okolí naleznete cca 90 km upravených stop, a to u golfového clubu Mariánské Lázně (tratě vedoucí lesem, tzn. žlutá a modrá stopa) a ve Slavkovském lese v okolí Kladské. Na západ od města se rozprostírá Český les, kam vede stopa například z obce Vysoká nebo osady Mýtina.

Dáváte-li přednost sjezdovkám, nabízí se Skiareál Mariánky nacházející se jen 400 m od kolonády. Ve ski areálu můžete využít sjezdové tratě na svazích Slalomář a Krakonoška. Délka všech sjezdových tratí je 1450 m.

Z Lázní Libverdy do Jizerek a na Ještěd z Kundratic

Za tzv. Boží vodou se vydejte do údolí Jizerských hor, kde vám svou náruč otevřou sice malá, ale o to přívětivější lázeňská městečka – Lázně Libverda a Kundratice. Lázně Libverda využívají sílu svých minerálních pramenů k prevenci nemocí oběhového ústrojí a látkové výměny, pomohou vám zde ale i s bolavými zády, stejně jako Lázně Kundratice, kde se kromě léčby minerální vodou opírají také o sílu sirnoželezité slatiny. Kraj je ale také bohatý na památky i sportovní vyžití. Kromě výletu na vyhlášený Obří sud se můžete vydat také na Smrk. Sportovci, kteří si s sebou do Libverdy vezmou běžky mohou nastoupit do stopy na Jizerskou magistrálu. Nejbližším nástupním místem je Smědava, která má výhodnou polohu – lze se odtud vydat jak na Jizerku nebo přehradě Souš, tak i na Knajpu a Kristiánov. Pro sjezdaře je v dosahu Skiareál Ještěd či Skiareál Bedřichov.

Lázně Kundratice leží na opačné straně oblasti, u Ještědsko-kozákovského hřbetu. Odtud je to nejblíž na Ještěd, který nabízí možnosti sjezdového lyžování i běžkařských výletů. Sjezdovka Nová Skalka o délce více než jeden a půl kilometru a šířce 45 metrů nabízí dostatek prostoru jak začínajícím lyžařům a rodinám s dětmi, tak vyznavačům sportovní carvingové jízdy. Od zimní sezóny 2021/22 je sjezdovka vybavena špičkovým LED osvětlením, a je tak aktuálně třetí nejdelší sjezdovkou pro večerní lyžování v České republice. Sportovní vyžití nabízí také Areál Obří sud u liberckého Javorníka.

Jánské Lázně lákají do Krkonoš

Krkonoše skrývají mezi svými lesy Janské Lázně. Není divu, že jejich poloha předurčuje lázně k prevenci respiračních chorob, avšak hravě si tu poradí i s prevencí svalových, ortopedických nebo třeba i kožních problémů. A navíc lázně jsou samotným centrem největšího lyžařského střediska v Česku. SkiResort Černá hora-Pec tvoří 6 areálů propojených skibusy: Černá hora, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Malá Úpa, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou. Na jeden skipas máte k dispozici 50 kilometrů sjezdovek, na kterých jsou díky vysoké nadmořské výšce skvělé podmínky až do jara. Resort má špičkové vybavení a najdete v něm vše, co je třeba pro ideální zimní dovolenou – lyžařské školy, půjčovny, servisy, spoustu après-ski barů, bister i útulných restaurací.

Milovníkům běžkování nabízí zdejší Krkonošská magistrála trasy s mimořádnými výhledy na panoramata Krkonoš a množství tradičních horských je zárukou široké nabídky tradičních pochutin. Vydat se můžete kupříkladu okolo Pece, na běžecké okruhy na Černé hoře nebo na Janovy boudy.

Nejčistší vzduch a léčivá voda v Hrubém Jeseníku

Jeseník, rodiště Priessnitzova zábalu, ale třeba i Karlova Studánka nebo lázně Lipová, to jsou oblasti, kde snad každý vdech je léčivý. Místa se pyšní křišťálově čistým vzduchem a podle některých měření jde dokonce o tak čistý vzduch, že patří k nejčistším ve střední Evropě. Ve Velkých Losinách je navíc obrovský termální aquapark.

Horský terén nadchne jak vyznavače sjezdového lyžování, tak i běžkaře. Nedaleko Jeseníku a lázní Dolní Lipová se nabízí sjezdovky na Ramzové, Snowpark Filipovice a Červenohorské sedlo, v dosahu jsou i Kouty nad Desnou. Do bílé stopy se dá nastoupit na Červenohorském sedle, kde je pěkný upravovaný okruh anebo lze vyrazit až na Praděd. Přímo z Jeseníku se dá vystoupat na trasy vedoucí k Rejvízu, Lázeňský vrch u Lipové může být dobrým východiskem k túře na Obří skály a na Šerák.

Z Karlovy Studánky není daleko na svahy pod Pradědem, Anenský vrch či Karlov pod Pradědem. V městečku samotném se pak nachází menší vlek. Milovníci běhu na lyžích se rádi vydávají na trasu Ovčárna – Praděd, k Ovčárně vás pohodlně z Karlovy Studánky doveze skibus. Výchozištěm upravovaných lyžařských běžeckých tratí do Karlova a do Vrbna pod Pradědem ze „Studánky“ je Hvězda, jedno z nástupních míst Jesenické magistrály. Pěkný výlet bude také okolo přehrady Dlouhé Stráně z Koutů nad Desnou.

Z Luhačovic do Bílých Karpat

Proslulá Vincentka je jen jedním ze 13 léčivých pramenů, jež k léčbě nabízí malebné lázně Luhačovice. Městečko je známé svou krásnou architekturou lidové secese. V zimě tu na vás čeká Bělokarpatská běžkařská magistrála, jež zahrnuje celkem 35 kilometrů tras. Vyzkoušet můžete i kratší Novolhotsko-Staromyjavský okruh, který měří cca 14 km.

Na sjezdovky se můžete vydat do menších středisek v okolí, jako je Petrůvka, Šanov nebo Dubečky.