Lyže MTN

Zcela nová kolekce nabízí opět široké spektrum šířek, které by měly uspokojit opravdu všechny. Nejužší je v nové řadě model MTN 80 PRO nebo Carbon, který se i v nejdelší variantě 170 cm dostal těsně pod 1 000 gramů. Následují širší MTN 86 PRO, který bude v nabídce i v dámské variantě, stejně jako odlehčená verze MTN 86 CARBON. Novou skialpovou kolekci pak uzavírá nejširší MTN 96 CARBON.

Boty MTN

V kolekci bot dochází k nejviditelnější změně, kdy řada MTN má pro nadcházející sezónu hned tři nové zástupce. Nejtužší a zároveň nejlehčí model nese označení S/LAB MTN a v referenční velikosti 26 atakuje hranici 1 000 gramů. Mírně těžší a zároveň měkčí je MTN SUMMIT PRO, který bude k dispozici i v dámské variantě, stejně jako nejměkčí a nejtěžší MTN SUMMIT PURE.

MTN PRO – redakční test

Jako první v České republice jsme již na začátku zimy dostali k testování set lyží MTN 86 PRO a bot MTN SUMMIT PRO. Jaké jsou?

Lyže jsou osazeny výborným vázáním MTN TOUR s brzdou, které sice se svými 400 g nepatří mezi nejlehčí na trhu, ale je uživatelsky velmi příjemně ovladatelné, spolehlivé a velmi odolné, a vzhledem k širší rozteči šroubů ve špičce výborně přenáší impulsy jezdce i na hodně širokých lyžích. Lyže MTN 86 PRO váží v testované délce 172 cm velmi pěkných 1 230 g a kromě lehkého jádra z topolu jsou konstruovány z více jak 40 % z materiálů, které jsou plně recyklovatelné a omezují tak dopad výroby na životní prostředí. Pro porovnání, model MTN 80 Carbon dosáhne díky jádru z karuby a karbonové výztuze hmotnosti pod jeden kilogram na lyži. Za zmínku stojí také Cork Damplifier, tedy části korku vložené do špičky i paty, které výborně tlumí vibrace při jízdě.

MTN 86 PRO jsou při jízdě velmi snadno ovladatelné a stabilní i na tvrdším povrchu nebo při vyšším tempu. Méně výrazné krojení s 18 m poloměru se podepsalo na ukázkovém držení směru při chůzi a v traverzování, vyvážení lyže zase na snadném manévrování při otočkách. Lyže doplňují i osvědčené pásy Colltex s šikovným uchycením do výřezu na špičce a s „tail clipem“ na patě.

Boty MTN SUMMIT PRO jsou velmi lehké. V testované velikosti 26 mají pouhých 1 100 gramů. Na první pohled zaujme BOA systém, který stahuje nohu pevně v oblasti nártu a díky chytře umístěnému pásku i v přechodu nártu do holenní kosti. Komín pak drží jediná masivní přezka spolu s širokým páskem na suchý zip. Přepínání na chůzi je umístěno horizontálně, což ponechává botám trochu více tuhosti ve flexi než tradiční vertikální řešení.

Usazení na noze je díky nové vnitřní botičce zcela příkladné, zejména v oblasti kotníku a achilovky, kde bota sedí jak od ševce. Navíc lze botičku i celý skelet uzpůsobit během pouhých 10 minut tepelným procesem Custom Shell HD a ze stávajících 99 mm ho rozšířit v nejširší části až na 106 mm.

Největším potěšením je ale samotný výstup. Rozsah pohybu komínu 75° je neuvěřitelný nejen na papíře, ale zejména v praxi, kde chůze připomíná spíše pohyb v nízkých běžeckých botách.