Rozhovor vyšel ve SNOW 135, vedl ho Jakub Vaníček (redakčně upraveno a kráceno)

Víte, proč Decathlon založil značku Wedze? Co vlastně znamená to slovo?

Jistě. V nářečí používaném v oblasti Savojska to znamená „užij si svůj oblouk“. Když se vám povede skvělý oblouk, řeknete si: Wow Wedze!

Vznik samotné značky Wedze – dříve se lyže vyráběly pod značku Quechua – proběhl proto, že se Decathlon rozhodl zvýšit počet značek tak, aby byly více specifické pro každý sport. Proto nese vše pro zimní sporty, konkrétně ty sjezdové jako lyžování či snowboarding, značku Wedze.

Kdysi byly lyže takřka bez vykrojení, dnes jsou stavěny podle preferencí uživatele. Jak zjišťujete požadavky uživatelů, aby jim lyže sedly?

To je práce produktového manažera. On má na starosti sbírat různé požadavky na lyže a ty pak sdílí s projektovým týmem. Myslím, že není snadné vyhovět každému, ale z globálního hlediska je důležité si uvědomit, že v ČR to nebude stejné jako v Číně, Itálii nebo Francii. Musíme vyhovět spoustě zákazníkům, ale ne úplně všem ve stejný čas na všech místech.

Tomu rozumím. Jak tedy vyhledáváte nejnovější trendy, děláte nějaké průzkumy mezi zákazníky, uživateli, experty, abyste věděli, co vyvíjet?

Snažíme se vždycky najít to nejlepší řešení pro delší časové období, hledáme a následujeme okolní trendy a snažíme se je aplikovat i do našich produktů. Popravdě v tuto chvíli my, ale ani jiné značky, nic významného nechystáme, ale snad v budoucnu by mohly přijít tzv. „connected” lyže, tedy chytré lyže s mnoha funkcemi, které by prospěly nejen při učení lyžování, ale také pro zlepšování jízdy i při běžném lyžování. Při lyžování je velmi důležitá zpětná vazba. Díky chytrým lyžím, možná, nevím to jistě, budeme moci na svém mobilu analyzovat a sledovat naše oblouky, tlak na lyže atd. Možná někdy někdo vynalezne lyže se sluchátky, možná v zorníku uvidíte svoji nejvýhodnější trajektorii.

Jak analyzujete všechny podněty a vybíráte ty nejlepší produkty, které se pak skutečně dostanou do výroby?

Je velmi složité vyvinout a vytvořit novou kvalitní lyži, je to dlouhá cesta, s přihlédnutím k tomu, že musíme nabízet lyže pro různé úrovně lyžařů. Proto při výrobě a vývoji spolupracujeme s různými značkami, vzájemně komunikujeme, pomáháme si. Hlavními našimi partnery jsou Rossignol a Head, zejména tyto společnosti nám pomáhají vyvíjet naše lyže. Je to partnerství, spolupráce, někdy poskytneme nějakou službu nebo informaci my jim, jindy zase oni nám. Tak můžeme postavit lyže nejlépe, jak je pro daný segment možné.

Na základě jakých kritérií jste si vybrali právě tyto partnery?

Přijde mi, že sdílíme stejné hodnoty a z jejich strany je vůle s Decathlonem spolupracovat. To nemusí být vždy. Oslovili jsme i jiné značky, kde se spolupráce ukázala jako nerealizovatelná, ale je to živý proces a dost možná budeme v budoucnu spolupracovat i s jinými partnery, uvidíme.

Jak taková spolupráce funguje?

Někdy je to otevřená kniha a můžeme cokoliv, jindy si vybíráme z technologií nebo šablon, které nám partner zpřístupní.

A má Decathlon nějaká kritéria, třeba kodex udržitelnosti či tak něco, která požaduje od partnerů před podpisem smlouvy?

Udržitelnost je nejen pro Wedze, ale i pro každou jednotlivou značku Decathlonu velmi důležitá. Obzvlášť pro Wedze, jsme globální značka a je pro nás důležité, aby každý partner měl blízký náhled na dopady našeho podnikání, sdílel s námi zodpovědnost za ochranu přírody. Víme, že lyže nejsou 100% udržitelné, ale snažíme se vše dělat tak, abychom byli k přírodě víc a víc ohleduplní.

Jak lze docílit toho, aby výroba lyží byla ekologičtější? Výběrem materiálu?

Záleží na typu lyže, například jsme úspěšně vyrobili dětské lyže, které nejsou ještě 100% udržitelné, ale asi z 95 % ano. Složení lyže je jednoduché, není tam tolik typů materiálu. Obecně je udržitelnost pro Wedze velmi důležitý bod, je to i argument pro mladou generaci. Víme taky, že lyže nemohou pořád zůstat stejné, takže v rámci naší strategie vývoje usilujeme o posun. Uvidíme, kdy co přijde.

Jak dlouho trvá vynalézt lyže od nákresu až po finální výrobek, který potom vidíme v prodejně?

Záleží na každém modelu, na jeho složitosti, ovlivňuje to i forma partnerství s externími partnery. Ale přibližně je to mezi 3 až 5 lety. U oblečení je to jiné, například u bund je ten čas kratší, stačí rok nebo dva.

Děláte nějaké prototypy? Kolik jich je potřeba?

Děláme mnoho prototypů. Je to pokaždé obrovská práce, hned po vyrobení prototypů lyže testujeme, odstraňujeme nedostatky a vyrábíme další prototyp atakdál. Někdy je to 10, někdy 30 prototypů, podle technické náročnosti lyže. Někdy se také stane, že už ten první prototyp je docela dobrý, to je vždy milé překvapení.

Mountain Store společnosti Decathlon leží v savojském městečku Passy, nedaleko lyžařských středisek oblasti Mont Blanc. Vedle mega obchodu, který stojí za návštěvu, ukrývá vývojové kanceláře značky Wedze a dalších vybraných segmentů patřících Decathlonu

Mountain Store společnosti Decathlon leží v savojském městečku Passy, nedaleko lyžařských středisek oblasti Mont Blanc. Vedle mega obchodu, který stojí za návštěvu, ukrývá vývojové kanceláře značky Wedze a dalších vybraných segmentů patřících Decathlonu

Jak lyže testujete?

Testujeme hodně. Máme štěstí, náš Mountain Store, kde je i vývojové oddělení, je blízko lyžařským střediskům. Tam testují nejen naši tovární testéři, ale také zákazníci. Někdy je pozveme, aby nám sdělili vlastní pocity, jaké z té lyže při lyžování mají. Pak jejich výstupy analyzujeme, aby další prototyp byl ještě lepší. Musíme udělat velkou spoustu testů, abychom si byli jisti, že ta lyže bude opravdu super nejen pro nás, ale i pro naše zákazníky.

Sledujeme také hodnocení odborníků, výsledky testů v časopisech. To je pro nás velmi důležité. Pokaždé, když čekáme na recenzi či výsledek testu v časopisu, říkáme si: Je ten výsledek takový, jaký jsme čekali? Obecně ale sázíme na poměr kvalita/cena, který je snad vždy docela dobrý pro všechny.

Jak je možné, že vaše lyže jsou většinou třeba o 20 % levnější než ty od konkurence?

Filozofií Decathlonu je poskytnout možnost sportovat úplně všem. Takže se vždy snažíme o nejnižší ceny, ne primárně proto, abychom jen konkurovali jiným značkám. Chceme prostě zpřístupnit lyžování co nejvíce lidem. Snižujeme marže, prodáváme ve velkém – business model Decathlonu stojí už od založení v roce 1976 na prodeji velkého množství kusů s nižší marží.

Jak lidé ve Francii vnímají Wedze? Považují ji za levnou značku?

Značka Wedze je ve Francii dobře známá a lidmi je vnímána velmi pozitivně. Snažíme se to přenést i do jiných zemí. Neřekl bych, že je Wedze úplně levná značka. Možná v minulosti byla, ale nyní ji lidé ve Francii považují spíše za značku s nejlepším poměrem kvalita/cena. Wedze je silně preferovaná zejména v segmentu oblečení a doplňků, u lyží a lyžáků je to trochu složitější, tam je značka pro lidi velmi důležitá a my dnes ještě nejsme schopni jich tolik přesvědčit.

Myslíte, že lidé věří spíše tradičním značkám?

Důvěra v lyžařské značky má velkou setrvačnost. Poznáváme to, když organizujeme různá testování v různých lyžařských střediscích a s různými zákazníky. Ty jejich reakce jsou nakonec většinou překvapivě pozitivní, když sami zjistí, že to vlastně je, i přes první nedůvěru, kvalitní produkt. U oblečení a doplňků je to mnohem jednodušší.

Nějaká vtipná historka z natáčení na konec?

Už před šesti sedmi lety jsme se rozhodli, že vyvineme udržitelné lyže. Byl to, myslím, velmi dobrý nápad, ale ukázalo se, že se to nakonec nepovedlo. Ty lyže, Archtec se jmenovaly, byly skoro kompletně recyklovatelné, lyžovalo se na nich poměrně dobře, ale… Vydávaly při jízdě hrozný zvuk. Proto jsme je z výroby stáhli.