Bolest zad občas potrápí až 80 % dospělé populace, patří k nejčastějším civilizačním onemocněním. Není divu, když se zamyslíme nad svým životním stylem: většinu dne trávíme v zaměstnání, shrbení u počítače, večer už nemáme energii na sportování, spíš se u televize najíme a dáme si drink. K tomu stres v zaměstnání, nekvalitní matrace v posteli… Dalo by se vypočítávat dál a dál, co našim zádům škodí. Bederní oblast zad je sice malá, ale nesmírně důležitá. Mohutné svaly zde řídí pohyby trupu a zároveň tlumí síly, které vytváří pohyb dolních končetin. Bedrům vděčíme za možnost se předklonit, běhat, zaklonit se, otáčet tělem, ale i jen vzpřímeně stát. Nesvědčí jim nedostatek pravidelného pohybu při sedavém zaměstnání, ale ani náhlá přehnaná zátěž, když se dvoufázovým tréninkem v posilovně o víkendu rozhodneme všechno dohnat a tělu dát co nejvíc zabrat.

Klid, teplo a léky na bolest

Prosté bolesti jsou náhlé, nepříliš dlouho trvající, které se objeví po nevhodné fyzické zátěži nebo nepřirozeném pohybu, prochladnutí, nošení příliš těžkých předmětů či nevhodné poloze při spánku. Vzniknou bolestivé blokády, které brání v pohybu a lidově se jim říká bolest v kříži. Je třeba namáhanou oblast uvolnit, ideálně klidem na lůžku, dobře funguje suché teplo (gelové polštářky nebo hřejivé náplasti), úprava pracovního prostředí (židle, výška stolu, sklon monitoru), kvalitní lůžko a samozřejmě volně prodejné léky na bolesti zad – analgetika. Lékem první volby u prostých bolesti zad by měl být paracetamol, který zároveň snižuje horečku a je šetrný k žaludku. Ibuprofen zase pomůže se záněty. Pokud vám nedělají dobře tablety, účinné látky můžete přetíženým a bolavým svalům dodat ve formě gelů a mastí.

Odborně vedený pohyb a cvičení

v případě, že po několika dnech bolest nepolevuje, případně vystřeluje do nohou či jiných částí těla, je namístě návštěva fyzioterapeuta. Právě pomocí fyzioterapie se zádům dá pomoci: odborník vás důkladně vyšetří a vyptá se na způsob vašeho života, pak se zaměří na manuální techniky práce s tělem a způsoby cvičení, které by měly trvale ulevit od bolesti. Je potřeba cviky provádět přesně, naučit se je a doma dodržovat postup i pravidelnost, aby cvičení přineslo efekt. Často je cvičení spojeno i se snížením hmotnosti a další pohybovou aktivitou (plaváním, chůzí…).

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.